Některé kraje nechtějí krizový stav kvůli odchodům lékařů
Situací ve zdravotnictví se bude zabývat bezpečnostní rada Jihomoravského kraje. Pokud z nemocnic v kraji skutečně odejde asi 500 lékařů, hrozí regionu kolaps akutní i přednemocniční péče. Bezpečnostní rada by měla schválit krizový scénář pro zdravotnictví na jižní Moravě. V celé České republice chce k 1. březnu z nemocnic odejít asi 3800 doktorů.
V úterý o situaci mají jednat hejtmani všech krajů s bezpečnostní radou státu. Ke krajům nejvíce ohroženým výpověďmi lékařů patří i Vysočina. Podle tamního hejtmana Jiřího Běhounka nebudou čtyři nemocnice v kraji schopny v případě odchodu lékařů zajistit akutní péči na ARO a jednotkách intenzivní péče. Na krizových opatřeních tam pracují už od začátku ledna. „Vždycky musíte vyjít z té nejhorší varianty,“ řekl hejtman na Rádiu Česko.
Od zítřejšího jednání bezpečnostní rady státu Běhounek očekává, že hejtmani se ještě pokusí vládu přesvědčit o tom, že mnohem snazší a levnější je najít ještě nějaké řešení než vyhlašovat krizové řízení anebo stav nebezpečí. „Já bych samozřejmě preferoval, kdyby kolegové (lékaři) zůstali a kdyby k dohodě, třeba i s určitými garancemi premiéra nebo někoho dalšího, došlo.“
Kraj Vysočina podle jeho slov zatím nepočítá s tím, že by v souvislosti s hrozícími odchody doktorů z nemocnic vyhlašoval mimořádný stav.
„Já si myslím, že k vyhlášení krizového stavu nepřistoupíme, protože to nesplňuje zákonné požadavky vyhlášení krizového stavu; ta situace je dlouhodobě známa a já bych nechtěl, aby to pak bylo předmětem různých sporů až někde ve Štrasburku.“
„Vláda to také věděla, není to mimořádná, náhlá změna situace a nemyslím si, že výpovědi, které jsou dlouhodobě avizovány, by měly být řešeny krizovým řízením, což je určité řekněme zneužití toho institutu,“ míní hejtman Vysočiny. Pokud by vláda ale krizový stav vyhlásila celoplošně, Vysočina to bude respektovat.
Proti jsou i Jihočeši
Obdobně se k tomu staví i jihočeský hejtman Jiří Zimola.
„Stejně jako kolega Běhounek potvrzuji, že se nehodláme pouštět do žádných dobrodružství typu vyhlašování stavu nebezpečí, protože ta věc není v souladu s krizovým zákonem a tu věc by mělo řešit ministerstvo zdravotnictví úplně jinými mechanismy,“ zdůraznil Zimola.
Jihočeský kraj podle jeho slov není výpověďmi lékařů tak zasažen jako některé jiné kraje, odejít chce 99 doktorů ze zhruba tisíce.
„Přesto ta oborová skladba není nějak příznivá a hrozí, a to teď aktuálně, případné uzavření některých oddělení v nemocnicích v Jindřichově Hradci nebo v Táboře a Českém Krumlově,“ informoval jihočeský hejtman.
Všechny dosavadní pokusy najít společnou řeč mezi ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem a lékařskými odbory nikam nevedly. Nabídka šéfa rezortu dát na platy lékařů a sester navíc 2 miliardy ale stále platí. Za společný jednací stůl si ministr Heger s lékaři ale sedne jen za předpokladu, že stáhnou výpovědi.
Kraje řekly, že dávají vládě na dohodu s lékařskými odbory termín do neděle 6. února. Teď už na nic čekat nebudou a zahájí přípravu krizových opatření. Po odchodu lékařů totiž budou v nemocnicích chybět stovky specialistů. Hrozí proto kolaps péče.