Nouzový stav zatím nebude. Německo darovalo Česku 10 tisíc dávek monoklonálních protilátek

Vláda nouzový stav kvůli zhoršující se epidemické situaci v zemi zatím nevyhlásí. V úterý projedná žádost části krajů o nouzový stav v souvislosti s přetížením nemocnic s hejtmany. O znovuzavedení stavu nouze uvažovalo ministerstvo zdravotnictví kvůli přetíženosti moravských nemocnic. Vyhlášené opatření by umožnilo nařídit pracovní povinnost medikům. Vláda o návrhu nejednala, probírala pouze další postup.

Praha (Aktualizováno: 22:12 22. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch na tiskové konferenci

Premiér v demisi uvedl, že nouzový stav nebude. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pan ministr zdravotnictví nepožádal vládu, ani jsme neprojednávali návrh ministerstva zdravotnictví na vyhlášení nouzového stavu. Debata vlastně vznikla na základě požadavku hejtmanů. A to na základě zaplnění nemocnic na Moravě,“ uvedl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) na večerní tiskové konferenci po pondělním jednání vlády.

„Projednávali jsme ale podmínky, pokud hejtmani a kraje požádají o nouzový stav,“ doplnil Babiš. „Kapacity jsou dostatečné, nedochází k převozu mezi nemocnicemi. Ale jde hlavně o personál. Potřebujeme jasnou zprávu od hejtmanů.“

6:02

Budeme mluvit o vyhlášení nouzového stavu, říká Svrčinová. Osobně by byla pro povinné očkování

Číst článek

O situaci mají zástupci vlády v demisi jednat v úterý s hejtmany. Ministerstvo vnitra během dne upozornilo na to, že k celostátnímu vyhlášení nouzového stavu kvůli covidu-19 nejsou aktuálně splněny zákonné požadavky. Po zasedání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) jeho předseda a dosluhující ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) řekl, že pro dodržení zákonného postupu by měla čtveřice epidemií nejvíce postižených krajů uspořádat nejdříve zasedání vlastních krizových štábů a zvážit vyhlášení stavu nebezpečí na svém území.

Stav nebezpečí je nejnižším z krizových stavů, které mohou být v České republice vyhlášené v reakci na mimořádné situace. Jako jediný z nich ho nevyhlašují centrální politické orgány, ale hejtman kraje, v Praze primátor. Závažnějšími jsou nouzový stav, stav ohrožení státu a válečný stav.

Většina hejtmanů zatím ale nepožaduje po vládě zavedení nouzového stavu. Radiožurnálu to řekl předseda Asociace krajů a jihočeský hejtman Martin Kuba z ODS. Vyhlášení nouzového stavu by umožnilo nařídit pracovní povinnost medikům. Podle Kuby by ale k povolání mediků do nemocnic stačilo vyhlášení stavu nebezpečí na území krajů, kde je špatná situace.

„Stav nebezpečí má pro kraje další nepříjemné souvislosti. Veškerá opatření, která se vyhlašují ve stavu nebezpečí, jdou na ekonomicky na vrub toho kraje. Krajské rozpočty nejsou koncipovány na to, aby řešily takové krizové situace,“ řekl pro Radiožurnál Martin Kuba (ODS).

Rychlá akce, jak získat monoklonálni látky, než v půlce prosince dorazí další objednané dodávky. S @Andrej Babiš jsme požádali Angelu Merkel a ministra zdravotnictví @Jens Spahn o 10tis dávek Regeneronu. Včera jsme je převezli do ČR. Co nejdříve je dovezeme do nemocnic. Díky 🇨🇿🇩🇪

19:55 – 22. 11. 2021

18 369

Dar z Německa

Německo darovalo České republice 10 000 dávek protilátkových léků na covid-19 od firmy Regeneron. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na twitteru napsal, že v neděli dorazily do Česka a budou co nejdříve převezeny do nemocnic, kde začínaly docházet. Další objednávky, které ministerstvo nakoupilo, dorazí podle Vojtěcha v polovině prosince.

Ještě na začátku října náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková pacienty vyzývala, ať se o monoklonální protilátky hlásí, a apelovala na praktické lékaře, ať je na podání infuze do nemocnic posílají. V polovině října začaly počty nakažených - a potenciálních kandidátů na léčbu postupně růst. Před dvěma týdny diskutovala o nákupu léků podle zápisu z jednání i klinická skupina (KS) ministerstva zdravotnictví.

Skupina ministrovi doporučila objednat 20 000 dávek léku od Regeneronu, dodavatele mělo ministerstvo oslovit dopisem ohledně detailů. Projednávaná byla nabídka i dalších léků od firmy Celltrion. V Česku byly pacientům podávány i léky od firmy Eli Lilly. Nejdříve byl dodán bamlanivimab, který ostatním nemocnicím distribuovala Fakultní Thomayerova nemocnice, a poté etesevimab, který měl lépe účinkovat i na variantu koronaviru delta. Jeho výrobce ale stáhl žádost o definitivní schválení léku u evropských orgánů.

Detaily k opatřením

Premiér Babiš dále informoval o pořízení testovacích sad pro státní sektor od 1. ledna nového roku. Státní hmotné rezervy mají nakoupit 510 647 kusů antigenních samotestů. Předseda správy hmotných rezerv má za úkol zajistit pořízení testů do 15. prosince.

Vláda uvolnila 192 milionů pro PCR testy na školách. Testování části žáků bude povinné do února

Číst článek

Ministr zdravotnictví v demisi oznámil nové mimořádné opatření, které se týká návštěv v azylových domech. Od 29. listopadu se zavádí režim O-T-N, podobně jako v detenčních zařízení.

„Na základě dohody se zdravotními pojišťovnami se upravuje mimořádné opatření o testování zaměstnanců, kdy v zásadě nebude možné využít provedení testu u poskytovatele zdravotních služeb. Je to právě z důvodu úhrady, kdy pojišťovny dávají příspěvek do výše 60 korun,“ uvedl Vojtěch.

Po pozitivním antigenním testu na covid-19 se lidé musí podrobit i potvrzujícímu PCR testu. Zdravotnická zařízení mají povinnost vypsat žádanku na PCR test. Dosud tak některá nečinila.

Kompenzace

Vláda pomůže podnikatelům prostřednictvím dotačních titulů COVID 2021, COVID Nepokryté náklady a dále kompenzačního bonusu. Obnoví také program na podporu zaměstnanosti Antivirus B.

Podnikatelé budou mít podle ministra průmyslu a dopravy v demisi Karla Havlíčka (ANO) na pomoc nárok, pokud za rozhodné období zaznamenají pokles obratu o 30 procent ve srovnání se stejnou dobu roku 2019.

V případě programu COVID Nepokryté náklady jim stát poskytne příspěvek na 40 procent fixních nepokrytých nákladů, v rámci COVID 2021 dostanou 300 korun na zaměstnance a den. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou moci přes kompenzační bonus, který připravilo ministerstvo financí, získat 1000 korun na den.

Příspěvek Antivirus B dorovnával při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29 000 korun.

Kompenzační bonus budou moci využít podnikatelé, společníci malých firem a osoby pracující na dohodu od 22. listopadu. Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a společníci malých společností s ručením omezením budou moci požádat až o 1000 korun denně.

Pro osoby pracující na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti bude příspěvek činit 500 korun denně. Podpora je zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 30 a více procent. Informovalo o tom ministerstvo financí. Zákon nyní projedná ve zrychleném legislativním procesu parlament.

První tzv. bonusové období bude tak od 22. listopadu do konce letošního roku. Zákonem je dále garantováno ještě druhé bonusové období odpovídající lednu 2022. Další období bude moci vláda opět zavést svým nařízením, nejdéle ovšem do konce příštího roku.

ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme