Po Praze se pohybují lovci revizorů s chytrými telefony. Zákon je na ně krátký
Po Praze se pohybují lovci revizorů. Jako zbraň používají aplikaci pro chytré telefony FareBandit, kterou se navzájem informují o pohybu kontrolorů. Program je tak úspěšný, že s ním tento týden vyhráli soutěž mladých vývojářů AppParade. Aplikace mimo jiné počítá, kolik peněz uživatelé ušetří na jízdném, a zatím jsou mírně v plusu. Právníci v tom nevidí nic nezákonného a odborníci z dopravního podniku s tím nemohou nic dělat.
Vysoký mladík v bundě s kapucí drží v ruce telefon a rychlými prsty se dotýká displeje. Uvnitř má aplikaci, kterou si sám vymyslel a postupně zdokonalil.
„Tady na Andělu žádný uživatel revizora v poslední době nehlásil. Vidím, že jeden je na Florenci. Na nástupišti,“ říká Petr Pechoušek. Vstupuje do metra a po schodech sjíždí na perón.
Letos ho ještě revizoři nevyhmátli. Aplikaci spustil v prosinci, a tak se může považovat za úspěšného vývojáře. Zatím si ji stáhlo tisíc lidí, ale uživatelů je méně. Na perónu žádný revizor nestojí a mládenec se spokojeně usmívá.
„Do aplikace si zapisuji jízdy na černo a v peněžence mi přibývají peníze. Teď tam mám přes 800 korun. Takže kdyby mě chytili, tak zaplatím a jsem na nule,“ zmiňuje.
Vysoký mladík, který se jinak živí, jak říká, nudným firemním programováním, se nemusí bát žádného postihu. Informační lov revizorů je právně čistý. Myslí si to i advokátka Hana Karásková.
„Asi cítíme, že je tam jistá neetičnost nebo nemorálnost. Ale žádný zákon to nepostihuje. Je to čistě poskytování informací mezi uživateli,“ vysvětluje advokátka.
Dopravní podnik to bere jako realitu
Dopravní podnik je na slídiče zvyklý, zná mnoho skupin, které si předávají informace o revizorech. Nové technologie ale dávají černým pasažérům větší možnosti, říká vedoucí zabezpečení kontroly Dopravního podniku Zdeněk Stránský.
„Přes internet už takových pokusů bylo; rady a návody, jak mají cestující postupovat, aby se vyhnuli kontrolám. Tohle je jenom modernější forma. Bereme to jako realitu,“ dodává Stránský.
Realita je ale taková, že aplikace FareBandit zaujala natolik, že s ní Petr Pechoušek vyhrál soutěž českých vývojářů AppParade včetně ceny diváků. Jednu z cen uděloval telefonní operátor. Jeho zástupce s omluvou uvedl, že nemohou podpořit skvělou aplikaci FareBandit, protože by to bylo proti jejich obchodním plánům s dopravním podnikem.
To Pechouška nemrzí. „Sice jsem si jízdenku nekoupil ani nepamatuju, ale mým cílem není jezdit na černo. Prostě mě baví vymýšlet originální aplikaci. Dopravní podnik si zvykne,“ věří mladý programátor.
V loňském roce zadrželi revizoři v Praze 280 tisíc černých pasažérů, kteří měli dopravnímu podniku způsobit škodu 360 milionů korun.