Odklad digitalizace by byl proti výstavbě, říká úřednice. Hospodářská komora mluví o problémech

Se začátkem července začal platit nový stavební zákon, od něhož se očekává zrychlení a zjednodušení stavebního řízení. Zásadně by k tomu měla přispět i digitalizace celého procesu. Ta ale stavebníkům i úředníkům dělá starosti – prý nebyl dostatek času si systém pořádně vyzkoušet.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stavba nového nádraží Praha Bubny

Z důvodu adaptace úředníků budou v prvním půlroce lhůty pro vyřízení žádostí prodloužené na dvojnásobek. Ke zjednodušení procesu ale nedošlo. | Foto: Kryštof Jiřík

„Odklad digitalizace by byl proti výstavbě,“ říká Leona Gergelová Šteigrová z ministerstva. „Byli bychom rádi za standardizovanější podmínky,“ kritizuje Hana Landová z Hospodářské komory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jsou výhrady k digitalizaci stavebního zákona oprávněné? Diskutují Leona Šteigrová z Ministerstva pro místní rozvoj a Hana Landová z Hospodářské komory.

O odložení spuštění a prodloužení testovací doby žádala ministerstvo i Hospodářská komora. Naopak rychlý začátek fungování vítal soukromý sektor.

„Stavebníci vyčíslovali škody z hlediska hospodářství v miliardách, když nevyjdeme s digitalizací co nejdříve, nezrychlíme systémy, nenaběhne nový stavební zákon,“ říká ředitelka sekce veřejného investování, výstavby a sociálního začleňování ministerstva pro místní rozvoj Leona Gergelová Šteigrová. „Z našeho pohledu by byl odklad proti výstavbě.“

Podle ní zatím systém funguje dobře. Od jeho spuštění ministerstvo registruje do pondělního dopoledne nejméně 2500 vstupů a 600 přihlášení do portálu stavebníka.

Postupná digitalizace

„Ranní vstupy jsou teď v pondělí spíše tím, že si to lidé zkouší a poprvé to testují. Žádosti proto budou hlavně na osahávání systému,“ domnívá se Hana Landová, předsedkyně Sekce územního a regionálního rozvoje z Hospodářské komory.

Nový stavební zákon budí na úřadech obavy a politici kritizují digitalizaci. Bartoš čeká počáteční obtíže

Číst článek

Spuštění podle ní doprovází i drobné komplikace. „Kolegové z Hospodářské komory nejdřív hledali, kde portál stavebníka vůbec je. A teď se přihlašují a zkouší, co s tím vlastně mají dělat,“ popisuje Landová a dodává, že nejasnosti jsou pro projekt podobných rozměrů běžné.

5:47

Zjednodušení, zrychlení, úleva. Stavební řízení je nově digitální, úřady si ale stěžují na přípravy

Číst článek

Podle Šteigrové navíc nebylo možné testovací období nijak razantně prodloužit. „Podle zákona nemůžeme pustit ostrá data do testovacího prostředí,“ vysvětluje. Postupné spouštění je navíc běžné i v dalších státech s podobnými systémy.

„Náběh legislativy není věc, kterou teď spustím a pak to bude fungovat,“ podotýká Šteigrová. „Je to modulární řešení, kdy začínáme s tím, že poprvé budou všechny úřady koukat na jednu dokumentaci a postupně budeme napojovat další systémy.“

Z důvodu adaptace úředníků budou v prvním půlroce lhůty pro vyřízení žádostí prodloužené na dvojnásobek. Ke zjednodušení procesu ale nedošlo.

„Dotčeným orgánům stále zůstávají jejich vlastní razítka a závazná stanoviska. Co se ale sloučilo, jsou typy různých řízení, takže když jde stavebník na stavební úřad, tak se nemusí rozhodovat, jestli ohlásí stavbu nebo podá žádost o povolení záměru,“ srovnává Landová.

Zásahy antimonopolního úřadu

Přechod na digitální platformu přinesl také potřebu modernizovat technické vybavení úřadů a komplikace s komunikací. Problémy nastaly už při přípravách digitalizace, když do procesu několikrát zasahoval antimonopolní úřad.

Předseda antimonopolního úřadu potvrdil zákaz plnění smlouvy na digitalizaci stavebního řízení

Číst článek

„Vypsali jsme výběrové řízení, které ale bylo napadeno. Řízení se natolik zdržovalo, že už bylo evidentní, abychom stihli digitalizaci, že musíme minimální část nutnou k naplnění zákona zadat napřímo,“ shrnuje Šteigrová.

Dodavatelská smlouva na systém pro úředníky byla nicméně pozastavena a podle pravomocného rozhodnutí nesmí být plněna po 23. září, což vyvolává obavy o fungování systému.

„Zatím nevíme, jaké je řešení autorského práva k systému, jak bude zabezpečen. Bez toho, aniž by byla smlouva uzavřena, těžko přejde vlastnictví k softwaru na ministerstvu pro místní rozvoj. Takže my se toho bojíme a byli bychom rádi, kdyby se další věci začaly objednávat a řešit už za standardizovanější podmínek,“ uzavírá Hana Landová.

Poslechněte si celou debatu výše.

Karolína Koubová, esta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme