Odboráři se opět chystají do ulic, 21. dubna budou protestovat proti škrtům

Odbory se postaví do čela všech protestů proti vládě a jejím reformám. Spolupracovat přitom chtějí i se zástupci dalších protivládních iniciativ. Dohodly se na tom na dnešním jednání.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil | Foto: Filip Jandourek

„Chceme zkoordinovat postup a postavit se do čela všech těch iniciativ. Budeme směřovat k tomu, aby vláda buď okamžitě zastavila ty asociální reformy, nebo aby podala demisi,“ potvrdil Radiožurnálu šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Vedení odborů chce protesty hlavně koordinovat a zapojit do nich i 13 protivládní iniciativ, jako je Holešovská výzva nebo ProAlt.

„Na pondělí svoláváme schůzku, musíme to obvolat, protože jich je hodně. Napřed začneme odboráři, Asociací samostatných odborů, Dopravní koalicí odborových svazů, pak oslovíme i ty občanské iniciativy,“ upřesnil další postup Zavadil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé Rádia Česko byl předseda odborového svazu KOVO Josef Středula

Velkou demonstraci odboráři plánují na sobotu 21. dubna na Václavském náměstí v Praze. Připravují prý i další formy protestu, podrobnosti o nich však zatím uvést nechtěli.

„Předpokládáme, že pokud se bude občanská naštvanost nadále udržovat, přijde tam hodně lidí. Nechci spekulovat o číslech, ale myslím, že by tam mělo přijít hodně lidí, že by ten Václavák měl být zaplněn. Ale záleží na občanech, jak se k tomu postaví,“ řekl Zavadil.

„Oslovíme všechny občanské iniciativy. Samozřejmě, že některé iniciativy mají rozdílný pohled na věc,“ poznamenal pak Zavadil v Ozvěnách dne. „Myslíme si, že je třeba využít možných demokratických principů, abychom řekli této vládě ne!“

Bezhlavé škrty nebo stabilizace?

Za hlavní důvod protestů odboráři označili chystané kroky vlády Petra Nečase, která chce snižovat zadlužení mimo jiné i zvýšením DPH o jeden procentní bod, omezit zvyšování důchodů nebo zrušit zbytečné úřady. Z letos plánovaných 105 miliard korun by měl schodek rozpočtu klesnout do dvou let na 70 miliard.

Odboráři ale v narůstajícím dluhu problém nevidí: „Navrhujeme, že by se mohl stabilizovat schodek na úrovni 120 miliard korun, což ale bude velký problém, protože máme přede dveřmi velký problém s čerpáním peněz ze strukturálních fondů, kde může vypadnout částka v řádech desítek miliard. Ale neměli bychom jít střemhlavě do škrtů, protože ty budou dále zadušovat ekonomiku,“ říká předseda odborového svazu Kovo Josef Středula.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vzpomínkovém večeru mluvila v Odpoledním Radiožurnálu zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Analytička Lidových novin Lenka Zlámalová ale v Ozvěnách dne konstatovala, že doba velkým odborářským protestům, nenahrává. „Z jednoho prostého důvodu: vláda žádní reformy nechystá. To, co vláda chystá, jsou úsporné kroky, které si vyžaduje ekonomická situace. Ekonomika nepůjde tak dobře, jak vlády při sestavování rozpočtu počítala. A proto, aby nebyl schodek neúnosně vělký, je třeba ušetřui 42 miliard korun. A takové peníze se už nikde jinde než v těch 2 největších položkách – to znamená DPH a důchody – ušetřit nedají.“

Protest proti vládě Petra Nečase v Praze na Klárově | Foto: Filip Jandourek

Jak by řešil další nárůst dluhu i poplatků za jejich správu, které ročně stojí přes 60 miliard korun, Středula neuvedl. Vláda by podle něj namísto úspor měla podporovat ekonomiku především vytvářením nových pracovních míst, například na stavbě dalšího bloku jaderné elektrárny Temelín.

Odboráře odpoledne podpořila i ČSSD. „Jsme přesvědčeni, že odboráři a občané mají plné právo protestovat proti reformám, které vedou naši zemi k hospodářskému úpadku. Mají plné právo bouřit se proti reformám, které jsou nespravedlivé a které řadu lidí dostávají do sociálně bezvýchodné situace,“ míní předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"To že odbory vyhlašují stávkovou pohotovost a demonstrace, bych řekl, že patří ke koloritu politické situace nejen u nás, ale v celé Evropské unii. Já to respektuji, je to jejich právo, ale není to důvod, aby vláda pod mým vedením měnila svou rozpočtovou politiku," uvedl dnes před novináři předseda vlády Petr Nečas.

V posledních dnech se konala řada protestů po celém Česku. Ministr financí Miroslav Kalousek včera upozornil, že takzvaná Holešovská výzva není protestem lidí proti vládě a jejím krokům, ale proti demokratickému systému jako takovému. Plánu na snižování státního dluhu se podle něj vláda nevzdá.

Milan Kopp, Martina Spěváčková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme