V Praze se bez rezervace očkuje na 18 místech, v Olomouckém kraji jenom na jednom. Pomoci mají lékárníci
Minulý týden naočkovala centra fungující bez registrace 82 tisíc lidí, o týden dřív rekordních 83 tisíc. V relativních počtech se ale zájem o ně snižuje: míří do nich necelá šestina zájemců.

Po očkovací letargii v babím létě se od poloviny října zvedá zájem lidí i počet a kapacity míst, kam je nutné objednat se dopředu. Především proto klesl podíl „walk-in“ center na celkovém počtu vyočkovaných dávek z 25 procent v polovině října na současných 15 procent, ačkoli v absolutních číslech se jejich výkon za stejnou dobu zdvojnásobil. Vývoj zachycuje interaktivní graf:
Vyočkované dávky vakcíny
V Česku je 471 aktivních očkovacích míst, z toho 84 rozdává injekce i bez předchozího objednání. Zatímco v Praze je takových osmnáct, v podobně lidnatém Moravskoslezském kraji fungují jen dvě a v Olomouckém dokonce jen jedno.
Rozdíly v dostupnosti se zřejmě propisují i do statistik celkové proočkovanosti. Zatímco v hlavním městě má dokončené očkování 61,3 % populace, v Olomouckém i Moravskoslezském kraji je to jen těsně nadpoloviční většina (55,4 a 56,1 procenta).
Vláda Andreje Babiše na začátku prosince odmítla návrh otevřít znovu velkokapacitní centrum v pražské O2 aréně. Ústřední vojenská nemocnice, která je tam na jaře provozovala, na to ostatně už ani nemá kapacitu: „Personál je plně vytížen péčí o pacienty s onemocněním covid-19 a testováním na přítomnost viru SARS-CoV-2,“ oznámila její mluvčí.
Současné očkovací kapacity přitom přestávají stačit sílícímu náporu zájemců, zejména těch o třetí dávku. Do konce roku získá každý týden nárok na booster více než 400 tisíc lidí. Už teď se prodlužuje „fronta“ na PIN2, který registrovaným umožňuje vybrat si termín očkování: v úterý na něj čekalo 137 tisíc lidí.
„Stát musí v kooperaci s dalšími aktéry zajistit kapacitu očkování až na 150 tisíc dávek denně, maximálně zpřístupnit očkování bez registrace a zjednodušit registraci, například ji udělat v předstihu či automatickou, tak zvaně opt-out. A zapojit do očkování maximum center, ambulantních i jiných specialistů. Jinak bude v klíčové době epidemie výdej očkování výrazně zaostávat za ochotou a možnostmi dobrovolného očkování,“ varuje soociolo Daniel Prokop.
V pondělí vláda v demisi po devíti měsících schválila změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, který by měl umožnit očkování v lékárnách nebo u zubařů. Ti by podle návrhu iniciativy Lékaři pomáhají Česku mohli mít pro očkování vyhrazený čas, kdy by do jejich ordinací přicházeli pacienti bez objednání přes centrální rezervační systém.
Zájemce táhla 1 dávka a 0 PINů
Srovnání dat o očkovaných s registrací a bez registrace naznačuje, že vyhnout se místy zmatenému a nedokonale fungujícímu systému registrací může být atraktivní pro věkovou skupinu 18-29 let a také pro starší 65 let. Jedním z důvodů mohou být potíže s uživatelsky nepřívětivým procesem.
Věk očkovaných
Zejména v počátcích očkování bez registrace mohlo být dalším lákadlem častější používání jednodávkové vakcíny Janssen. Ta tvoří osminu vyočkovaných dávek bez registrace, ale jen jednu ze čtyřiceti injekcí s registrací.
„Výhodou je, že nemusím řešit druhou dávku vakcíny a splním to, co po mně stát žádá,“ řekla v listopadu reportérům jedna z čekajících ve frontě před centrem v Praze na Hlavním nádraží. Ani informace o rychlejším vyvanutí imunity ji nezviklala: „Kdo ví, co zase schválí. Navíc přijde nová vláda, která to může vidět jinak.“
Použité vakcíny
O týden později skutečně začalo ministerstvo zdravotnictví – stále ještě pod vedením Adama Vojtěcha – rozesílat lidem s jednodávkovou vakcínou SMS s výzvou, aby se nechali přeočkovat už po dvou měsících. Zároveň očkování touto vakcínou stále pokračuje, i v prosinci ji dostávaly každý den stovky lidí.
Fakultní nemocnice Bulovka, která očkovací centrum v Praze na Hlavním nádraží provozuje, skončila s používáním Janssenu minulý týden. Pět tisíc nevyužitých dávek nemocnice nabídla praktickým lékařům, kteří o ně projevili zájem.
Kolik lidí naočkovala jednotlivá centra fungující bez registrace, nelze ze struktury zveřejňovaných dat zjistit. Obsahují součty pouze na úrovni jejich provozovatelů, nejčastěji tedy velkých nemocnic provozujících i klasická centra s registrací. Celostátně nejvíc dávek vakcíny bez registrace aplikovali zdravotníci od sv. Anny v Brně.
Nejvýkonnější zařízení
Související témata: Datová žurnalistika, očkování proti koronaviru