Nečas odmítl pozvánku van Rompuye do evropského paktu
Prezident Evropské unie Herman van Rompuy je na návštěvě Prahy. Dopoledne jednal s premiérem Petrem Nečasem, především o německo-francouzském plánu, který požaduje těsnější hospodářské propojení Evropy. Obě země se snaží v eurozóně prosadit takzvaný pakt konkurenceschopnosti.
Podle Němců a Francouzů se musí evropské ekonomiky sblížit. Velké rozdíly například mezi Německem a Řeckem totiž přispěly ke vzniku současné dluhové krize. Návrhy se týkají eurozóny, ale můžou se k nim přidat i státy s vlastní měnou.
Jak vyplynulo z tiskové konference po schůzce, Rompuy s Nečasem se nedohodli na žádném konkrétním závěru, šlo spíše o zjišťování názorů. Čas na dohodu přijde až na konci března na evropském summitu v Bruselu.
Herman van Rompuy zdůraznil na tiskové konferenci důležitost paktu pro Českou republiku
Rompuy oznámil, že pozval Českou republiku k tomu, aby se podílela na zmíněných návrzích, přestože nemá zavedeno euro. Podle něho je to důležité pro všechny státy, kterým záleží na stabilitě eurozóny.
Petr Nečas naopak řekl, že Česko mnoho návrhů podporuje, ale nebude se účastnit takzvaného paktu konkurenceschopnosti. Česká vláda totiž tvrdě odmítá některé jeho podmínky, včetně sjednocení daňového základu pro firmy.
Petr Mach ze Strany Svobodných občanů vysvětluje, proč nemá ČR přistoupit na evropská pravidla
Herman Van Rompuy jedná na Pražském hradě s prezidentem Václavem Klausem. Na Hradčanech ho uvítala asi třicítka demonstrantů, které svolala politická strana Suverenita. Protest je namířen proti diktátu Evropské unie a snaze vnutit nám euro, jak řekla ve své řeči předsedkyně strany Jana Bobošíková.
Demonstranti měli připraveny transparenty a balónky s pytlem bruselských dluhů, kterými ho chtěli symbolicky poslat zpátky domů do Bruselu.
Mach: Mám strach, že je Nečas měkký
Další demonstraci svolala svolala Strana svobodných občanů. Ani jí se nelíbí pakt konkurenceschopnosti EU a hlubší provázání hospodářských politik.
„Určitě nesouhlasíme, s tím, aby ČR přistupovala na nějakou celoevropskou dohodu o ekonomických pravidlech. Ani u sjednocování daní nebo věku odchodu do důchodu. Každá země má jiné podmínky a má mít právo určovat svoji politiku sama,“ vysvětluje předseda strany Petr Mach.
Varuje před předchozími nezdařenými pokusy o sjednocení evropských ekonomik. „Předtím to nazývali Lisabonská strategie, která měla EU zajistit do roku 2010 nejkonkurenceschopnější prostředí na světě – nepovedlo se. Pak měli pakt stability a růstu pro členy eurozóny – nemají ani stabilitu eura, ani růst,“ argumentuje.
Mach přiznal, že nevěří ve vytrvalost Petra Nečase. „Mám strach, aby pan premiér nepodlehl vábení evropských představitelů, je v těchto věcech trochu měkký. Bojím se, že jednou o nás může Evropská rada rozhodnout bez nás, že se u nás zavede euro.“