Peake: Zákon o financování politických stran chci už při příštích volbách
České ministerstvo vnitra připravuje návrh zákona, který by se měl zabývat financováním politických stran. Ministerstvo navrhuje účinnost zákona od roku 2015, podle vicepremiérky a 1. místopředsedkyně Věcí veřejných Karolíny Peake by ale měl platit už pří příští velké volební kampani. Příští týden se má připomínkami k zákonu zabývat vládní výbor pro koordinaci boje s korupcí a Peake doufá, že výbor přijme konkrétní závěry, které doporučí vládě ke schválení.
„V každém případě považuji změnu financování politických stran, ale také dohodu nad tím, kdo a jakým způsobem má dohlížet na nová pravidla pro financování politických stran, mezi priority protikorupční strategie,“ potvrzuje.
Role kontrolního orgánu by se podle ní měla ujmout nezávislá instituce, uvědomuje si ale, že vznik nových byrokratických aparátů je vždy přijímán s nedůvěrou. V koalici se prý zatím diskutuje o tom, jestli by byl úřad zcela samostatný, anebo by vznikl jako součást již existující instituce.
Vicepremiérka a 1. místopředsedkyně Věcí veřejných Karolína Peake a stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc diskutují o financování politických stran
„Pokud chceme, aby zákon skutečně měl nějaké zuby, aby měl sankce, které bude moct někdo vymáhat a někdo bude moct politické strany za porušování nových pravidel penalizovat a sankcionovat, tak to může být pouze správní orgán. Nemůže to být například nevládní organizace, jak navrhují někteří političtí partneři,“ vysvětluje Peake své stanovisko.
Stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc si ale myslí, že nový úřad sám o sobě mnoho nevyřeší, chtěl by proto spíše, aby byla zavedena povinnost losovat auditory, zatímco dnes si je vybírají jednotlivé strany samy. Jako možnost by ale například viděl, že kontrolní pravomoc částečně získá Nejvyšší kontrolní úřad.
Průhledné účty prý budou
Chápe ovšem nutnost financování politických stran zprůhlednit: „Financování politických stran je evergreenem v české politice a já bych byl také rád, aby došlo k razantním změnám, které by jakoukoliv pochybnost o nelegálním financování do budoucna vylučovaly, a způsob, jak to změnit, je přijmout nový zákon.“
Podle něj by bylo potřeba vést pro každou kampaň zvláštní účty, které by byly po 60 dnech od skončení kampaně zveřejněny. Jako riskantní chápe také přijímání darů, proto by prý bylo vhodné zakázat dary od právnických osob a zavést limity na dary od fyzických osob.
„Myslíme si, že to je věc, která by měla jednoznačně přispět k průhlednějšímu financování, protože právě přes tyto dary může docházet k ovlivňování rozhodování politických stran,“ zdůvodňuje Tejc.
Také podle Peake je problém, že právnické osoby mohou velikými dary ovlivňovat chování stran, které pak mohou vytvářet příznivé právní prostředí právě pro tyto firmy. Na druhou stranu se ale obává, že firmy by opatření mohly obcházet tím, že dary rozepíšou na fyzické osoby.
Ani ČSSD, ani Věci veřejné ovšem zatím průhledné účty nemají. Pří příštích volbách by se to ale prý mělo změnit.
„Pokud tak nedělá žádná strana, tak je to určitá konkurenční nevýhoda právě proto, že například by si všichni online mohli přečíst, co že se nakoupilo a u koho, a mohli by na to reagovat ještě v průběhu té kampaně,“ říká Tejc s tím, že pravidla by měla být stanovena pro všechny strany.