Přesně před deseti lety poničilo Nepál silné zemětřesení. Za pouhých 50 sekund zničilo milion domů. Zemřelo při něm na 9000 lidí a 22 tisíc dalších utrpělo zranění. Jak se žije lidem dnes?
Měsíčně dostává od organizace Člověk v tísni 1500 korun. „Ze stipendia platím školné a všechny věci do školy. Takže z rodinného rozpočtu zbývá víc peněz pro rodinu a moji sestru,“ upřesňuje Adéla.
„Máme na místě partnerské místní organizace, které už zjišťují potřeby v daných lokalitách. Zároveň jsou napojeny na komunitní organizace,“ popisuje regionální ředitelka Člověka v tísni pro Asii.
Praha/Bangkok/Neipyijto (Myanmar)||ČTK|Zprávy ze světa|Aktualizováno
„Když tady proběhly povodně a byli jsme se tu podívat, tak manžel z té hrůzy vážně onemocněl,“ popisuje paní Danuta, která musí ještě dnes vysoušet dům po loňských povodních.
Olha Morozovová se dostala do Česka pár měsíců po začátku invaze, aby se mohla léčit s rakovinou. Pomoc, kterou by potřebovala, ji ale úřady neposkytnou. Celou rodinu má navíc stále na Ukrajině.
Ochromí rozhodnutí Trumpovy vlády americkou zahraniční pomoc? Podaří se prostředky nahradit? A jak výpadek zdrojů ovlivní pomoc Ukrajině? O tom mluví ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek.
I českých neziskových a humanitárních organizací se dotkne pozastavení financování administrativou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podrobnosti sdělil Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni.
Oznámení, že se financování pozastavuje, obdržely organizace mezi pátkem a pondělkem. Ve strohém e-mailu stojí, že mají zastavit veškeré práce na programech, které pomáhají USA financovat.
Menstruační potřeby zdarma na základních a středních školách by mohla předepsat hygienická vyhláška. Teď je povinné mít na toaletách mýdlo a toaletní papír. Vyhlášku má v gesci resort zdravotnictví.
„Jde o pět let starou lež Parlamentních listů,“ říká k dezinformaci, která se šíří o platech pracovníků humanitární a lidskoprávní organizace Člověk v tísni vedoucí jejího mediálního oddělení.
„Lidé prostě potřebují být v zimních měsících v teple. Dnes ráno bylo šest pod nulou a v tom bez topení nepřežijete, respektive nějakou dobu ano, ale ne dlouhodobě,“ popisuje Olena Budagovska.
Organizace Člověk v tísni ve své sbírce SOS povodně vybrala téměř půl miliardy korun. Pro Charitu Česká republika byla sbírka na pomoc lidem po povodních druhou nejúspěšnější po Tříkrálové sbírce.
Pumpa na čistou vodu, menstruační potřeby, školní tabule nebo včelí úl - to vše jsou dary, které můžete zakoupit na charitativním e-shopu Skutečný dárek. Za nákup následně získáte certifikát,
Kocian se neobává další velké migrační vlny, protože kdo mohl, tak již ze země odešel. Okolní státy Syřany nevítají, neboť mají vlastní velké problémy.
Nový Index odpovědného úvěrování odhaluje podobné půjčky s vysokými sazbami. K rychlému ověření jejich platnosti zároveň nabízí zmíněný nástroj, takzvanou Lichvolapku.
„Změny, o kterých pan ministr mluvil, jdou správným směrem. Problém je, že o tomto s ním a jeho týmem mluvíme už dva roky, ale stále jsme odkládáni,“ říká Daniel Hůle ze společnosti Člověk v tísni.
Vládní předloha je největší reformou v systému sociálních dávek za desetiletí. Novela nahrazuje současné čtyři sociální dávky jednou univerzální, což má vést ke zpřehlednění.
„Ve výše položených oblastech na Jesenicku, na Krnovsku není možné zatopené domácnosti dobře vysušit ještě před zimou,“ vysvětluje Dan Petrucha z Člověka v tísni.
Člověk v tísni spustil sbírku SOS Povodně. Lidé za 24 hodin přispěli 24 miliony korun, řekl zástupce organizace Tomáš Urban. Člověk v tísni má v terénu desítky lidí, již na pomoci spolupracují s IZS.
„Krajina opravdu není dobře připravená na výzvy, které ji čekají v budoucnosti, na dopady změny klimatu,“ varuje ekolog Jakub Zelený v rozhovoru pro Radiožurnál.
Zatímco v jiných zemích Evropské unie jsou exekutoři vykonavateli soudních rozhodnutí, v Česku jsou de facto soudní instancí prvního stupně, protože rozhodují o podáních a nákladech.
Lidem, kteří se budou chtít na Ukrajinu vrátit z rodinných nebo zdravotních důvodů, uhradí vláda jízdenku či cestu sanitkou. Program budou zájemci moci využít jen jednou a vyjde na 5,5 milionu korun.
Z neustálého bombardování věřiteli byl Jakub brzy psychicky na dně. „Měl jsem pocity, že nemusím být na tomhle světě, že můžu zemřít. Rodiče se mnou nebudou mít problémy, mně se uleví,“ vzpomíná.
Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda už dříve ruské úřady označily za „zahraničního agenta“, to je termín, který používají pro osoby a organizace, které jsou podle jejich názoru pod zahraničním vlivem.
Mrtví civilisté, zničená města, masové hroby. Tak, jak se chová Putinův režim dneska na Ukrajině, tak se choval už před dvaceti lety v Čečensku, připomíná šéf Člověka v tísni