Podvodné oddlužovací agentury už nemůžou dál podnikat. Nový zákon je zakázal

Dáte jim tisíce v naději, že vás zbaví dluhů. Místo toho se dočkáte často mizerných služeb s téměř nulovou nadějí na osobní bankrot. Tak právě to by mělo od soboty skončit. V praxi totiž začíná platit novela insolvenčního zákona, od které si stát mimo jiné slibuje, že tyto podvodníky z trhu dostane. Maximální poplatek za sepsání návrhu na oddlužení bude 4000 korun nebo úplně zdarma.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dluhy trápí tisíce Čechů (ilustrační foto)

Dluhy trápí tisíce Čechů (ilustrační foto) | Foto: Thomas Ulrich | Zdroj: Pixabay

„Řešila jsem to přes různé kanceláře, kde jsem žádala o několik insolvencí. Potom mi jedna paní poradila, abych zašla do Člověka v tísni, že mi tam pomohou," řekla nedávno paní Mirka, která zaplatila soukromým oddlužovacím agenturám několik tisíc - bez výsledku.
Nově budou moct návrhy na oddlužení sepisovat jen advokáti, notáři, exekutoři, insolvenční správci anebo společnosti schválené ministerstvem spravedlnosti.

Dluhy českých domácností loni vzrostly o 96 miliard. Na 1,428 bilionu

Číst článek

„Je to proto, že jsme v praxi narazili na případy, kdy společnosti z dlužníka vylákaly i třicet tisíc korun za své bezcenné rady. Tyto nekvalifikované společnosti sepisují návrhy na oddlužení i v situaci, kdy dlužník podmínky oddlužení nesplňuje. K oddlužení pak nedojde a dlužník přichází navíc o peníze zaplacené společnosti," vysvětluje mluvčí resortu Tereza Schejbalová.

Nízká cena pro advokáty

Advokáti a další odborníci si budou moct účtovat maximálně 4000 korun. Akreditované společnosti budou službu nabízet zadarmo. Půjde o neziskové organizace jako je třeba Poradna při finanční tísni. Její ředitel David Šmejkal si myslí, že zákon je dobře nastavený.

„Nedostane akreditaci nikdo, kdo by podnikal komerčně, jako vidíme dnes u těch takzvaných oddlužovacích agentur a domnívám se, že i právníci, exekutoři a notáři budou moct odvádět dobrou práci. Návrhy na oddlužení budou zpracovány o mnoho kvalitněji a odpovědněji," myslí si.

Od tří let dluží miliony. Malému chlapci pomohl od exekutorů až Ústavní soud

Číst článek

Novinka řeší problém s agenturami, které parazitují na dlužnících. Zároveň má ale i nedostatky. Myslí si to vedoucí Dluhového poradenství organizace Člověk v tísni Daniel Hůle. Podle něj výrazně sníží okruh poskytovatelů oddlužovacího poradenství.

„Určitě dojde ke snížení počtu podaných insolvenčních návrhů. Nastavená cena, je pro advokáty nebo insolvenčních správců velmi nízká, co že je na jednu stranu dobře, na druhou stranu advokáti nebudou pracovat 10 hodin, aby zmapovaly dluhy klientů," vysvětluje Hůle.

Neziskové organizace mají rok na to, aby získaly akreditaci. Během této doby ale můžou poskytovat oddlužovací služby dál, pokud už v této oblasti působili před 1. červencem alespoň půl roku.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme