Odboráři navrhují omezit o svátcích otevírací dobu obchodů

Některé obchody by mohly být o svátcích zavřené nebo by mohly mít zkrácenou pracovní dobu. Navrhuje to Odborový svaz pracovníků obchodu, který změny prosazuje už několik let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nákup, pokladna, prodejna, supermarket

nákup, pokladna, prodejna, supermarket | Foto: Eva Odstrčilová

Předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová pevně věří, že se budeme novou otevírací dobou řídit už příští Vánoce.

„Každá ze sousedních zemí má otevírací dobu legislativně ošetřenou, takže si myslím, že bychom se měli k těmto zemím také zařadit,“ argumentuje Renáta Burianová s tím, že mít zavřeno o svátcích vychází z historických souvislostí a patří ke kulturní tradici vyspělé země. Takovými jsou podle ní Rakousko, Německo, Polsko, Slovensko či Maďarsko.

Přehrát

00:00 / 00:00

O omezení prodejní doby obchodů o svátcích diskutovali předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka souhlasí s Renátou Burianovou v tom, že omezení otevírací doby obchodů se na tržbách prodejců zásadním způsobem neprojeví. Souhlasit se podle něho dá i s historickým či kulturním pohledem na věc v různých zemích, ale zásadní podle něj je i to, že různé země mají odlišnou ekonomiku.

Svaz obchodu a cestovního ruchu tedy doporučuje nechat rozhodnutí na obchodnících. Podle Zdeňka Juračky by ale mělo být otevřeno tam, kam chodí lidé nakupovat, a trh by si měl takové věci regulovat sám.

„Neříkáme, že musí být otevřeno. Říkáme, že obchodníci se mají rozhodnout sami, jak z ekonomických důvodů, tak z požadavků zákazníka,“ zdůrazňuje Juračka a pokračuje:

Odbory navrhují, aby bylo zavřeno například 25. a 26. prosince nebo prvního ledna. Na Štědrý den chtějí otevírací dobu omezit do 12 hodin.

„U nás se totiž objevil faktor, který možná nikdo nečekal: že se skutečně soustředí mnoho lidí na nákupy o nedělích a o svátcích, protože jinak využívají plně pracovní dobu. Tak proč jim to kazit?“

Často se argumentuje také tím, že když nebudou mít obchodníci tržby, nevydělají si ani jejich zaměstnanci, kteří mají za práci v době svátků stoprocentní příplatek. „Zaměstnanci v obchodě jsou obecně velmi špatně ohodnocováni, a tak samozřejmě potom slyší na příplatky, které jsou o svátcích,“ dodává Renáta Burianová.

Podle Anety Bednářové z Odborového svazu pracovníků obchodu většinou stojí za pultem ženy, které by raději trávily svátky doma.

„Někteří samozřejmě vítají možnost přivýdělku, ale musíme se zaměřit také na to, kdo nejčastěji v těchto obchodech pracuje,“ tvrdí Bednářová a dodává:

„Nejsou to jen studenti, ale jsou to také často ženy – matky od rodin. A samozřejmě si myslíme, že tyto ženy by chtěly sváteční dny, především Vánoce, trávit s rodinou.“

Květa Moravcová, Marína Dvořáková, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme