Pandy, želvy a snové postavy. Projděte si zajímavě vymalované pražské podchody

Pražskými podchody projdou denně tisíce lidí. Tmavá místa jsou často zároveň šedivá a špinavá, ne všechna ale musejí být taková. Barevných podchodů najdeme v Praze hned několik, ten nad Národním muzeem a u metra Strašnická umělci přemalovali na podmořský svět. Podchod u metra Ládví pak před dvěma lety zasáhla 'Pandemie' a od té doby tam bydlí velká pandí rodina. Server iROZHLAS.cz nafotil celkem pět zajímavě vymalovaných pražských podchodů.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podchod u metra stanice Ládví byl ještě před dvěma lety šedivý a špinavý. Umělkyně Josefína Jonášová ho ale vyzdobila pandami.

Podchod u metra stanice Ládví byl ještě před dvěma lety šedivý a špinavý. Umělkyně Josefína Jonášová ho ale vyzdobila pandami. | Foto: Filip Jandourek

1. Pandy na Ládví

Podchod u metra Ládví byl ještě před dvěma lety šedivý a špinavý. Praha 8 se to ale rozhodla změnit. Oslovila tehdy místní mladou umělkyni Josefínu Jonášovou a z jejích návrhů vybrala dílo nazvané Pandemie. Zdi podchodu tak od té doby zdobí velká pandí rodina.

Vymalování podchodu u metra stanice Ládví se zvládlo za devět dní a podle starosty Romana Petruse z ČSSD stálo zhruba 30 tisíc korun, další peníze pak bude stát pravidelná údržba. | Foto: Filip Jandourek

„Panda je od dětství má oblíbená zvířena, barevné řešení jejího těla mě fascinuje," vysvětluje pro server iROZHLAS.cz Jonášová. „Vybíralo se ze tří motivů. Mezi dalšími návrhy byl například motiv renesančních sgrafit prolnutý barevnou kompozicí. Na plné čáře ale vyhrála pandemie. Nejspíš kvůli tomu, že jde o vtipnou slovní hříčku. Pand je samozřejmě málo," dodává.

„Panda je od dětství má oblíbená zvířena, barevné řešení jejího těla mě fascinuje," vysvětluje pro server iROZHLAS.cz Jonášová, proč si vybrala zrovna pandí téma. | Foto: Filip Jandourek

Vymalování podchodu se zvládlo za devět dní a podle starosty Romana Petruse z ČSSD stálo zhruba 30 tisíc korun, další peníze pak bude stát pravidelná údržba.

„Na konci loňských prázdnin jsme požádali autorku, aby malby opravila, protože se na zdech objevily dva nebo tři nápisy. Opravy stály zhruba tři tisíce korun. Budeme to takhle dělat asi každý rok," popisuje Petrus.

Podchod u metra stanice Ládví byl ještě před dvěma lety šedivý a špinavý. Umělkyně Josefína Jonášová ho ale vyzdobila pandami. | Foto: Filip Jandourek

Starosta i umělkyně Jonášová považují projekt za úspěšný, radnice se proto rozhodla vyzdobit i další podchody.

„Oslovili jsme komunitu umělců a nabídli jim všechny ostatní podchody na Praze 8. V tuto chvíli se dělá podchod Štěpničná, který nás vyjde na zhruba 100 tisíc korun. Bude tam barevný motiv přechodu ze sídlištní džungle do džungle se zvířaty. Autorem je Bohdan Dušek," upřesňuje starosta.

Radnice chce kromě tohoto podchodu nechat vymalovat mimo jiné ten pod ulicí Střelničná u obchodního domu Kaufland, další se nachází pod železniční tratí v Libni, jeden je v Čimicích u Draháně a další u památníku Operace Anthropoid.

Podchod u zastávky Štěpničná v Praze 8 jako přechod ze sídlištní džungle do džungle se zvířaty. | Foto: Marína Dvořáková

2. Snové postavy v Holešovicích

Podchod v Holešovicích spojující oba výstupy z metra si umělci vybrali kvůli jeho mimořádně špatnému stavu. Zdi byly oprýskané a počmárané nevzhlednými nápisy, už čtyři roky ho ale zdobí snové postavy.

Studenti pražské Akademie výtvarných umění ho vymalovali tyrkysově zeleným nátěrem s černobílými snovými motivy podle návrhu Antonína Matějovského, který uspěl ve výběrovém řízení zorganizovaném studenty oboru Arts Management Vysoké školy ekonomické v Praze.

Podchod v Holešovicích spojující oba výstupy z metra si umělci vybrali kvůli jeho původně mimořádně špatnému stavu. | Foto: Filip Jandourek

„Jsou to spící bytosti, trochu lidé, trochu zvířátka. Přesně se to vysvětlit nedá. Figury jsou konkrétní, ale téma si ponechává tajemství," přibližuje pro server iROZHLAS.cz Irena Tyslová, vedoucí týmu studentů oboru Arts Management.

„Měl jsem ideu, že pod povrchem v průchodu jsou zavrtaní trochu lidi, zvířata a jeden padlý anděl a spí jakoby v nějaké noře," popsal před lety svoje malby Matějovský. Na jedné ze stěn pak najdeme pro malbu charakteristický citát: „Není pravda, že sem přicházíme žít, jen zde spíme, jen zde sníme."

„Jsou to spící bytosti, trochu lidé, trochu zvířátka. Přesně se to vysvětlit nedá. Figury jsou konkrétní, ale téma si ponechává tajemství," přibližuje Irena Tyslová, vedoucí týmu studentů oboru Arts Management. | Foto: Filip Jandourek

Na projekt získali studenti grant od soukromé nadace, náklady na realizaci činily necelých 72 tisíc korun. Podchod je ale od té doby neudržovaný a na zdech přibyla spousta nápisů, které do původního návrhu nepatří.

„Prostor udržujeme v provozuschopném stavu, přemalování není v současné době v plánu," říká Aneta Řehková z pražského dopravního podniku, který studentům prostor poskytl.

Na projekt získali studenti grant od soukromé nadace, náklady na realizaci činily necelých 72 tisíc korun. | Foto: Filip Jandourek

Oživení na Praze 7 pak ještě letos čeká podchody pod Hlávkovým mostem u metra Vltavská. Skupina Architekti bez hranic chtějí vytvořit barevný orientační systém, a usnadnit tak lidem cestu změtí tunelů pod víceproudovou silnicí.

„Návrh tvoří série směrových ukazatelů umístěných na křižovatkách nebo vchodech a východech. Každý směr má určenou konkrétní barvu, která je doplněna nápisem názvu daného směru. Ukazatele umístíme na betonové prvky, které jsou nyní natřeny světle šedivou barvou," přibližují umělci.

Vizualizace projektu na oživení podchodů pod Hlávkovým mostem u metra Vltavská, který připravuje spolek Architekti bez hranic | Foto: Architekti bez hranic

3. Podmořský svět nad Národním muzeem

Podchod pod magistrálou nad Národním muzeem je velmi frekventovaný, denně tudy projdou tisíce lidí. Jednu stranu tvoří stánky s občerstvením, druhou až donedávna šedivé a nudné zdi. Kolemjdoucí se ale nyní díky novým malbám přenesou pod hladinu moře. Podchod vyzdobil grafický designér Dalibor Vybíral ze studia Graffone, který chtěl místo oživit a zároveň zamezit neustálému poškozování stěn sprejery.

Mezi původními návrhy byly například i abstraktní motivy, nakonec ale vyhrála zvířata pod hladinou moře. Motiv pomohla umělci vybrat jeho přítelkyně.„Milujeme moře, ryby a potápění, proto se nám nakonec zdálo nejlepší tuto zvláštní spojnici Václaváku a Vinohrad ztvárnit jako podmořský svět. Trochu po Cimrmanovsku: ‚Přinést Čechům k nohám moře,'" vysvětluje pro server iROZHLAS.cz Vybíral.

Želvy, ryby a medúzy malovali osm nocí a celá akce byla poměrně náročná. „Podchod je velmi frekventovaný přes den i v noci. Museli jsme malovat od půlnoci do šesti ráno, kdy je provoz nejmenší a rychlá občerstvení zavřená. Malbu jsme dokončili koncem léta minulého roku," dodává Vybíral.

Z nocí také mají umělci spousty různorodých zážitků. Jednou je například přišel zkontrolovat policista, protože sprejování po zdech je zakázané, pokud nemáte povolení. „Když jsme malovali pod schody, zakročili proti nám policisté. Nad ránem nás chytl jeden v civilu, hned jsme mu ukázali povolení a vše se vysvětlilo," vzpomíná Vybíral.

Podchod nad Národním muzeem u stanice metra Muzeum | Foto: Filip Jandourek

Vymalování stálo 60 tisíc korun a s novou podobou podchodu je spokojený. „Spousta lidí si ho chválilo a často vidíte turisty, jak se s želvami fotí. Za téměř rok od realizace navíc nebyla malba vandaly znehodnocena. Je to častý jev a nelze tomu zabránit, ale toto dílo se drží," hodnotí.

Podchod pod magistrálou nad Národním muzeem je velmi frekventovaný, denně tudy projdou tisíce lidí. Jeho zdi zdobí želvy, ryby a medúzy. | Foto: Filip Jandourek

4. Další podmořský svět nově u metra Strašnická

Ryby, chobotnice a želvy zdobí nově od konce dubna také podchod u metra Strašnická. Kolemjdoucí na zdech ale kromě zvířat z podmořského světa najdou také postavy z filmů o bílo-oranžové rybce Nemovi a modré zapomnětlivé rybce Dory.

Za malbou opět stojí grafický designér Dalibor Vybíral ze studia Graffone. „Podchod metra Strašnická jsme malovali celkově šest dní asi dvanáct hodin každý den. Dokončili jsme jej ve středu 27. dubna odpoledne," upřesňuje.

„Ve Strašnicích jsme mysleli také na spousty dětí, které místem procházejí. Z motivů jsou nadšené a reakce dospělých byly též velmi pozitivní," dodává Vybíral.

Podchod u metra Strašnická zdobí namalovaná zvířata z podmořského světa a také postavičky z filmů o bílo-oranžové rybce Nemovi a modré zapomnětlivé rybce Dory. | Foto: Michal Vejsada

Oba podchody, jak nad Národním muzeem, tak u Strašnické, si od Technické správy komunikací pronajímá Michal Vejsada, podle kterého nové obrazy na stěnách stály zhruba 60 tisíc korun.

„Na Muzeu se nám to osvědčilo, proto jsme tento projekt realizovali také v podchodu u stanice metra Strašnická," vysvětluje Vejsada.

„Ve chvíli, kdy vandalové vidí nějaké hodnotnější malby, tak část z nich dokáže dílo neničit. Uvidíme, jak dlouho se osvědčí malba na Strašnické, přeci jen je to odlehlejší místo a je zde více ‚zlobivé' mládeže," uzavírá Vybíral.

Podchod u metra Strašnická zdobí namalovaná zvířata z podmořského světa jako ryby nebo chobotnice. | Foto: Michal Vejsada

Před mořským světem už ale podchod u Strašnické zdobily od roku 2013 jiné malby, konkrétně barevné obdélníky. Autorem projektu byl místopředseda spolku Útulné Strašnice Libor Engelthaler.

„Původní záměr byl prosty, podchod vyčistit a uklízet. Pravidelně se zde objevovaly tagy a grafitti. Rozhodl jsem se tedy dát podchodu novou podobu tím, že se jednotlivé dílce obkladu natřou různými barvami," popsal Engelthaler. „Jediné pravidlo v původním projektu bylo, aby dva sousedící dílce nebyly natřeny stejně," dodal.

„První kompletní výmalbu podchodu jsme provedli v létě 2014. Naposledy jsme ho celý vymalovali v září 2016," upřesnil autor dřívějšího projektu s tím, že výmalba do loňského roku stála celkem zhruba 40 tisíc korun.

Bývalá podoba podchodu u stanice metra Strašnická. | Foto: Filip Jandourek

5. Zoo u železniční stanice Podbaba

Podchod u železniční stanice Podbaba kolemjdoucí přenese do zoo, ze zdi na ně totiž už dva roky pohlíží exotická zvířata jako žirafa, želva nebo krokodýl. Na projektu tehdy spolupracovali učitelé a žáci místní Základní školy Petřiny - Sever s firmou Metrostav.

„Podchod v Podbabě je blízko zoo, přívozem je v ní člověk za malou chvíli, proto nám zvířecí ornamenty přišly jako vhodné téma," popisuje učitelka výtvarné výchovy zodpovědná za jeho výzdobu Halina Suková, podle které trvalo vymalování podchodu celkem pět dní. Žáci prý tehdy pracovali mnohem déle, než byla jejich vyučovací doba.

Podchod u železniční stanice Podbaba vymalovali žáci Základní školy Petřiny - Sever v květnu 2015 | Foto: Halina Suková

„Chtěli jsme zamezit čmáralům, sprejerům a jiným škůdcům v jejich nekontrolovatelné tvořivosti. Nyní, po téměř dvou letech, se ukazuje, že to byl celkem dobrý tah. Naše malby jsou v téměř stejném stavu, v jakém jsme je tehdy předali," vysvětluje Suková.

Vymalování podchodu nebylo podle Martina Patřičného ze společnosti Metrostav nijak finančně náročné. „Práce žáků základní školy byla bezplatná. Náklady na barvy, štětce a další materiál pak tvořily v poměru k celkové ceně projektu a užitné hodnotě zanedbatelnou položku, řádově kolem deseti tisíc korun," upřesňuje.

„Podchod v Podbabě je blízko zoo, přívozem je v ní člověk za malou chvíli, proto nám zvířecí ornamenty přišly jako vhodné téma," popisuje učitelka výtvarné výchovy zodpovědná za jeho výzdobu Halina Suková. | Foto: Halina Suková

„Díky výmalbě podchodu nás navíc kontaktovali dva bratři-umělci a nabídli vytvoření díla i na vnější stranu směrem k Vltavě. Se souhlasem Správy železniční dopravní cesty a materiálem pořízeným na náklady Metrostavu pak bezplatně vytvořili dílo nazvané Mobydyk," dodává.

Žádný podobný projekt, na kterém by škola spolupracovala, se ale podle Sukové nyní nechystá, i když by mohl. „Byli bychom jistě schopni rozvinout malby z podchodu směrem k železniční stanici Podbaba, ale nikdo nás neoslovil. A upřímně, kdyby celá logistika a finance měly být jen nás, pro školu by to byla veliká zátěž," uzavírá učitelka výtvarné výchovy.

Podchod u železniční stanice Podbaba | Foto: Filip Jandourek

Anna Jadrná, Filip Jandourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme