Správa hmotných rezerv uvolnila tři čtvrtiny očkovacích pomůcek. Stát chce podpořit vakcinaci
Správa státních hmotných rezerv začíná s rozvozem skladových zásob jehel a stříkaček k očkování. Vyzvalo ji k tomu ministerstvo zdravotnictví. Chce tak prý podpořit vakcinaci proti koronaviru. Čtvrtinu materiálu ve svých skladech si správa nechá jako rezervu, řekl její předseda Pavel Švagr.
Jako první se očkovacího materiálu dočkají zdravotnictví v Plzeňském kraji, kam zamířila dodávka jehel, injekčních stříkaček a ředicích roztoků ze skladu v Sedlčanech. Celkem je to 397 500 jehel, 324 800 injekčních stříkaček, 22 100 jehel pro ředění, 22 100 stříkaček pro ředění a 450 balení roztoku po 100 mililitrech.
Stát sáhne do rezerv pro zásoby jehel a stříkaček. Čínský materiál ale ve skladech zůstane
Číst článek
„Dodávku začneme rozdělovat příští týden podle požadavků očkovacích center. Dodávka je určena pouze na očkování, a to pro nemocnice a jejich očkovací centra, pro mobilní týmy, možnost požádat o dodávku mohou i praktičtí lékaři pro děti i dospělé, kteří očkují,“ řekla mluvčí krajského úřadu Eva Mertlová.
„Do konce tohoto týdne zvládneme dalších pět krajů,“ řekl Švagr. Distribuci veškerého materiálu chce správa dokončit do konce srpna. O materiál projevily zájem Zlínský, Karlovarský a Liberecký kraj a Vysočina a Praha. Další kraje mají následovat.
Do konce srpna získají zdravotníci asi 18 milionů kusů očkovacího materiálu, tedy tři čtvrtiny skladových zásob.
Čínské stříkačky
V rezervách zůstanou mimo jiné bezmála dva miliony čínských stříkaček s pevnou jehlou, které ministerstvo zdravotnictví nakoupilo pro ředění vakcín. Za expresní dodání v zimě připlatilo tři miliony korun.
Zdravotníci, se kterými už v únoru mluvili reportéři Radiožurnálu a serveru iROZHLAS.cz, upozornili, že právě stříkačky s pevnou jehlou přitom nejsou pro aplikaci očkování vhodné. Pro natažení vakcinační látky i pro její aplikaci se totiž použije stejná jehla.
Šéfka České asociace sester Martina Šochmanová popsala, že se tím zvyšuje se riziko infekce a očkování je pak mnohem bolestivější. Hana Cabrnochová, místopředsedkyně České vakcinologické společnosti, zase uvedla, že je u nich také složité odhadnout správné množství natahované látky. Během dalších měsíců se ukázalo, že lékaři je skutečně nevyužívají.