Opozice se s koalicí znovu utká o podobu vyrovnání státu a církví

Vládní koalici čeká ve sněmovně další kolo boje o církevní restituce. Podle vládního návrhu by se mělo církvím vrátit 56 procent zabraného majetku a finanční náhrada ve výši 59 miliard korun. Do 17 let by pak měl stát přestat přispívat na mzdy duchovních. Opozice návrh odmítá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvon.

Zvon. | Foto: Fotobanka stock.xchng, Neil Gould

Podle ČSSD zakládá vládní návrh nerovný přístup k ostatním restituentům, může přinést stovky žalob a navíc prý obsahuje řadu právních chyb.

Jak by sociální demokraté vyrovnání s církvemi řešili, popsal Radiožurnálu místopředseda strany Jiří Dienstbier.

„My jsme navrhovali při projednávání v parlamentu i předtím, aby byl zřízen veřejnoprávní fond, který by zohlednil i určité historické souvislosti, kdy sice majetek byl užíván církvemi, ale byla tam různá veřejnoprávní omezení. To je určitý obdobný model, jak byl v historii vždy od Rakouska-Uherska přes první republiku až po komunistický režim,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Právní stránku vyrovnání s církvemi rozebírali v Ozvěnách dne ústavní právník Václav Pavlíček a poslanec Stanislav Polčák (TOP 09)

Podle občanského demokrata Marka Bendy by opozice měla myslet na to, že po vyrovnání s církvemi stát přestane do 17 let vyplácet platy stávajícím duchovním, což je zhruba 1,5 miliardy korun ročně. Nových církví ale může přibývat, varoval Benda.

Nedotažení majetkového vyrovnání s církvemi se státu vyplácí, říká evangelický farář

Číst článek

„Už tady máme návrh a registraci pivní církve, která ve svých stanovách má, že každý její věřící je duchovní. Kdyby náhodou došla k registraci a přišla na státní rozpočet říct, že každý z jejích věřících má být placen, podle stávající listiny se nedá nic jiného dělat, než je začít vyplácet. To si myslím, že nikdo z nás nechce,“ podotkl poslanec ODS.

Pokud by zákon na této schůzi neuspěl, musely by se podle pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky církve obrátit na soud. To je ale podle něho až nejkrajnější řešení.

kostel | Foto: Vojtěch Berger

„Jestliže bych měl přistoupit k soudním řešením, především k řešení církevního majetku, který je v soukromých rukou, rodinné domky a podobně, pak následuji svatého Vojtěcha a odcházím do emigrace. Já myslím, že v naší společnosti je tolik rozumných lidí i poslanců, všech stran napříč, že toto nedopustí,“ řekl Duka.

Podle vládního návrhu zákona se bude církvím vydávat jen majetek ve vlastnictví státu. Za ten, který vlastní obce, kraje nebo soukromé osoby dostanou finanční náhradu.

Diskuse o oprávněnosti vládního návrhu neutichá

Podle ústavního právníka Václava Pavlíčka vychází vládní návrh z nesprávného pojetí tzv. církevního majetku, které je odlišné od pojetí v západoevropském prostoru. Na druhé straně jsou podle něho důsledky v rozporu s restitučními zákony.

„Stát nemusí vracet nic, protože nevracel ve Francii a ni v Německu ani ´v jiných státech tohoto prostoru,m kde to bylo provedeno v 19. století,“ uvedl Pavlíček. „To není restituce, protože nejde o návrat do předchozího vztahu. A to, že jde o darování prohlašovali poslanci už ve Federálním shromáždění i v Poslanecké sněmovně už samostatné České republiky.“

Stanislav Polčák poslanec TOP 09 a Starostové však s názorem profesora Pavlíčka nesouhlasí. „Nejde o zcela klasický příběh církevních restitucí, jde o církevní vyrovnání.“

„Máme zde nález Ústavního soudu, který je podle ústavy závazný a vynutitelný pro všechny orgány a osoby. A podle tohoto nálezu dlouhodobá nečinnost parlamentu spočívající v nepřijetí právního předpisu, který by vypořádal historický majetek církví a náboženských společností, je protiústavní.“

Pokud by stát nekonal, mohly by být podle Polčáka církve úspěšné v případných soudních sporech.

Milan Kopp, Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme