Odboráři ladí před sobotní demonstrací v Praze své kroky proti vládním reformám
Odboráři ladí před sobotní demonstrací v Praze na Václavském náměstí své kroky proti, podle jejich vyjádření k ‘zákeřným vládním reformám‘. Například František Dobšík, předseda školských odborů, řekl Rádiu Česko, že v jejich případě by eventuální ostřejší výhrada vůči reformám, třeba stávka, neměla v tomto období moc smysl, nicméně ochotu jiných odborářů stávkovat nevyloučil.
„Školy v červnu už jedou na půl plynu. Tam už se připravují prázdniny. Je také po maturitách. Takže se to může jevit jako formální. Ale jsou tady určitá seskupení, která nebyla spokojená s tím, že se připravujeme na demonstrace a opravdu záleží na dalších tazích vlády, co udělá po pátečním jednání tripartity, potažmo po demonstraci,“ zvažuje František Dobšík, předseda školských odborů.
Už ráno se sešel další odborářský boss - představitel Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů Martin Engel s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem. Dnes je tomu čtvrt roku, kdy oba podepsali memorandum, kterým skončila protestní akce nemocničních lékařů Děkujeme, odcházíme. Podle memoranda měli lékaři dostat od prvního března přidáno. Ne ve všech nemocnicích se ale doktoři vyšších platů skutečně dočkali, čekali na platby od pojišťoven.
Odboráři ladí před sobotní demonstrací v Praze své kroky proti vládním reformám. Na Rádiu Česko jsme hovořili se šéfem LOK Martinem Englem, hostem byl i předseda železničních odborů Jaroslav Pejša
„Lékaři nedostali přidáno zhruba v 15 ze 192 nemocnic. Takže z matematického pohledu je to menšina, ale přesto je mi líto kolegů, kteří naši akci podporovali. A pokud má být něco celorepublikově aplikováno, tak se to musí dodržet,“ uvedl Martin Engel na Rádiu Česko.
Zároveň ale dodal, že mu ministr Leoš Heger slíbil, že pokud dostane seznam konkrétních nemocnic s konkrétními problémy pojišťoven, že se pokusí pomoci tak, aby lékaři peníze dostali.
„Dohodli jsme se také, že se musíme častěji stýkat. Požádal jsem pana ministra také o variantu nejnovějších reforem, abychom nepřipomínkovali něco, co už v nich například není. Pan ministr mi to slíbil,“ dodal.
Martin Engel také uvedl, že LOK podporuje sobotní demonstraci, kterou pořádá Českomoravská konfederace odborových svazů. „Jako odboráři to chápeme. Já nejsem dobrý analytik důchodové reformy, ale vidím ji jako daleko nebezpečnější než tu zdravotní,“ uvedl.
Nespokojené železniční odbory
Nespokojené s vládními reformami je i Odborové sdružení železničářů, které dnes jedná na programové konferenci. Předseda železničních odborů Jaroslav Pejša na Rádiu Česko potvrdil, že závěrečné hlasování o případné stávce kvůli návrhu ministerstva financí na zdanění režijních jízdenek ještě neproběhlo, ale stávka je velmi pravděpodobná.
„Nejedná se ale jen o zdanění režijních jízdenek, ale náš problém je daleko hlubší - nejbližší je návrh zrušit státní dotace na osobní železniční dopravu v regionech. Netýká se to jen železničářů, ale všech občanů ČR,“ uvedl.
Podle něj by došlo k silné redukci osobních vlaků, zhoršila by se dopravní obslužnost. „A stát by na tom nevydělal nic, protože by vyplácel podporu v nezaměstnanosti a platil sociální a zdravotní pojištění za nezaměstnané,“ dodal.