Nepoctiví prodejci potravin by mohli na pokutách zaplatit až 10 milionů korun

Ministerstvo zemědělství od příštího roku zpřísní postihy za nekvalitní potraviny. Sankce nepoctivým obchodníkům se ztrojnásobí. Podle ministra zemědělství Petra Bendla by měli být zároveň více zodpovědní za to, co prodávají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

u pokladny v supermarketu

u pokladny v supermarketu | Foto: Eva Odstrčilová

Přísnější pokuty se mají podle Petra Bendla týkat všech. Výrobců, dovozců i prodejců.

„Zvažujeme ztrojnásobení horní hranice sankcí ze tří milionů na deset. V případě, že se u nějaké šarže bude stejný problém opakovat, zvažujeme i možnost postihu prodejce,“ potvrzuje ministr.

Resort se tak rozhodl proto, že se prý množství zjištěných přestupků začalo množit a objevil se problém, který ministerstvo v minulosti nemělo – dovoz potravin, které nesplňují měřítka kvalita.

„Jsou to známé kauzy kolem přelepování etiket, kolem prodeje produktů, které už mají překročenou dobu spotřeby a podobně. To jsou problémy velmi běžné, které zná spousta zákazníků,“ říká Bendl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byli ministr zemědělství Petr Bendl a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka

Má jít o jakýsi bič na obchodní řetězce, které si ani přes opakované kontroly nedají říct. Použití nového pravidla ilustruje na příkladu ředitel SZPI Jakub Šebesta:

„Jestliže v lednu najdeme výrobek, který byl od stejného výrobce ve stejném obchodním řetězci falšovaný, za dva měsíce najdeme znovu ten výrobek falšovaný a za další měsíc znovu najdeme ten výrobek od toho výrobce falšovaný, tak zájem obchodníka pro to, aby se dodavatelský vztah zlepšil, pravděpodobně moc významný není.“

Agrární analytik Petr Havel si ale nemyslí, že by se kvalita potravin prodávaných v Česku snižovala:

„Kontrolní orgány se více soustředí na rizikovější skupiny potravin, a tudíž je zcela logické, že v rizikovější skupině potravin bude více záchytů. Neznamená to ale, že je kvalita potravin v České republice obecně nižší, jde jenom o to, že kontroly jsou cílenější.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O plánované ztrojnásobení sankcí nepoctivím prodejcům potravin se zajímal reportér Martin Drtina

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka vitá, že sankce se budou týkat všech. Chápe i Bendlovu snahu pokutovat opakované prohřešky. Ještě by ovšem o věci rád jednal.

„Tady bych byl opatrný v tom, že při sortimentu potravin, který má třeba průměrný hypermarket, to znamená 20 tisíc druhů potravin, je velmi těžké postřehnout chybu výrobce,“ vysvětluje.

Státní zemědělská a potravinářská inspekce od začátku letošního roku při řadě kontrol na pultech obchodů objevila nejenom špatně označené, ale velmi často i prošlé potraviny.

Nejčastěji potravinářská inspekce ukládá pokuty za nedodržení obecných hygienických požadavků na stav a chod provozovny.

Bendl bude usilovat o to, aby přísnější sankce pro nepoctivé obchodníky začaly platit do konce letošního roku.

Stát spouští nový web, který bude varovat před závadnými potravinami

Číst článek

Ministerstvo zemědělství se v této souvislosti rozhodlo spustit i webovou stránku potravinynapranyri.cz, kde informuje o nálezech nejakostních, falšovaných nebo nebezpečných potravin při kontrolách inspekce.

Bendl: Polská kauza je jenom střípek ledovce

Resort dnes také uvedl, že kvůli aféře s technickou solí v polských potravinách podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Má to být cesta, jak se české vyšetřovací orgány dozví jména nebezpečných výrobků, které mohly skončit i v tuzemských obchodech.

Polsko totiž ani na opakované výzvy neuvedlo, kterých konkrétních produktů se problém týká.

Ministr Petr Bendl doufá, že přes mezinárodní spolupráci v trestním řízení stát seznam závadných výrobků získá.

Více tuzemských potravin v obchodech

Bendl také chce, aby se v tuzemských obchodech objevovalo více regionálních potravin.

„Všude na západ od nás je běžné, že se v regálech obchodních řetězců objevují regionální potraviny. Ministerstvo zemědělství bude činit maximální tlak na řetězce, aby se ptaly po regionálních výrobcích, aby je nabízely, aby hledaly způsob, jak pomoct našemu zemědělství. To je přirozená věc.“

„Já jim to nemohu nařídit, ale mohu na ně apelovat, hledat způsob, jak je přesvědčit, že tím určitě jednak zvednout prodávaného a nabízeného zboží a zároveň půjdou vstříc českému zákazníkovi, který českou regionální potravinu hledá čím dál víc,“ míní Bendl.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka je naopak názoru, že většina obchodníků, a týká se to prý i těch velkých, propaguje české potraviny. Nemyslí si ale, že by pro přímé zásobování tuzemských obchodníků a řetězců byla většina českých zemědělců připravena. Podporu ministrovi však neodmítá.

„My jsme v tomhle vstřícní. Jak Svaz obchodu a cestovního ruchu, tak jednotlivé řetězce,“ říká.

Martin Drtina, Veronika Sedláčková, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme