Podle soudců justici elektronizace nepomohla
Soudy v Česku jsou zavalené prací. Tvrdí to Soudcovská unie. Ročně podle ní přibývá občanskoprávních sporů o několik desítek procent a lidé od soudu nestíhají. Odlehčit jim měla elektronizace justice. Ta jim ale prý naopak práci komplikuje.
Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník říká, že to platí jak o datových schránkách, tak o takzvaném elektronickém platebních rozkazu:
„Elektronickou cestou dojde na soud návrh, ale soud za toho žalobce potom ten návrh vytiskne spolu se všemi přílohami a s elektronickou poštou již soud nadále pracuje na své náklady. Takže stát na sebe bere náklady za účastníky, které dříve nesli účastníci.“
O délce soudního řízení mluví viceprezident Soudcovské unie Tomáš Mottl a náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3
Podle Lichovníka soudcům přidala práci také hospodářská krize. Přibylo totiž lidí, kteří nejsou schopni splácet své závazky:
„Nejsou schopni platit úvěry, které si nabrali, nejsou schopni platit své pojistky. S těmi pohledávkami se velmi čile obchoduje. Banky i pojišťovny je často prodávají společnostem, které se zabývají pouze vymáháním dluhů. Velmi atraktivní jsou tam samozřejmě i náklady řízení, které se přiznávají.“
„Máme zdokumentováno v tuto chvíli, že meziroční nárůst počtu případů v celorepublikovém měřítku činí zhruba dvacet třicet procent,“ řekl viceprezident Soudcovské unie Tomáš Mottl.
Náměstek ministra spravedlnosti Filip Melzer uvedl, že ministerstvo má k dispozici údaje o něco nižší.
„Od samotného nástupu této nové vlády se provádí nová systemizace, a to jak soudcovských míst, tak míst administrativy. A na základě výsledků této systemizace, to znamená když zjistíme, kde nám lidé chybí, kde nám případně přebývají, můžeme potom nějakým způsobem zareagovat, ale jsme limitováni stávajícím rozpočtem,“ řekl Filip Melzer.
Na rozdíl od Tomáše Mottla se domnívá, že v České republice je dostatek soudců.