‚Materiál na ředění máme.‘ O čínské stříkačky není zájem, ministerstvo přitom připlácelo za dopravu

Tři miliony korun. Takovou částku zaplatilo ministerstvo zdravotnictví za expresní dopravu stříkaček s pevnou jehlou z Číny. Teď se ale ukazuje, že to nebylo třeba. O tento typ očkovacího materiálu není v Česku zájem. Leží tak už bezmála dva měsíce ve skladu ladem v plném počtu. Zdravotníci totiž poptávají hlavně pomůcky na aplikaci očkovací látky. Ty ovšem resort dosud nemá, bere se tak z krizových zásob.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkovací centrum bude otevřené každý den včetně víkendů a svátků od osmi ráno do osmi do večera.

Poptávka je nyní spíše po jehlách a stříkačkách na aplikaci očkování | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V lednu to byla jedna z priorit. Do Česka začaly proudit první vakcíny proti koronaviru a stát měl zajistit, aby bylo také čím očkovat. Bez potřebných jehel a stříkaček by byla účinná látka k ničemu. „Na ten počet, který bude očkován v lednu a únoru, je v České republice dostatek tohoto materiálu,“ ujišťoval tehdy ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

5 věcí, které u čínských stříkaček nesedí: Blatného výroky, evropský diktát i nejrychlejší zásilka

Číst článek

Resort mezitím zajistil od čínského výrobce v rámci společného evropského tendru 1,8 milionu stříkaček s pevnou jehlou za 1,7 milionu korun. Tato cena však nebyla konečná. Ministerstvo si posléze připlatilo 3 miliony korun za expresní leteckou dopravu. Jinak by zásilka putovala lodí a byla by tu v dubnu.

Záhy se ale ukázalo, že tento typ pomůcek není pro očkování vhodný. Pro natažení i aplikaci látky by se totiž použila stejná jehla. „Aplikace je pak mnohem bolestivější,“ popsala už dříve pro iROZHLAS.cz třeba šéfka České asociace sester Martina Šochmanová.

Ministr Blatný vzápětí přišel s vysvětlením, že jde o pomůcky pro ředění vakcín. „Od začátku tak byly koncipovány a objednány,“ prohlásil pro Radiožurnál navzdory vládnímu usnesení. Podle něj se totiž počítalo s tím, že se čínskými stříkačkami bude očkovat.

Bez zájemců

Pomůcek na ředění navíc v Česku bylo a stále je dostatečné množství. Je to dáno i tím, že z dostupných očkovacích látek se ředí pouze vakcína společností Pfizer a BioNTech. Lednové zásoby tak měly vystačit na přípravu více než tří milionů dávek.

„Příplatek za dopravu jistě zbytečný nebyl, neboť v opačném případně by byly k dispozici až v průběhu dubna.“

Barbora Peterová (mluvčí ministerstva zdravotnictví)

A nyní se to také potvrzuje. Čínské stříkačky s pevnou jehlou leží od začátku února, kdy je resort uložil do sedlčanského skladu Správy státních hmotných rezerv, dosud netknuty. O pomůcky na ředění vakcíny proti koronaviru není totiž zájem.

„Co se týče našich očkovacích center, jsou materiálem na ředění a vším, co je k tomu potřeba, dobře vybaveny. Předzásobily se a nic nepodcenily, takže my s tímto nemáme sebemenší problém,“ přiblížil například hejtman Vysočiny Vítězslav Schrek (ODS).

Kraj však poptával jehly a stříkačky pro aplikaci očkovací látky. Podle Schreka je hejtmanství chtělo pro praktické lékaře. „Chtěli jsme si být jisti, že se nestane to, že někomu dovezeme vakcínu AstraZeneca a on nám řekne, že na trhu stříkačky a jehly nejsou,“ vysvětlil.

Železné zásoby

Jenže pomůcky na aplikaci vakcín zatím resort nemá – první dodávka z celkových 12 milionů jehel a 12 milionů stříkaček od bulharského výrobce má přijít až v dubnu. Musí se proto zatím brát z krizových zásob, které na pokyn vlády zajistily státní hmotné rezervy.

Vysočina z nich tak před dvěma týdny dostala 49 tisíc stříkaček a 24 tisíc jehel. „Požádali jsme o to na základě diskuse s ministerstvem zdravotnictví, kde bylo řečeno, že komplementární materiál je ve skladech státních hmotných rezerv k dispozici,“ doplnil Schrek.

Podobně na pomůcky z krizových zásob dosáhly také Karlovarský a Moravskoslezský kraj či Praha. A zažádáno má i Pardubicko. „Aktuálně máme jehel a stříkaček k aplikaci vakcín 70 300 kusů. Musím říci, že tento materiál je čím dál těžší sehnat,“ řekla Radiožurnálu náměstkyně hejtmana pro zdravotnictví Michaela Matoušková (za STAN).

Hejtmanství má u státních hmotných rezerv objednáno podle Matouškové 24 900 kusů jehel a 50 200 kusů stříkaček, které budou potřebovat v dubnu kvůli možným zvýšeným dodávkám vakcín.

„Stříkačky a jehly na ředění si očkovací místa objednávají sama dle potřeby, aktuální informaci o počtech nemám. Zatím to není nedostatkové zboží,“ doplnila pardubická náměstkyně.

Výhodný příplatek?

Proč tedy ministerstvo dávalo třímilionový příplatek za pomůcky, které nejsou teď potřeba? A proč raději neuspíšilo zásilku aplikačních jehel a stříkaček z Bulharska, kterou rovněž zajišťovalo v rámci unijního nákupu?

„Stříkačky s pevnou jehlou jsou ve skladu a jsou mezi zásobami, o které si kraje mohou žádat. Příplatek za dopravu jistě zbytečný nebyl, neboť v opačném případně by byly k dispozici až v průběhu dubna,“ zněla odpověď mluvčí resortu zdravotnictví Barbory Peterové, kterou zaslala po několikadenních urgencích.

Bolestivější aplikace i riziko zánětu. Miliony stříkaček z Číny nebudou podle lékařů k očkování vhodné

Číst článek

A co se týče bulharské dodávky 12 milionů jehel a 12 milionů stříkaček, vysvětlila Peterová prodlevu v provozu následovně: „Část přijede v dubnu. Jde o výrobu v Bulharsku, termín dodávky tedy není ovlivněn dobou dodání, ale kapacitami výroby. V tomto ohledu tedy není třeba nic připlácet.“

O aktuálních zásobách očkovacího materiálu v jednotlivých vakcinačních centrech přitom ministerstvo nemá přesný přehled. Například Daniel Köppl, který státu pomáhá s Chytrou karanténou, řekl Radiožurnálu toto: „Celkově odhadujeme, že v České republice je řádově toho zdravotnického materiálu spíše ve stovkách milionů kusů.“

Resort argumentuje tím, že si jednotlivá očkovací centra vytvářejí zásoby stříkaček a jehel sama. „Každá z nemocnic má své zásobování a ministerstvo zdravotnictví nestanovuje, neboť k tomu nemá žádné zákonné oprávnění, jak mají být tyto zásoby velké,“ uvedla dále Peterová s tím, že pro případ nouze jsou zásoby ve státních rezervách.

Zatím poslední seznam dostupných očkovacích pomůcek tak z krajů sesbíral v lednu Ústřední krizový štáb. Z přehledu vyplývá, že i kdyby materiál dorazil až v průběhu dubna, nic by se nestalo. Zatím totiž zdravotníci vyočkovali pouze milion dávek vakcíny od společností Pfizer a BioNTech.

Jehly na skladě

Už tak přitom dostatečné zásoby jehel a stříkaček řešil kabinet Andreje Babiše (ANO) na poslední chvíli. Ačkoli se o očkování, se kterým je spojená zvýšená spotřeba zdravotnického materiálu, mluvilo už od loňského podzimu, vláda začala zásoby pomůcek řešit až loni v prosinci.

Kabinet kvůli tomu kritizoval například prezident České lékařské komory Milan Kubek či družení praktických lékařů. „Je nutné zajistit distribuci jehel a stříkaček potřebných k aplikaci vakcíny. Tento materiál není aktuálně k sehnání na volném trhu,“ napsalo v připomínkách k očkovací strategii.

Zatímco na aplikační jehly a stříkačky od ministerstva zdravotnictví se stále čeká, státní hmotné rezervy svůj díl už zajistily. Ve skladu v Sedlčanech tak evidují pro podání vakcíny 2 miliony jehel a 8 milionů stříkaček. Z toho se dosud vydalo 170 tisíc jehel a 315 tisíc stříkaček.

„Ve státních hmotných rezervách máme samozřejmě železnou zásobu injekčních jehel a stříkaček, které mají případně vykrýt nedostatky prostředků na očkování. Dalších 6 milionů jehel dorazí přibližně do poloviny dubna,“ řekl šéf Pavel Švagr. Další miliony stříkaček a jehel mají dorazit podle něj v květnu.

Na ředění vakcín pak státní hmotné rezervy nakoupily 800 tisíc jehel a 800 tisíc stříkaček. Zatím o ně podobně jako u čínských stříkaček s pevnou jehlou nikdo neprojevil zájem.

Kristýna Guryčová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme