‚Opozice prokázala, že jí o diskusi vůbec nejde.‘ Sněmovna do pátku přerušila jednání o reformě penzí
Sněmovna odpoledne znovu přerušila závěrečné schvalování sporné penzijní reformy, jež má podle vlády přispět k udržitelnosti a snížení schodku důchodového systému. Středeční pětihodinové debatě opět dominovala opoziční kritika, zaznívala slova jako „paskvil“ nebo „fušeřina“. Diskuse bude pokračovat v pátek, kdy má plénum podle středečního verdiktu dolní komory o podobě vládní důchodové novely také hlasovat.
Poslední schvalovací kolo reformy penzí zatím trvalo tři jednací dny a vyplnilo zhruba 12,5 hodiny čistého času. Do řádné debaty evidoval sněmovní systém na konci středečního jednání 43 poslaneckých přihlášek, v drtivé většině zástupců opozičních hnutí ANO a SPD. Je v podstatě jisté, že řada z nich se k vystoupení nedostane.
Asociální a nerealistický návrh, nebo nutná změna systému? Devět ekonomů hodnotí penzijní reformu
Číst článek
Rozhorčení v řadách opozice vyvolal postup vládního tábora, který ve Sněmovně prosadil stanovení pevného času pro zahájení hlasování o podobě novely na pátečních 12.00. Opoziční frakce ANO a SPD před tím zablokovaly koaliční snahu, aby závěrečné projednávání důchodové reformy mohlo pokračovat ve středu do večera. Návrhy zákonů totiž mohou poslanci standardně schvalovat v závěrečném kole podle jednacího řádu jen o středách a pátcích vždy mezi 9.00 a 14.00.
Při zdůvodňování stanovení pevného času pro hlasování poukazoval navrhovatel Jan Jakob (TOP 09) na to, že opozice vetem možné debaty i po středečních 14.00 prokázala, že jí o diskusi vůbec nejde. Místopředseda Sněmovny Aleš Juchelka (ANO) naopak tvrdil, že opoziční poslanci zájem o diskusi mají na rozdíl od koaličních zákonodárců, kteří podle něho na argumenty proti reformě nereagují.
Hlavním terčem opoziční kritiky je plánované další zvyšování věku pro odchod do důchodu a snižování výpočtu nových penzí. Poslanci k důchodové reformě předložili tři desítky pozměňovacích návrhů, a to i z koaličních řad. Patří k nim stanovení věkové hranice pro nárok na starobní důchod na 67 let, když původní vládní návrh s žádným stropem nepočítá. Opoziční ANO a SPD trvají na zachování nynějších 65 let i na zachování současného výpočtu penzí.
Sama koalice hledala shodu na předčasných penzích pro zaměstnance pracující v náročných profesích. Poslanci TOP 09 a ODS navrhli původně plánovaný počet lidí s nárokem na dřívější penzi omezit na zhruba desetinu. Opoziční poslanci opakovaně žádali o stanovisko ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL). Ministr zopakoval, že na omezení se minulý týden dohodli předsedové koaličních klubů, ovšem s podmínkou následného posílení penzijního spoření části zaměstnanců v takzvané třetí kategorii rizika.