Česko po roce řeší, co s nepotřebnými stříkačkami z Číny. Expresní dopravu si nechalo proplatit z Bruselu

Tři miliony korun. Tak vysoký byl loňský příplatek za urychlenou dodávku stříkaček z Číny. Ministerstvo zdravotnictví nyní Radiožurnálu potvrdilo, že stát si expresní dopravu nechal zpětně proplatit od Evropské unie. Nebyla ale vůbec nutná – stříkačky na ředění vakcín od Pfizeru dosud nikdo nepoužil. Česko proto řeší, co s nimi bude dál. Nově totiž začne odebírat vakcíny už naředěné.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnický personál připravuje vakcinační látku proti koronaviru

Zdravotnický personál připravuje vakcinační látku proti koronaviru | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

Letecký expres Česko potvrdilo společnosti Wuxi Yushou přesně před rokem – 13. ledna 2021. V ceně byla Evropskou unií dohodnutá doprava trajektem, kvůli nedostatku kontejnerů by ale stříkačky dorazily až v dubnu. Ministerstvo se rozhodlo nečekat a objednalo letadlo.

Čínské stříkačky zatím v Česku žádný lékař nevyužil. Stát přitom zaplatil tři miliony za expresní dodání

Číst článek

„Stříkačky na ředění vakcín byly objednány na základě doporučení expertů v době, kdy se očkování teprve rozbíhalo. Odůvodnili to obavou, že stříkaček k aplikaci může být v EU nedostatek a byla by škoda je používat na ředění vakcín. Společný postup přes EU se jevil jako nejjednodušší a nejjistější,“ vysvětlil nyní Jan Blatný, tehdejší ministr zdravotnictví (za ANO).

I s příplatkem přišly čínské stříkačky na 4,7 milionu. Záhy po dodání se ale ukázalo, že nebyla potřeba ani expresní doprava, ani stříkačky. Nikdo o ně neměl – a stále nemá – zájem.

„Tyto stříkačky máme stále v našich pohotovostních zásobách. Ze strany ministerstva nebyla žádost na jejich vydání. Dosud nebyly použity,“ uvedl šéf Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr.

Podle exministra Blatného se nakonec ukázalo, že výrobci dokážou trh dostatečně zásobovat i normální cestou. „Navíc, podle informací, které mám, EU zpětně náklady na dopravu našemu státu proplatila,“ doplnil. To potvrzuje i současné vedení resortu. Řeší ale jiný problém: co se stříkačkami bude dál.

Budou vůbec potřeba?

1,8 milionu stříkaček s pevnou jehlou ministerstvo zdravotnictví objednalo pro ředění očkovacích látek proti koronaviru. Z nich se ředí pouze ta nejpoužívanější – od firem Pfizer a BioNTech. Materiálu je ale na to ale dost, objednávají si ho samy nemocnice a loni na něj vypisovala tendr i SSHR.

Správa hmotných rezerv uvolnila tři čtvrtiny očkovacích pomůcek. Stát chce podpořit vakcinaci

Číst článek

Už zanedlouho navíc vakcíny ředit nebude potřeba vůbec. Česka totiž začne od americko-německého farmaceutického koncernu na konci ledna odebírat očkovací látky už naředěné. Namísto fialového označení mají barvu šedou.

„Na konci ledna dorazí první šedivé – půjde o 233 280 dávek. V únoru pak půjde už celkem o 469 tisíc dávek. Poměr šedivých a fialových se bude postupně měnit, zhruba od května by pak měly být dodávány pouze šedé,“ potvrdil informaci Radiožurnálu mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Podle něj se rok starý nákup moc nepovedl. „Stříkačky se nevyužily a budeme nyní řešit, co s nimi,“ dodal Jakob.

Exministr Blatný to vidí jinak. Hájí se tím, že objednávku schvaloval na startu celé očkovací kampaně. „Byla snaha udělat vše pro zdárný začátek a průběh očkování.“

Nyní nicméně i on připouští, že se Česko bez čínských stříkaček obešlo. „Ale to tehdy nikdo nemohl vědět.“

Výřez z objednávky na injekční stříkačky z Číny | Zdroj: Český rozhlas

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme