Omezení péče bude pokračovat i v lednu, myslí si šéf Asociace českých a moravských nemocnic
Možná poslední šancí na odvrácení prosincových protestů nespokojených lékařů je čtvrteční schůzka s premiérem Fialou (ODS). Od prosince totiž vypovědělo dobrovolné přesčasy více než 6000 doktorů a to omezí hlavně plánované operace, ambulantní péči anebo také počty lůžek. V některých nemocnicích se zákroky omezí i o více než 80 procent. „Všude to ale bude jiné,“ říká předseda Asociace českých a moravských nemocnic Michal Čarvaš.
Jednání lékařů s ministerstvem zdravotnictví ztroskotala hlavně na tom, že se obě strany nedohodly na navýšení odměn ve zdravotnictví. Může podle vás schůzka s premiérem vést k odvolání protestu, pokud tedy lékaři dostanou nějaký příslib?
Teoreticky může, ale úplně nepředpokládám, že by došlo k velkému průlomu. Necháme se překvapit. Finanční požadavky jsou v tuto chvíli hlavním problémem té nedohody. Věřím, že by byla dohoda například z hlediska vzdělávání.
Pokud by se strany dohodly do 15. prosince, stihnou se rozpisy na leden, dnes ale dohodu nepředpokládám, říká předseda asociace nemocnic
Je vůbec možné odvolat prosincové protesty? Protože rozpisy služeb lékařů v nemocnicích jsou asi zřejmě napsané.
Rozpisy jsou napsané od poloviny listopadu. Takže v tuto chvíli, i kdyby se protesty odvolaly, budeme muset něco upravovat a bude to chvilku trvat. Důležité je, kdyby dohoda byla do 15. prosince, než zase budou rozpisy na leden. Předpokládám, že v lednu omezení péče bude pokračovat.
Nemocnice zdůrazňují, že akutní péče nebude nijak dotčena. Dá se v průměru říci, jak výrazně se omezí plánované zákroky nebo ambulantní péče?
Akutní péče dotčeno nebude. Bude maximální snaha tomu, když přijde někdo zlomenou rukou nebo s bolestí na hrudi, aby byl ošetřen co nejdříve. Plánované výkony, ať už ortopedie, nebo ORL, budou omezovány a přesouvány na pozdější dobu z toho důvodu, že když se v některé nemocnici větší počet anesteziologů účastní protestu, tak nemocnice musí omezit počet sálů, na kterých operuje.
Dětský chirurg z pražské Fakultní Thomayerovy nemocnice Lukáš Kramář včera mluvil o tom, že oddělení omezí 80 až 90 procent plánovaných výkonů a zůstanou zachovány v podstatě jen ty, jejichž odklad by bezprostředně ohrozil zdraví dětského pacienta. O jaké operace mohou dětští i dospělí pacienti kvůli protestům přijít?
To je různé. Někde se možná odloží chirurgické výkony jako žlučníky, někde to budou operace mandlí, které snesou odkladu. Situace bude v každé nemocnici jiná. Někde se protestů účastní více lékařů, někde méně a v některých nemocnicích se neprotestuje vůbec. To znamená, že omezení péče může být od patnácti do dvaceti procent, ale i ještě do vyšších hodnot.
Prosinec bude bez přesčasů, trvají na svém lékaři. Ministerstvo snížilo nabídku na platy
Číst článek
Vy jste také ředitelem nemocnice v Prachaticích. Konkrétně jak výrazně se projeví protesty u vás?
Dohodli jsme se s lékaři, že k omezení nedojde. Nemám žádnou výpověď z přesčasů, byť samozřejmě moji kolegové sympatizují s těmi požadavky, tak ale nejsme zapojeni do protestů a neomezujeme provoz jiným způsobem než standardně.
A jak dlouho může omezení péče trvat jinde?
Tak dlouho, dokud nedojde ke kompromisu a dohodě. Předpokládám, že prosincový stav bude trvat v lednu dál. Jak jsem měl možnost jednat s vedením odborů, tak pokud nedojde k dohodě, tak oni nebudou odvolávat ty své protesty. Předpokládám, že je budou spíše stupňovat a že bude snaha najít nějaký konsenzus, abychom odblokovali tu situaci.
Já se snažím jednat i s nimi. Pro nás jako pro ředitele nemocnic je důležité, abychom byli schopni poskytovat péči v tom rozsahu, který předpokládá úhradová vyhláška. Jinak by finanční dopady pro nemocnice byly obrovské.