Nejvyšší správní soud rozpustil List Jaromíra Soukupa, Slušní lidé mají pozastavenou činnost

Nejvyšší správní soud rozpustil pět politických stran či hnutí, dalším 27 pozastavil činnost. Rozpuštění se týká například Listu Jaromíra Soukupa, pozastavení jsou Slušní lidé, tedy brněnské uskupení, které vešlo ve známost přerušením kontroverzní hry na festivalu Divadelní svět v roce 2018. Nejčastějším důvodem k zásahům soudu je to, že politické subjekty nedodají výroční zprávy o financování.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud v Brně rozhodl o rozpuštění pěti politických stran, dalším 27 pozastavil činnost. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Soud rozpustil také Ostravské fórum, Volbu lidu 21. století, Spravedlivou občanskou společnost a Svobodnou občanskou samosprávu. Jde o subjekty, kterým už dříve činnost pozastavil kvůli neplnění zákonných povinností. Strany pochybení nenapravily, proto soud jejich činnost definitivně ukončil.

Senát se zabýval také návrhy vlády na pozastavení činnosti dalších subjektů, zejména kvůli nedodržení povinnosti předkládat výroční finanční zprávy Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Návrhům vlády vyhověl.

Většina pokut Slušných lidí je promlčená, úředníci přestupky nestihli vyřídit včas

Číst článek

Rozhodnutí se týkají mimoparlamentních či regionálních subjektů, jejich seznam je dostupný na webu soudu.

Nacházejí se na něm třeba Blok proti islamizaci – Obrana domova, Česká pravice, Evropská strana důstojného stáří, Moravská a slezská pirátská strana, Národně demokratická strana, Romská demokratická strana, Strana pro otevřenou společnost, „ANO, vytrollíme europarlament“, Společně pro Strakonice a První republika.

Podle zákona mohou strany a hnutí s pozastavenou činností konat pouze kroky zaměřené na odstranění stavu, který byl důvodem k zásahu soudu. Na nápravu pochybení mají rok.

„Tyto politické strany a hnutí porušovaly zákony, a proto jsme jim pozastavili činnost. Mají však stále možnost vše napravit a svou politickou činnost obnovit. Pokud se však nenapraví, můžeme je příště na návrh vlády zrušit, jako se to stalo ve středu těm pěti,“ uvedl předseda senátu Tomáš Langášek.

V jednom případě volební senát řízení zastavil, protože vláda vzala svůj návrh zpět. Šlo o politické hnutí Sportovci. O zbývajících návrzích vlády na rozpuštění nebo pozastavení činnosti politických stran a hnutí z celkových padesáti, které Nejvyšší správní soud obdržel v únoru, rozhodne volební senát v dalších dnech a týdnech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme