Pilotní projekt ‚malých maturit‘ startuje, ČSI má průběžné výsledky
Řada žáků pátých a devátých tříd skládá dnes takzvané malé maturity. Na vzorových úlohách si vyzkouší své znalosti z češtiny, matematiky a cizího jazyka. Každý z nich dostal kód a začal vyplňovat srovnávací testy z češtiny, matematiky a cizího jazyka, aby se ukázalo, jaké mají znalosti. Výsledky jsou odesílány České školní inspekci, která je online a průběžně vyhodnocuje.
Takzvanou malou maturitu skládají i děti na základní škole 5.května v Liberci. Jako první zasednou k testům u počítačů žáci 5.A. Čeká je hned po ránu ne všemi oblíbená matematika.
Pilotní projekt testování žáků pátých a devátých tříd sleduje v Liberci reportérka Ivana Bernáthová
V počítačové učebně je vystřídá 9.A, kterou čekají testy z češtiny. A pak přijdou opět páté třídy s angličtinou.
Prověřování znalostí vybraných tříd pak bude pokračovat zítra.
Zadání úloh už škola od České školní inspekce dostala v minulých dnech a učitelé informatiky je na počítače nainstalovali. Za pět minut devět dostal každý žák svůj speciální kód a mohl začít řešit připravené úkoly, na které má 45 minut.
„Mimochodem je tady výborně vybavená počítačová učebna, a proto se právě tato škola dostala do výběru pro pilotní testování znalostí žáků,“ vysvětluje reportérka Českého rozhlasu Ivana Bernáthová.
Školáci nemají v testech stejná zadání, a proto od sebe nemohou opisovat. Ve třídě jsou učitelé i školní inspektor, kteří zde nejsou kvůli hlídání ale zejména kvůli případné pomoci s technickými problémy či porozuměním zadání úkolu.
Testy jsou zatím nanečisto, proto mezi žáky nepanuje velká nervozita, i když výsledky se dozvědí jak žáci, tak jejich rodiče. Žáci byli také informováni o tom, že výsledky budou sloužit zejména škole. "To bude testování toho testování," říká jeden z žáčků.
Česká školní inspekce sleduje výsledky průběžně a online
Testování zajišťuje Česká školní inspekce. Na školách, které se do pilotního programu zapojily, jsou kontroloři České školní inspekce v rolích konzultantů. V sídle školní inspekce je pak centrum, kam žáci posílají vyplněné testy a kde se automaticky vyhodnocují.
Na každém ze zhruba deseti počítačů ČŠI je vidět tematický graf, který odráží průběžně a online, jak jsou školy úspěšné či jak odpovídají žáci nejen na testovací, ale i anketní otázky. Vše je však anonymní a kryté kódy.
V sídle České školní inspekce sleduje online vyhodnocování výsledků 'malých maturit' reportérka ČRo Klára Bílá
V sídle České školní inspekce sleduje průběh testování reportérka Radiožurnálu Klára Bílá. Podle jejích informací měla dnes problémy jen jedna základní škola v Třinci. „Na chvíli jim spadlo připojení na internet,“ specifikuje Klára Bílá.
Žádné další závažnější technické problémy inspektoři nezaznamenali.
Co se týče obsahu, pro žáky pátých tříd je z dosud nezjištěných důvodů obtížná otázka s číslem 11 - a to jak z matematiky, tak z českého jazyka. „Jen polovina žáků zjistila dobrý výsledek u matematického příkladu 16 – 8 : 4,“ vysvětluje podstatu nejčastější chyby Klára Bílá.
Žáci se výsledek testu dozvědí bezprostředně po odeslání testu. Uvidí špatné odpovědi a zároveň se jim odkryjí správná řešení.
Zpětnou vazbu dostanou během několika týdnů i ředitelé základních škol a dozvědí se, které úkoly řešili jejich žáci lépe a se kterými měli problémy. Ředitelé dostanou i komparativní informaci o tom, jak si jejich žáci stojí v porovnání se žáky ostatními. Souhrnnou tabulku dostane i žák.
ČTĚTE TAKÉ: Žáci si poprvé vyzkouší srovnávací testy. Zatím nanečisto
Do pilotního programu se zapojilo 102 škol z celé České republiky. Zjistit se má zejména technická připravenost škol a také porozumění žáků testovým otázkám. Příští rok čekají v květnu tyto testy všechny žáky pátých a devátých tříd v celém Česku.
Dnešní testování končí ve 14 hodin, končí zkouškou z angličtiny žáků pátých tříd. Zbylé testy pokračují zítra.