Soud rozhodl v případu korupce u zakázek Vlastivědného muzea v Olomouci, udělil tři podmínky
Olomoucký krajský soud v pátek schválil dohodu o vině a trestu v případě korupce u veřejných zakázek Vlastivědného muzea v Olomouci. Bývalý ředitel muzea Břetislav Holásek, někdejší olomoucký radní Miroslav Petřík (ČSSD) a kroměřížský podnikatel Jiří Křeháček podle ní dostali tříletý trest s podmíněným odkladem na zkušební dobu pěti let. Součástí dohody je peněžitý trest a náhrada škody.
Kauza se týká projektu virtuálního muzea dotovaného z prostředků Evropské unie. Škoda byla vyčíslena na 13,5 milionu korun.
Všem původně hrozila sazba až deset let, uzavřením dohody je tak navrhovaný trest významně nižší.
Obvinění v kauze olomouckého vlastivědného muzea přiznali vinu. Čeká je podmínka a peněžitý trest
Číst článek
„Z provedených důkazů je zřejmé, že se obvinění trestné činnosti dopustili a odpovídající je i právní kvalifikace. Trest je poměrně mírný, ukládán pod hranicí trestní sazby, obvinění ale nebyli v minulosti trestáni a k trestné činnosti se doznali,“ uvedl soudce Eduard Ondrášek. Poukázal i na kombinaci dalších uložených trestů.
Podle evropského pověřeného žalobce Pavla Pukovce se obvinění doznali a jednání litovali.
„Akceptovali uložení peněžitých trestů a již částečně uhradili třetinu vzniklé škody s tím, že se zavázali zbývající dvě třetiny uhradit ve zkušební době,“ řekl v pátek evropský pověřený žalobce Pavel Pukovec. Obvinění podle něj také akceptovali desetiletý zákaz účastnit se dotačních řízení a peněžité tresty v rozsahu zhruba půl milionu korun.
Trojice byla vinna z několika trestných činů. Podnikatel Křeháček se zodpovídal z přijetí úplatku a legalizace výnosů z trestné činnosti, ve druhé a třetí části kauzy šlo podle žalobce o trestné činy dotačního podvodu, poškození finančních zájmu Evropské unie, trestnou činnost úředních osob a sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.
Tři části kauzy
Případ má podle žalobce tři části. V první z nich podnikatel Křeháček požádal v době, kdy nebyl ještě znám vítěz veřejné zakázky na vybudování přírodovědné expozice, digitalizace a restaurování sbírek muzea, vítěznou firmu o úplatek 750 000 korun, který částečně dostal.
Ve druhé šlo o nedodržení dotačních podmínek u zakázky virtuálního muzea ve výuce, kdy zhruba třetina ze 45 lidí realizačního týmu nevykonávala žádnou činnost, přesto jim byla práce proplacena.
Černé duše a zakázka pro ředitelova syna. Jak se podle policie ohýbaly zakázky v olomouckém muzeu
Číst článek
Třetí část se týkala nahrávání videofilmu a spotů pro účely vzdělávání o historii města Olomouce, kdy Holásek a Petřík vybrali ve výběrovém řízení Holáskova syna.
Bývalý ředitel muzea Holásek i někdejší radní Petřík na zakázkách podle žalobce neprofitovali, nerespektovali však dotační podmínky a netransparentně vysoutěžili veřejnou zakázku.
Bývalý ředitel muzea Holásek odstoupil z funkce v prosinci 2021 po zásahu Národní centrály proti organizovanému zločinu, v lednu 2022 jej nahradil Jakub Ráliš.
„Jsem velmi rád, že dochází k finálnímu uzavření celé kauzy, v podstatě pro nás v nejlepší možné verzi. Kauza naši instituci nemalou měrou zatěžovala více než dva a půl roku a díky jejímu uzavření a faktu, že Vlastivědnému muzeu v Olomoci nevznikla přímá škoda, může konečně naplno začít nová etapa fungování muzea,“ řekl v pátek ředitel Ráliš.
Doplnil, že nikdo z lidí, kteří do zakázek byli jakýmkoliv způsobem zapojeni, už v muzeu nepracuje.
Víc dohod
Podle soudce Eduarda Ondráška jsou schválené dohody o vině a trestu v poslední době četnější. „Pozitiva jsou jednoznačně v urychlení soudního řízení, kdy skutečně jde jen o trest a náhradu škody,“ řekl již dříve soudce k uzavíraným dohodám. Podobnou zkušenost má i evropský pověřený žalobce.
„V posledních třech letech jsem měl šest trestních věcí ve vyšetřování, z toho u pěti se podařilo uzavřít dohodu o vině a trestu,“ řekl Pukovec.
V případech, kdy si obvinění uvědomí následky svého jednání, chybu přiznají a mají snahu nahradit škodu, mají tyto dohody podle něj smysl a není třeba se několik let soudit.