Do užšího vedení STAN kandidovat nebudu, odmítl Půta. Mluvil i o selhání mechanismů v předsednictvu
Liberecký hejtman Martin Půta už nebude kandidovat do užšího vedení STAN. Předseda hnutí Starostové pro Liberecký kraj to v úterý potvrdil Českému rozhlasu. „Kauza je osobním selháním, ale také selháním mechanismů, které v předsednictvu fungují,“ poznamenal ke korupční kauze kolem pražského exnáměstka hnutí Petra Hlubučka. Mimořádný sněm chystá STAN na polovinu léta.
„Do nového předsednictva se kandidovat nechystám. S velkou mírou pravděpodobnosti budeme do předsednictva navrhovat nějakého jiného zástupce,“ uvedl Půta, který byl v minulosti předsedou STAN.
Vizitky s číslem 508 pro ty, kteří jsou ochotni zaplatit. Jak konspirovala skupina v kauze kolem Hlubučka
Číst článek
A zmínil i selhání mechanismů v samotném předsednictvu.
„Kauza je osobním selháním, ale také selháním mechanismů, které v předsednictvu fungují. Bylo to možná příliš nastaveno na to, že si důvěřujeme. A myslím, že je potřeba to nastavit celé od začátku, včetně přísné kontroly všech finančních darů,“ dodal Půta.
Starostové pro Liberecký kraj vyzývají kvůli kauze také ke kompletní obměně vedení STAN. Stávající předseda hnutí a ministr vnitra Vít Rakušan má ale podle Půty jejich podporu.
„Myslíme, že je potřeba na co nejrychlejším sněmu Starostů a nezávislých provést významnou obměnu vedení. Vítek Rakušan má naši podporu, protože je to asi jediný člověk, který dokáže touto krizí Starosty a nezávislé provést,“ poznamenal Půta.
Starostové pro Liberecký kraj vznikli v roce 2008 jako sdružení starostů před krajskými volbami. Jsou samostatným politickým subjektem, který ale se STAN spolupracuje. I díky tomu má dnes liberecké uskupení v Poslanecké sněmovně dva zástupce, Jarmilu Levko a Jana Berkiho, a také zástupce v Senátu – Michaela Canova, Jiřího Voseckého a členem Starostů pro Liberecký kraj je i Jaroslav Zeman (dříve ODS).
Půtova kauza
Také sám Půta figuruje v roky se táhnoucí kauze. V listopadu 2014 ho policie obvinila z přijetí statisícového úplatku a ze zneužití pravomoci v souvislosti s projektem rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény v Liberci, jednoho z projektů financovaných z ROP Severovýchod.
Projekt za 65 milionů korun ale žádné evropské peníze nedostal, od začátku byl veden jako rizikový, a peníze tak měl získat až po jeho skončení a celkové kontrole.
Kauza se k soudu dostala v prosinci 2018 a Půta byl jedním z obviněných, v květnu ale soud všech 12 obžalovaných lidí a čtyři firmy zprostil viny.
Vrchní soud v Praze ale na podzim 2020 osvobozující rozsudek zrušil a případem se letos začal znovu zabývat Krajský soud v Liberci.
Vedení STAN?
Hnutí STAN se rozpadlo vedení. Kdo opustil předsednictvo třetí nejmocnější strany sněmovny?
Číst článek
Hnutí STAN, které je od podzimních voleb třetí nejpočetnější politickou stranou ve sněmovně, je aktuálně téměř bez nejužšího politického vedení.
První místopředseda Jan Farský je v USA, místopředseda Věslav Michalik v polovině června zemřel a Stanislava Polčáka s Petrem Gazdíkem smetla korupční kauza kolem Petra Hlubučka. Ve vedení hnutí už tak zůstala pouze místopředsedkyně dolní komory Věra Kovářová.
V předsednictvu je pak ještě dalších devět lidí – řadoví členové, Půta, předseda senátorského klubu Petr Holeček a předseda poslaneckého klubu Josef Cogan.