Nemocnice se musí omluvit za to, že v roce 2021 sdělila novinářce informace o jeho přednostním očkování, na které však podle zatím nepravomocného rozsudku soudu neměl nárok.
Slovensko proplatí pokuty například za nenošení roušek nebo porušení zákazu vycházení během pandemie covidu-19. Podle koalice byly pokuty udělované v rozporu se zákonem.
V Česku zemřelo na covid-19 v přepočtu zhruba 4000 lidí na milion obyvatel. Tím se řadíme k nejpostiženějším zemím světa. O opatření debatovali imunolog Jiří Šinkora a exministr Roman Prymula.
Teď, kdy administrativa prezidenta Trumpa decimuje programy zahraniční pomoci, USA snižují pravděpodobnost přežití lidí s tuberkulózou a také riskují, že se nemoc stane mnohem odolnější vůči léčbě.
K e-mailu jsou přiložena dvě videa, která mají údajně ukazovat zásah policie proti demonstrantům, kteří na protest i přes zákaz přinesli české vlajky. Záběry ale pocházejí z 18. října 2020.
„Covid byl zátěžovým testem českého zdravotnictví. A já si myslím, že ve zdravotnictví se toho obecně musí změnit hodně,“ říká hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal.
Jaké jsou nyní hlavní příznaky covidu-19? Dá se odlišit od chřipky? A jak ho léčit? V rozhovoru pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál odpovídá praktický lékař Vojtěch Mucha, předseda spolku Mladí praktici.
Česko začátek covidu před pěti lety zvládlo dobře. Myslí si to 7 z 8 odborníků, které iROZHLAS.cz oslovil. Situace se ale vymkla kontrole na podzim. Chyby experti připisují tehdejší Babišově vládě.
Covid v Česku rozvířil obavy lidí, nejistota ve společnosti narůstala. Část se odvrátila od povinných opatření. A nedůvěra ve stát rozpoutala šíření dezinformací v takové míře, jakou Česko neznalo.
Dominik Presl, analytik Asociace pro mezinárodní otázky, ale upozorňuje ještě na jednu věc, a to horlivost bojovníků proti dezinformacím, kteří někdy příliš rychle vynášeli definitivní soudy.
„V prvních dnech covidu v Česku jsme neudělali žádnou chybu. Ty nastaly až později,“ říká pro iROZHLAS.cz Roman Prymula. A odpovídá i na otázku, jaká opatření podle něj nebyla potřeba.
Nástup práce z domu, vysoká inflace anebo také zlepšení bezpečnosti na silnicích. S pětiletým odstupem na několika tématech ilustrujeme, jak pandemie změnila společnost.
„Některé léčby stojí ve výsledku i statisíce a je potřeba podstupovat je opakovaně,“ říká pacientka žijící s long covidem v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál.
Asi 50 pacientů s postcovidovým syndromem ošetří každý měsíc v královéhradecké nemocnici, jediném místě v České republice, kde funguje specializovaný multioborový tým.
„Musíme oznámit, že v České republice máme první tři případy nemoci covid-19 způsobené novým typem koronaviru,“ řekl v neděli 1. března 2020 v 16.03 ministr zdravotnictví za ANO Adam Vojtěch.
Odložené operace, vynechaná vyšetření, dopady na duševní zdraví nebo long covid. Pět let po prvním českém pacientovi s diagnózou covid-19 jsme zkontrolovali, které z obav se potvrdily a které ne.
Popularita deskových her na českém trhu narostla především během pandemie covidu. Zájem o ně byl dokonce v loňském roce ještě vyšší než v covidovém roce 2021.
„Jedna z mála věcí, která nás posunula v té pandemii, je to, že se zlepšila diagnostika a zvýšila se její dostupnost,“ vysvětluje ve vysílání Českého rozhlasu Plus Marek Štefan.
„Virus SARS-CoV-2 pořád infikuje lidi, pomalu si mutuje. Není to tak, že by zmizel,“ zdůrazňuje Jan Konvalinka, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie.
Stát podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) zaplatil za vakcíny proti covidu zatím zhruba 18 miliard korun, většina byla od firmy Pfizer, která dodá i letošní vakcíny.
Spolková vláda řeší už jen to, jak se pomůcek zbavit a nemuset platit za jejich uložení. Jednou z možností je zřízení míst na vybraných letištích a nádražích, kde si je lidé mohou rozebrat.
Botanik Roman Pavela zkoumá takzvané adaptogeny. „To jsou rostliny, které si umí povídat s naší stresovou cestou a usměrňují množství kortizolu v krvi, abychom nebyli příliš stresovaní,“ vysvětluje.
„Nemohlo dojít k situaci, že by někomu byla podána vakcína po expiraci či vakcína staršího typu. Podle našich zjištění jde především o administrativní chybu,“ říká mluvčí Ministerstva zdravotnictví.