Od dubna platí nové podmínky pro umělé oplodnění nebo změnu pohlaví
Od dubna začíná platit zákon o specifických zdravotních službách. Legislativně vymezuje například umělé oplodnění, sterilizaci žen, kastraci mužů nebo změnu pohlaví. Třináctiletým dívkám pak nově uhradí očkování proti rakovině děložního čípku pojišťovny.
Vakcínu jim nabídne pediatr při preventivní prohlídce, na kterou zašle pozvánku. Pokud už dívka na prohlídce byla, pozvánku jenom na očkování nedostane. Jestli se chce dát očkovat, musí se na lékaře obrátit sama.
„Bylo zcela zřejmé, že musíme vytvořit určitý nástroj tak, aby vakcína byla dostupná všem mladým dívkám, především před zahájením pohlavního života. To je právě to období 13 let, kdy budeme očkovat,“ říká předsedkyně Odborné společnosti praktických dětských lékařů Hana Cabrnochová.
A očekává o očkování velký zájem: „Protože ve 13 letech probíhají preventivní prohlídky u praktických dětských lékařů. To znamená, ten systém je relativně připraven na to, aby 100 procent dívek, které mají svého registrujícího pediatra, se o tomto očkování dozvěděly.“
Hrazené očkování má dobré výsledky v řadě evropských zemí. „Myslím si, že asi nejzásadnější je celá Skandinávie, Velká Británie, Benelux,“ potvrzuje gynekolog Jiří Sláma.
Změny, které se týkají asistované reprodukce, pak přibližuje náměstek ministra zdravotnictví Martin Plíšek:
„Zákon zavádí maximální věk pro asistovanou reprodukci na 49 let. Jsou tam některé další principy jako například, že tam musí být společná žádost muže a ženy, kteří chtějí asistovanou reprodukci podstoupit jako pár. Nemění se nic na systému úhrady z veřejného zdravotního pojištění, tam to zůstává zachováno.“