Německo chce koupit pražský Lobkovický palác, Česko novou ambasádu v Berlíně

Konec září a začátek října 1989 si někteří Češi pamatují jako dobu, kdy ulice Prahy zaplnily trabanty a wartburgy východních Němců utíkajících na Západ. Co je pro Pražany epizoda, to má pro Němce zásadní význam. Lobkovický palác, tedy budova německého velvyslanectví, kde se události odehrávaly, považují za svého druhu památník znovusjednocení národa. Hlavně proto německá strana usiluje o jeho nákup, Češi se naopak chtějí zbavit své budovy v Berlíně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Den otevřených dveří na německém velvyslanectví v Praze, Lobkovický palác.

Den otevřených dveří na německém velvyslanectví v Praze, Lobkovický palác. | Foto: Filip Jandourek

„Přišel jsem, abych Vám sdělil, že dnes bylo umožněno Vaše vycestování do Spolkové republiky Německo,“ pronesl 30. září z balkónu Lobkovického paláce tehdejší západoněmecký ministr zahraničí Hans­­-Dietrich Genscher památnou větu, která elektrizovala asi 4000 východních Němců bivakujících na tamní zahradě.

Ambasáda byla tehdy jejich poslední možnou přestupní stanicí a díky dohodě obou německých států a Československa poté mohli odjet autobusy a vlaky za železnou oponu. Shodou okolností potřebuje i Praha vyřešit otázku svého velvyslanectví v Berlíně. To staré na Wilhelmstrasse je nevyhovující, zbytečně velké a nákladné na provoz.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prodej Lobkovického paláce a plán na stavbu nové ambasády v Berlíně popsal na Rádiu Česko vrchní ředitel logistické sekce ministerstva zahraničí Tomáš Kryl

Vláda by uvítala, kdyby za peníze utržené prodejem Lobkovického paláce mohla postavit novou ambasádu v berlínské Tiergarten, kde stávalo ještě předtím, než bylo za války zničeno. Proti prodeji Lobkovického paláce nicméně protestují někteří zástupci rodiny Lobkowiczů.

Vláda dnes sice dostává informaci, v jakém stavu se proces nachází, ale zatím nezná přesné ceny. „Cena se pohybuje v řádech stamilionů korun. Určení ceny je ale velice komplikovaný proces, v Praze a v celé ČR nějaký trh s historickými paláci prakticky neexistuje,“ vysvětluje vrchní ředitel logistické sekce ministerstva zahraničí Tomáš Kryl.

„My jsme posudky zadali v zadávacím řízení, byly vysoutěženy dvě firmy, které pro nás posudky vytvářely. Zaslali jsme výsledky těchto posudků ministerstvu financí na přelomu letošního roku. A ministerstvo financí si přálo, aby posudky byly ještě doplněny a byla více zohledněna kulturně-historická hodnota paláce,“ uvádí Kryl.

Doplněné posudky nyní ministerstvo dostalo. Pokud by byly posudky ověřeny, bylo by potvrzeno, že jsou v pořádku a kdyby následující jednání s Německem probíhala bez jakýchkoliv komplikací, mohl by se podle něj prodej stihnout už k výročí sjednocení Německa.

Velkou roli hraje i to, že je palác zařazen mezi národní kulturní památky. „Německo se zavázalo a v předběžných jednáních to neustále potvrzuje, že statut národní památky Lobkovický palác neztratí a naopak Němci se budou řídit tím, že je to národní památka ČR a zabezpečí patřičnou ochranu,“ slibuje vrchní ředitel logistické sekce.

Česko prý na prodeji vydělá

Česko by naopak mohlo získat pozemky v Berlíně pro výstavbu nové ambasády. Nyní využívaná budova je totiž nevyhovující.

„Stávající budova je výsledkem výstavby v 80. letech a pro úplně jiný pořádek. V 80. letech v budově sídlilo 120 zaměstnanců, dneska jich je tam do 30. Budova je ekonomicky naprostou katastrofou, to říkám s plnou zodpovědností. Jenom energie nás stojí to, co nás stojí menší zastupitelský úřad kdekoli jinde ve světě... Budova má uvnitř staré technologie, jsou i energeticky náročné, nejde to nijak zlepšit a můžeme se přiznat i k tomu, že dvě patra té budovy jsou prázdná a opuštěná,“ vysvětluje Tomáš Kryl.

Celková bilance má být pro českou stranu výhodná – za peníze získané prodejem Lobkovického paláce může postavit nové zastoupení a ještě jí nějaké peníze zbudou.

„Od samého počátku bylo rozhodnuto, že celá transakce musí být pro Českou republiku výhodná. V tuto chvíli se nám to zatím tak jeví. Varianta vystavět nové velvyslanectví na pozemku v Tiergarten se jeví jako nejlevnější,“ říká vrchní ředitel logistické sekce ministerstva zahraničí.


Budovu Lobkovického paláce, kde sídlí velvyslanectví SRN, možná Německo odkoupí

Tomáš Pavlíček, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme