Nejklidnější čarodějnická noc za pět let, hlásí pražští hasiči. Vyjeli pouze k jednomu případu

Na mnoha místech Česka se poslední dubnový den rozhořely vatry a ohně, na kterých se symbolicky upalovaly čarodějnice. Hasiči byli i kvůli dlouhotrvajícímu suchu v pohotovosti, letošní čarodějnická noc ale byla klidná. Například v Praze zažili hasiči dokonce nejklidnější čarodějnickou noc za posledních pět let. Informoval o tom mluvčí hasičů Martin Kavka.

Praha (Aktualizováno: 10:02 1. 5. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pálení čarodějnic ve Vysoké nad Labem na Hradecku

Pálení čarodějnic ve Vysoké nad Labem na Hradecku | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

„Od 18. do 6. hodiny hasiči v Praze zasahovali pouze u jedné události, která souvisela s pálením čarodějnic. V ulici Soukupova v Praze 12 jednotka prolila vodou okolí špatně uhašeného ohniště,“ sdělil mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Na hasičský web paleni.izscr.cz lidé v Praze letos nahlásili celkem 303 událostí u příležitosti pálení čarodějnic.

„Letošní čarodějnická noc byla nejklidnější za posledních pět let,“ konstatoval Kavka. Loni přitom podle něj zasahovali hasiči v metropoli u čtrnácti případů.

Před rokem totiž připadly čarodějnické ohně na velmi suché, teplé a navíc větrné období. A právě Praha kvůli tomu rozdělávání ohňů v parcích, lesích a zahradách zakázala.

Čarodějnická noc nebyla klidná jenom v Praze, ale i celém Česku. Hasiči vyjížděli v úterý celkem k 64 požárům, od půlnoci do středečního rána přibylo dalších 21 výjezdů.

„Pro hasiče to byly jedny z nejklidnějších čarodějnic posledních let. Vyjížděli pouze k 64 požárům a těch, které se týkaly čarodějnického pálení, bylo minimum,“ doplnila mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Zaoralová.

Loni hasiči zaznamenali poslední dubnový den 134 požárů, přičemž dlouhodobý denní průměr je 49 požárů.

Organizátoři mají podle zákona o požární ochraně povinnost dopředu nahlásit pálení ohňů na volném prostranství. I v případě, kdy pálení čarodějnic organizují samotní občané, měli by to hasičům oznámit předem, aby se předešlo zbytečným výjezdům k domnělým požárům.

Dávná tradice pálení čarodějnic je spojena se svatojakubskou nocí připadající na poslední dubnový den. Noc z 30. dubna na 1. května byla pokládána za magickou. Svátek se původně slavil zřejmě o úplňku, jenž byl nejblíže dnu, který se nacházel přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem.

Na ochranu před čarodějnicemi se na vyvýšených místech zapalovaly ohně. Na stejné datum připadá keltský svátek jara Beltain.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme