Hlavní změnou v novele o ochraně spotřebitele je to, že prodávající musejí spotřebitele informovat o nejnižší ceně, za kterou výrobek prodávali v posledních třiceti dnech před poskytnutím slevy.
Václav Malý, předseda Rady České biskupské konference, kritizuje podle něj nízké mzdy, které vyplácí nadnárodní řetězce svým zaměstnancům. Prodejci prý mají nadstandardní výdělky a měli by se tak o ně podělit se svými zaměstnanci. Malý to napsal v textu, který v pátek zveřejnil web katolické církve v ČR. Na článek upozornil server Echo24.cz.
Za svůj dluh na dani zaplatili podnikatelé - stánkaři rovnou na hudebním festivalu Colours of Ostrava. Finanční správa spolu s celníky vyrazila do Dolních Vítkovic a peníze si od dlužníků brala rovnou z pokladny.
Policie v Kladně a okolí začala s namátkovými kontrolami restaurací a prodejen alkoholu. Snaží se zjistit původ lihoviny, kterou se o víkendu otrávil 66letý muž z Velké Dobré. Zatím totiž není jasné, jestli si alkohol koupil v poslední době, nebo jestli pocházel ze starých zásob.
V Královéhradeckém kraji dnes startuje kampaň Nedejme se. Starším lidem má ukázat, jak se bránit takzvaným šmejdům. Senioři se během divadelního představení učí podvodné obchodníky odmítat.
Ve vatikánských ulicích se dnes nehemží jen turisté, ale také neobvykle mnoho policistů. Velikonoce jsou podle úřadů přesně tou příležitostí, které by mohli využít islamisté a zaútočit. Návštěvníky Věčného města ale hrozba terorismu neodradila.
Prodejci předraženého zboží na předváděcích akcích sice čelí řadě kontrol a sankcí, jejich aktivity ale nepolevují. Využívají toho, že se někteří starší lidé cítí osaměle. Nabídce na letácích potom neodolají, přestože je před nekalými praktikami prodejců varoval film Šmejdi. Radnice ve východočeských Semilech proto přišla s nápadem pořádat od jara pro důchodce výlety na památky a exkurze.
Před silvestrovskými oslavami se Česká obchodní inspekce (ČOI) zaměřila hlavně na prodejce zábavní pyrotechniky. Kontroluje nejen kamenné obchody, ale také na tržnice. Problémy s nepovolenými výrobky mívají často stánkaři v příhraničí.
Přímý nebo také osobní prodej využívá v posledních letech stále víc lidí. Mnoho z nich se ale stalo obětí neférového jednání. Podvodní obchodníci stále vymýšlejí nové triky, jak se dostat k seniorům do bytu.
Česká obchodní inspekce (ČOI) se před Dušičkami zaměřila na květinářství, zahrádkářství a stánkový prodej u hřbitovů. Při kontrolách odhalila u prodejců několik pochybení, neuváděli třeba ceny výrobků nebo nabízeli zboží za nepřiměřeně vysoké ceny.
Téměř dvě třetiny prodejců obuvi neprošly kontrolou České obchodní inspekce. Nejčastější nedostatky odhalili inspektoři v povinném označení materiálů, ze kterých se obuv skládá. Chyby ale měli prodejci i na dokladech u koupi.
Lidé začínají více věřit malým obchodům. Zákazníci v posledních letech stále častěji zvolí malého prodejce, kterému věří a především na vesnicích jej osobně i znají, než aby nakoupili v supermarketech potravinových řetězců. I když pomalu, tak přeci začínají Češi stále více koukat na kvalitu a ne jen na cenu.
Firmy pořádající v Česku nechvalně známé předváděcí akce nezměnily své praktiky, upozorňuje Česká obchodní inspekce. V letošním prvním čtvrtletí zjistila nedostatky na skoro dvou třetinách podobných událostí, které inspektoři navštívili.
Někteří lidé po Vánocích zamíří do obchodů vrátit nechtěné dárky. Prodejci však nemají povinnost je přijmout, je to jejich dobrá vůle. Podle předsedkyně Sdružení obrany spotřebitelů - Asociace Gerty Mazalové ale stále více obchodů vychází spotřebitelům vstříc.
Někteří obchodníci, kteří své zboží nabízejí na sociální síti Facebook, obcházejí zákon. Uvedl to spotřebitelský časopis dTest. Prodejci podle zjištění časopisu například neposkytují zákazníkům nutné informace nebo odmítají převzít vrácené zboží ve stanovené lhůtě.
Často žijí jen z několika tisícikorun. Přesto se najdou obchodníci, kteří jim zkoušejí vnutit své předražené deky, hrnce nebo vysavače. Dnes budou experti z České obchodní inspekce důchodcům z Havířova radit, jak se mají léčkám prodejců vyhnout.
Možná ještě více než zákazníky přitahují pokračující novoroční výprodeje Českou obchodní inspekci. Ta totiž v době předvánočních slev zjistila řadu pochybení při označování zlevněného zboží. Proto inspektoři i nyní denně kontrolují nejrůznější prodejny, které nakupující lákají na vysoké slevy.
O kvalitě poskytovaných služeb a ochotě řešit problémy by měl zákazníky přesvědčit nový certifikát GOS - garance ochrany spotřebitele. Obchodníci, kteří dodržují všechny programy, ale i požadavky České obchodní inspekce, o něj mohou požádat požádat Sdružení obrany spotřebitelů.
Na předváděcích akcích se objevil další trik, jak vymámit z důvěřivých lidí peníze. Nová finta vypadá velmi seriózně, protože se prodejce vůbec nebrání přijmout nechtěné zboží zpět. Je v tom ale pochopitelně velký háček.
Policie zadržela na zlínském sídlišti Jižní Svahy majitele obchodu, kde se prodával pančovaný alkohol. Dva jeho zákazníci leží s otravou metylalkoholem v nemocnici. Policisté jsou na stopě i dodavateli alkoholu.
Ministerstvo zemědělství od příštího roku zpřísní postihy za nekvalitní potraviny. Sankce nepoctivým obchodníkům se ztrojnásobí. Podle ministra zemědělství Petra Bendla by měli být zároveň více zodpovědní za to, co prodávají.
Potraviny v Česku jsou bezpečné, zákazníci ale musejí zůstat ve střehu kvůli kvalitě a falšování výrobků. Z 430 tisíc analýz Státní zemědělské a potravinářské inspekce nesplnilo kvalitativní požadavky 15 procent vzorků.
Česká obchodní inspekce (ČOI) varuje před prodejními předváděcími akcemi. Ze zjištění inspektorů vyplývá, že až 70 procent reprezentantů firem na nich klame zákazníky. Podávají jim například neúplné informace o znění smluv a cenách zboží, roste také agresivita prodejců.
Celníci se v boji s prodejci a výrobci nelegálního zboží spojí se zahraničními kolegy. Podobně jako u německých hranic vzniknou společné hlídky také v Moravskoslezském kraji směrem do Polska. Ty se budou snažit zachytit časté pokusy převézt neoznačený alkohol nebo cigarety.