K široké frontě „vlastenců“, jak se sami nazývají, pro volby do Evropského parlamentu nedojde a s největší pravděpodobností do nich půjdou roztříštění. A to pomůže sněmovní opozici ANO a SPD.
Ve Sněmovně radikální pravici reprezentuje Okamurovo hnutí Svoboda a přímá demokracie. Zdá se však, že pro stále více voličů je okoukané, navíc má stigma družiny, která si nepřičichne k vládnutí.
Koalice chce nabídnout alternativu „k současnému levicovému a protinárodnímu směřování české politik“. Chtějí hájit hodnoty, na kterých Česká republika zbohatla.
Řečníci vyzývali k ukončení veškerých opatření. „Už bylo dost zákazů a příkazů, které zásadním způsobem poškozují naše životy,“ kritizoval opatření před účastníky demonstrace exprezident Václav Klaus.
Před pěti lety je ve volbách do europarlamentu volilo téměř 80 tisíc lidí, v roce 2017 ve volbách do Parlamentu měli jen o pár stovek voličů méně. O víkendu Svobodní s 15,5 tisíce hlasů zažili debakl.
„Vzhledem k tomu, že se zcela rozcházím s tím, kam se Svobodní nyní ubírají, prosím, abyste vzali na vědomí, že tímto odstupuji z funkce místopředsedy strany.“
Bývalý europoslanec a zakladatel Svobodných Petr Mach, který po říjnových sněmovních volbách odstoupil z vedení strany, se bude o funkci předsedy znovu ucházet.
Radiožurnál a Český rozhlas Plus představují lídry stran, které se přihlásily do voleb. Řada je na Straně svobodných občanů. Zastupuje ji předseda Petr Mach.
Předsedou Strany svobodných občanů (Svobodní) se znovu stal europoslanec Petr Mach, když v internetovém hlasování získal dvě třetiny hlasů. Strana to oznámila na dnešní tiskové konferenci. Mach, který ve volbě porazil trojici protikandidátů, vede Svobodné od jejich vzniku v roce 2009.
Český rozhlas Sever přinesl poslední ze šestice předvolebních debat z Libereckého kraje. U kulatého stolu se tentokrát sešli zástupci Národních socialistů – levice 21. století a Strany svobodných občanů.
Český rozhlas Brno přinesl poslední ze šestice předvolebních debat ze Zlínského kraje. Proti sobě stanuli zástupci Strany svobodných občanů a Strany práv občanů Zemanovci.
Český rozhlas Region, Vysočina přinesl poslední ze šestice debat, které stanice odvysílá před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Proti sobě stanuli zástupci ANO 2011, Strany svobodných občanů a Suverenity – Strany zdravého rozumu.
Český rozhlas Sever přinesl poslední ze šestice předvolebních debat z Ústeckého kraje. Tentokrát diskutovali zástupci Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové, Strany soukromníků České republiky, Strany svobodných občanů a Úsvitu přímé demokracie Tomia Okamury.
Český rozhlas Ostrava přinesl předposlední ze série šesti debat, které stanice odvysílá před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Tentokrát se zástupci České pirátské strany, Strany soukromníků České republiky a Strany svobodných občanů.
Český rozhlas Pardubice přinesl předposlední ze série šesti předvolebních debat, které stanice odvysílá před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Tentokrát si názory vyměnili zástupci Strany zelených a Strany svobodných občanů.
Český rozhlas České Budějovice přinesl předposlední ze série šesti debat, které stanice odvysílá před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. U kulatého stolu se tentokrát sešli zástupci České pirátské strany, Strany práv občanů Zemanovci a Strany svobodných občanů.
Český rozhlas Plzeň přinesl čtvrtou z celkem šesti předvolebních debat z Karlovarského kraje. U kulatého stolu se sešli zástupci Křesťanské a demokratické unie - Československé strana lidové a Strany svobodných občanů.
Český rozhlas Olomouc přinesl čtvrtou z celkem šesti předvolebních debat, které stanice odvysílá před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Tentokrát si vyměnili názory zástupci Dělnické strany sociální spravedlnosti, Komunistické strany Čech a Moravy a Strany svobodných občanů.
Český rozhlas Regina přinesl pátou z celkem sedmi pražských debat, které stanice odvysílá před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Tentokrát se zástupci těchto stran: Hlavu vzhůru - volební blok, Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová a Strana svobodných občanů.
Český rozhlas Hradec Králové přinesl třetí ze série šesti předvolebních debat, které stanice odvysílá před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Diskutovat přišli zástupci ANO 2011, Strany soukromníků České republiky a Strany svobodných občanů.
Český rozhlas Plzeň přinesl druhou ze šestice předvolebních debat, které stanice odvysílá před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Proti sobě stanuli zástupci Strany svobodných občanů, Suverenity - Strany zdravého rozumu a politického hnutí Změna.
Český rozhlas Region, Středočeský kraj přinesl v pořadí třetí ze sedmi debat, které stanice odvysílá před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Proti sobě stanuli zástupci Křesťanské a demokratické unie - Československé strany lidové, Strany soukromníků České republiky a Strany svobodných občanů.
Český rozhlas Brno přinesl první ze šesti debat, které stanice odvysílá před letošními volbami do Poslanecké sněmovny. Tentokrát diskutovali: Národní socialisté - levice 21. století, Strana práv občanů Zemanovci a Strana svobodných občanů.
Český rozhlas Plus na všední dny připravil třiadvacet osmiminutových rozhovorů Petra Hartmana s jednotlivými lídry stran a hnutí kandidujících do sněmovních voleb. Pozvání tentokrát přijal Petr Mach, který povede do sněmovních voleb v Praze Stranu svobodných občanů.
Kandidátem Strany svobodných občanů pro doplňovací volby v senátním obvodu Kladno je Milan Vodička. O přízeň voličů pro volby do senátu usiluje v tomto obvodu poprvé. Milan Vodička v současné době pracuje jako ekonom a soudní znalec.
0:19
|Zbyněk Zykmund, Ondřej Houska, Lucie Maňourová|Zprávy z domova
Prezident Evropské unie Herman van Rompuy je na návštěvě Prahy. Dopoledne jednal s premiérem Petrem Nečasem, především o německo-francouzském plánu, který požaduje těsnější hospodářské propojení Evropy. Obě země se snaží v eurozóně prosadit takzvaný pakt konkurenceschopnosti.
Volební místnosti se uzavřely ve 14:00. Reportéři Českého rozhlasu v terénu sledují reakce jednotlivých stran. Letos kandidovalo 25 politických subjektů. O volby do Poslanecké sněmovny byl mezi občany Česka zájem. Účast se v první volební den podle odhadů přiblížila k 50 procentům.