V České republice se nesmí zdržovat ruský občan Igor Ševcov, kterého v minulosti justice očistila v kauze útoku na dům Martina Stropnického. Přesto podle rozsudku představuje hrozbu pro stát.
Šéf ČEZ Daniel Beneš zároveň odmítl, že by při hodnocení nabídek udělali něco špatně. „EDF neměla nějaké horší zacházení. My máme čisté svědomí,“ ohradil se Beneš.
Česko se stále vypořádává se solárním boomem z let 2010 a 2011. Energetický regulační úřad se snaží tehdy podvádějící solárníky připravit o štědré garantované výnosy z výkupních cen elektřiny.
V roce 2022 začala platit novela zákona, která měla všechno zjednodušit. Neoprávněně vyplacenou podporu mohla podle ní napřímo od výrobců vymáhat energetická inspekce. Postup soud ale rozcupoval.
„Nezachovala nestrannost, na nezletilé vytvářela nátlak. Pohovor neukončila ani nekorigovala ani v okamžiku, kdy nezletilá (dcera) začala plakat,“ stojí podle serveru Aktuálně.cz v kárné výtce.
Krajský soud ve Zlíně rozhodl, že exkancléř Vratislav Mynář je v dotační kauze na jeho penzion v Osvětimanech nevinen. Verdikt vynesl soudce Pavel Dvorský krátce poté, co jednání začalo.
Kromě stejnojmenného spolku se pod takzvanou klimatickou žalobu podepsala ještě obec Svatý Jan pod Skalou na Berounsku, jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické a čtyři lidé.
Kauza blokace dezinformačních webů v Česku po ruské invazi na Ukrajinu končí u soudu ve Štrasburku. Neziskové organizace argumentují, že stát si byl vědom, že nemá právo blokaci nařídit.
Ředitelství podobným způsobem argumentovalo i v případě jiných žádostí o informace, které Děti Země podávaly, upozornil předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
Ve čtvrtek soud dořešil poslední dvě stížnosti. Jedna se týkala volebního obvodu Karviná. Podal ji neúspěšný kandidát Karel Světnička (Švýcarská demokracie).
Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl stížnosti rodičů, kteří chtěli dát dítěti jméno Honza, tedy domáckou podobu křestního jména Jan. Matrika v Jilemnici na Semilsku jim v roce 2022 nevyhověla.
Pokuta patnáct tisíc korun lékařské komoře, za inzerát kde uvedla, že hledá asistentku, tedy ženu. Podle Nejvyššího správního soudu lékařská komora
přehlížela nerovné zacházení z hlediska pohlaví.
„Otázkou je, proč ministerstvo vyvíjí takové úsilí, aby bylo odškodněno co nejméně žen. Je lepší jedno nespravedlivé odškodnění než mnoho neodškodněných z důvodu přílišné přísnosti,“ říká advokátka.
Ministerstvo zdravotnictví nově musí samo ověřovat, zda žadatelka o odškodnění byla v minulosti obětí protiprávní sterilizace. Uvedl to Nejvyšší správní soud. Obětí se přihlásily stovky.
Nejvyšší správní soud žádá dokumentaci z padesátky dalších okrsků ve Zlínském kraji, šesti na Vysočině, deseti v Jihomoravském kraji nebo dvou v Královéhradeckém kraji.
Policie podle rozsudku neměla pro plošné shromažďování údajů o zdravotním stavu lidí, kteří byli v izolaci kvůli covidu-19, zákonné oprávnění. Rozhodnutí je pravomocné.
Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnosti dvou firem z koncernu Agrofert, jimž ministerstvo průmyslu a obchodu v roce 2021 neposkytlo požadované dotace.
Oxid siřičitý unikl v Precheze do ovzduší v noci na 29. října 2014 při obnově výroby kyseliny sírové po technologické přestávce. Podle dat byl limit oxidu siřičitého překročen až šestatřicetkrát.
Muž podal žalobu na ochranu před nezákonným zásahem, směřovala proti vládě, ministerstvu obrany, Úřadu pro zahraniční styky a informace a Bezpečnostní informační službě.
Aplikaci čTečka spustilo ministerstvo zdravotnictví v červnu 2021 spolu s aplikací Tečka, ministerstvo tehdy vedl Adam Vojtěch (za ANO). ČTečka měla přes 1,4 milionu stažení.
Česká inspekce životního prostředí udělila pokutu v hodnotě 3,5 milionu korun. Soud ale připomněl, že inspekce státnímu podniku kladla k tíži spíše to, že svou nečinností přispěl k rozšíření kalamity.