Odpůrci církevních restitucí pošlou petiční dopis papeži Františkovi

Církve v Česku už požádaly o vrácení tisícovek nemovitostí na základě zákona o majetkovém vyrovnání se státem. V rámci restitucí mají dostat zpátky majetek v hodnotě desítek miliard korun. S tím řada lidí nesouhlasí. A někteří z těch, podle nichž restituce nemohou právně obstát, se teď obracejí petičním dopisem až na nejvyššího představitele katolické církve - papeže Františka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Papež František zdraví účastníky inaugurační mše

Papež František zdraví účastníky inaugurační mše | Foto: Andrew Medichini | Zdroj: ČTK

Obhájci majetkového vyrovnání upozorňují, že vedle nápravy historických křivd si církve zajistí finanční nezávislost na státu. Kritici ale zpochybňují jejich nárok na položky, které figurují v restitučních seznamech, i celkovou sumu, kterou mají církve dostat. Protesty proti zákonu se bude zabývat i Ústavní soud.

Jednou z iniciátorek petičního dopisu je spisovatelka Lenka Procházková. „Dopis je míněn jako petiční, samozřejmě ho psal petiční výbor, což jsou čtyři lidé. Kromě mě ještě Karel Srp, předseda Jazzové sekce, dále režisér Václav Dvořák a Milan Kohout, spisovatel a pedagog,“ říká Procházková a pokračuje:

Přehrát

00:00 / 00:00

O petičním dopisu pro papeže Františka mluvila na Radiožurnálu jedna z jeho autorek, spisovatelka Lenka Procházková

„Dopis je psán velice tolerantním způsobem, na rozdíl od předchozího dopisu, který jsme psali papeži Benediktovi XVI. To byl výraz hrdosti. Toto je výraz natažené ruky a žádosti o spolupráci.“

Dopis podle Procházkové informuje papeže o způsobu, jakým byl přijat zákon o takzvaném navrácení majetku církvím, a žádá jej, aby ze své pozice nejvyšší autority římskokatolické církve přikázal – protože má toto právo – římskokatolické církvi v Česku, aby tyto majetky nepřijala.

Procházková odmítá argument, že vyrovnání jsou domácí záležitostí. „Veškerý majetek římskokatolické církve kdekoli na světě spadá pod správu papežské stolice. Čili vlastníkem majetku, který bude vydán, bude Vatikán. A my chceme, aby papež František, jenž hlásá krédo chudá církev pro chudé, toto krédo mohl naplnit v praxi.“

Autoři dopisu předpokládají, že svůj podpis pod něj připojí tisíce lidí. Poté ho chtějí odevzdat na pražském arcibiskupství kardinálu Dukovi a požádat ho, aby dokument papeži doručil.

Majetkové vyrovnání se vztahuje na všechny církve v Česku, přesto se dopis obrací pouze k římskokatolické církvi. „Teď se obracíme právě na tu církev, která zákon pomáhala připravit. Ostatní církve jsou pouze spolupachatelé, to je jenom spolupráce, kde se ta kořist bude dělit. My to řešíme tímto způsobem, je to nejjednodušší,“ uzavírá Procházková.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Jan Richter, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme