Zákon, který by odměny zdravotníků navázal na průměrnou mzdu, se podle odborářů s platností od příštího roku schválit nestihne. Ministerstvo zdravotnictví v návrhu podle nich neplní všechny sliby.
Někteří lékaři výpovědi z přesčasů ještě nestáhli a podle exministra zdravotnictví Romana Prymuly si snaží vyjednat další výhody nad rámec dohody. „Do systému to vnáší značnou nejistotu,“ upozorňuje.
V některých nemocnicích vedení po lékařích chce, aby se vrátili do stavu, jaký byl před celou akcí, vysvětluje primář Černý, proč část doktorů výpovědi přesčasů nestáhla..
Předlohu ministrů práce a sociálních věcí a zdravotnictví nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. Senát rovněž podpořil to, že v občanských průkazech zůstanou rodná čísla.
Výzkumníci se lidí taky ptali na to, koho ze zúčastněních ve sporu považují za vítěze. Že dohoda mezi protestujícími lékaři a vládou žádného nemá, to si myslí 37 procent lidí.
„Pojem restart vůbec nemá smysl. Mám pocit, že jsme si koupili ke starému počítači nový monitor. Ikony jsou větší, je to hezčí a barevnější, ale v zásadě je to furt ten samý počítač,“ popisuje Feltl.
Podpisem dohody a díky stahování výpovědí přesčasů dojde ke změnám organizace práce už v prosinci, přibližuje náměstkyně situaci v ostravské nemocnici náměstkyně Kateřina Kyselá.
„Je to měkký způsob vymáhání toho, aby byla dodržena úhradová vyhláška. A především aby byla zajištěna péče pro naše i ostatní pojištěnce,“ vysvětluje.
Na to, zda je dohoda, kterou uzavřeli Mladí lékaři ČLK s premiérem, odpovědí na problémy českého zdravotnictví a čeho chtějí dosáhnout nemocnice s ministrem, odpověděl v rozhovoru Eduard Sohlich.
„Dohodli jsme se, že je potřeba to stvrdit na dalším jednání. Veškerá domluva byla zatím pouze slovní,“ vysvětluje předseda Sekce mladých lékařů Jan Přáda o domluvě s premiérem Petrem Fialou.
„Dohoda vzbuzuje spíš více otázek než odpovědí,“ říká pro Radiožurnál šéf kolínské nemocnice a místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Chudomel. „Může to být ještě jablkem sváru.“
Výpovědí přesčasů chtěli lékaři podpořit požadavky na změny zákoníku práce a růst mezd. Po dohodě zástupců s premiérem Fialou ale viceprezident lékařské komory Přáda lékaře vyzval, aby péči zajistili.
Podle podpořené úpravy opozičního hnutí ANO by předloha měla být účinná dnem, kdy vyjde ve Sbírce zákonů, místo od ledna, jak navrhovali předkladatelé. Novela nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Obě strany se podle Fialy domluvily, že v příštích dnech budou jednání pokračovat. „Abychom našli správný technický mechanismus, aby se podařilo je dostat skutečně do platů a mezd,“ řekl premiér.
Ve velkých nemocnicích bude uzavřená část lůžek, ambulantní poradny a delší čekací doby očekávají na akutních příjmových ambulancích. V některých regionálních nemocnicích budou uzavřená celá oddělení.
„Počtvrté jsme dostali úplně stejné návrhy. Sliby na zvýšení platů jsou naprosto nepodložené a ignorují všechny lékaře a zdravotní sestry v regionálních nemocnicích, kterých je většina,“ řekl Kubek.
Přes 6000 zdravotníků nebude od prosince sloužit přesčasy. Zajištěna bude akutní péče, ambulantní návštěvy a operace budou odloženy. Potřebuje české zdravotnictví zásadní reformu?
Válek řekl, že udělal při snaze o dosažení dohody maximum, co bylo v jeho silách. „Náš partner požadavky stupňoval a neměl ochotu ke kompromisu,“ řekl ministr.
Od prosince budou v nemocnicích chybět lékaři, výpověď z přesčasů jich podalo přes šest tisíc. Prioritou budou neodkladné stavy, děti a pacienti s nádorovým onemocněním.
Podle statistik je počet doktorů na obyvatelstvo v Česku vyšší než evropský průměr. I přesto chybí zdravotnická péče a doktoři slouží přesčasy za nízké platy. Změnu by měla přinést novela zákoníku.
Lékaři proti lékařům. Jedni z ministerstva, druzí z ordinací. Nedokážou se dohodnout. A tak dál hrozí, že kvůli výpovědím přesčasů budou nemocnice omezovat neakutní péči.
„Pokud trošku ubereme přesčasové práce a pokud máme zároveň přidat lékařům peníze, tak nemůžeme mít úhradovou vyhlášku, která nás nutí k vysoké produkci,“ vysvětluje David Feltl.
Zástupci lékařů žádají změnu zákoníku práce, která omezí maximální počet přesčasů na 416 hodin za rok, které platily do jejího zdvojnásobení od letošního října.
Předsednictva spolku Mladí lékaři uvedlo, že není dostatečně ošetřeno volno po 24hodinové službě. Takto dlouhá směna by podle nich měla mít speciální příplatek.