Osm zahraničních investorů zahájilo proti Česku arbitráž kvůli solárním elektrárnám
Česká republika čelí arbitráži kvůli údajné diskriminaci na trhu solárních elektráren. Její zahájení dnes oznámilo Sdružení zahraničních provozovatelů solárních elektráren (IPVIC). Investoři požadují odškodné za finanční újmu, kterou jim údajně způsobilo zavedení 26procentního odvodu z výnosů solárních elektráren.
„Je to důsledkem nedohody v minulých obdobích po zavedení retroaktivní solární daně ve výši 26 procent, která významným způsobem ovlivnila výnosnost těchto investic,“ potvrdil mluvčí sdružení Michal Donáth.
Zatím není jasné, kolik peněz investoři žádají, spekuluje se ale o dvou a půl miliardách korun.
IPVIC neboli International PhotoVoltaic Investors Club je sdružením zahraničních i tuzemských investorů v oblasti solární energetiky. Mezi jeho členy patří například německé společnosti Voltaic Network, lucemburský Radiance Energy Holding nebo I.C.W. Europe Investments z Velké Británie.
Specialista ministerstva financí na mezinárodní arbitráže Radek Šnábl se vyjádřil ke stížnosti zahraničních investorů
Zástupci sdružení tvrdí, že Česká republika lákala zahraniční kapitál k investicím do solárních elektráren motivačními pobídkami, mimo jiné daňovými úlevami. Později ale podle nich zavedla „diskriminační opatření“, především tříletý solární odvod.
Opatření se zpětnou platností zavedla česká vláda v roce 2011, aby omezila růst cen elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů. Platit má do konce letošního roku. Solární sdružení odvod už dříve napadla u Ústavního soudu, soudci ho ale neshledali v rozporu s ústavou.
„Jedna z věcí, kterou Ústavní soud řekl, je, že každý stát má právo upravovat svoji legislativu. Zásadně platí, že žádný investor v žádném oboru si nemůže myslet, že vstupem do nějakého teritoria, svojí investicí, se dočká situace, kdy stát už nikdy nezmění svoji legislativu, nota bene daňovou,“ upozornil specialista ministerstva financí na mezinárodní arbitráže Radek Šnábl.
Nelíbí se mu také, že investoři chtějí Českou republiku žalovat už po dvou letech od investování. Zákon totiž zaručuje návratnost investic po 15 letech.
„Jsem přesvědčen, a všechny výpočty ukazují, že přes zavedení odvodu není dotčena základní premisa, že investice budou mít 15letou návratnost. Jedna věc je, že Česká republika se skutečně zákonem zavázala, že zajistí 15letou návratnost, druhou věcí je, že skutečně Česká republika v tuto chvíli na tři roky zavedla odvod ve výši 26 procent. Ale to automaticky neznamená, že návratnost investice nebude po 15 letech zajištěná. Z propočtů, které jsme udělali, nám vychází opak,“ vysvětlil.
Solární byznys vyšetří speciální komise. Údajně už začala pracovat
Číst článek
Mluvčí sdružení IPVIC Michal Donáth upřesnil, že informace o zahájení arbitráže byla doručena do kanceláří prezidenta republiky, předsedy vlády a ministra zahraničních věcí.
„Ministerstvo financí zatím nezná obsah žaloby. My pečlivě připravujeme právní obranu České republiky jako při všech arbitrážích proti státu. Samozřejmě zveřejňovat naši strategii by bylo velmi netaktické, o té mluvit nemohu,“ uvedl mluvčí resortu Ondřej Jakob.
„Nevím, jestli se jedná o další oznámení o existenci sporu v tuto chvíli, nebo zda se skutečně jedná o investora, který nominoval rozhodce a opravdu zahájil arbitráž v pravém smyslu. V tomto ohledu čekáme, co se nám objeví v poště,“ dodal Šnábl.
Na fotovoltaické elektrárny jde v letošním roce 66 procent podpory pro obnovitelné zdroje. Je to téměř 44 a půl miliardy korun, z toho 11,7 miliardy se vyplácí ze státního rozpočtu. Vláda ale zvažuje navýšení této částky o další dvě miliardy.
Zbytek platí spotřebitelé v cenách elektřiny. Na podporu obnovitelných zdrojů jde 583 korun z každé spotřebované megawatthodiny.