Pozor na podvodné asfaltéry, volejte 158, vyzvala policie. Když je firma odhalila, putoval případ ‚do šuplíku‘
Už roky před nimi varuje nejen česká policie, ale v minulosti po nich dokonce pátral i Interpol. Nyní o sobě takzvaní falešní asfaltéři dali znovu vědět. Naposledy se skupina cizinců i s technikou objevila u jedné z pražských firem. Policie nicméně případ odložila: nedošlo prý ke škodě.
„Přijeli s tím, že jedou ze stavby a zbyl jim asfalt. Nabídli nám ho za dobrou cenu, měli všechno, materiál, techniku,“ popsal pro server iROZHLAS.cz zástupce jedné firmy (redakce jeho jméno zná, ale respektuje přání anonymity; pozn. red.) incident z letošního května. Skupina zahraničních dělníků se právě tehdy objevila u firmy v Třebešíně na Praze 3. Kromě dodávky a osobních aut dorazil na místo i válec či bagr.
Ačkoli cena byla lákavá, zástupcům společnosti se na ulici sjednaný kšeft nezdál. I proto si nabídku ověřili na internetu a objevili nejen dřívější varování policie před takzvanými falešnými asfaltéry, ale také desítky článků z médií. Modus operandi byl shodný: Dobrý den, zbyl nám asfalt, nechcete?
Dopravní policie jako první
Zavolali proto na policii a muže se snažili zdržovat. Podle zástupců firmy pak k incidentu jako první dorazila dopravní hlídka. To pro server iROZHLAS.cz potvrdil i pražský policejní mluvčí Jan Daněk.
„Na místo události jsou v rámci operačního řízení sil a prostředků vysílány hlídky, které jsou podle GPS nejblíže. V tomto případě to byli policisté z dopravní služby. Ti následně zpracovali úřední záznam a případ předali místně příslušným policistům,“ vysvětlil Daněk.
Praha zatlačila na nepoctivé taxikáře. Posílila kontroly, propadli hlavně řidiči Uberu
Číst článek
Případ ale nakonec policie založila do šuplíku. „Prověřením skutečností zjistili, že se ve věci nejednalo o protiprávní jednání a o události sepsali úřední záznam. Věcí se tedy zabývali, ale v případě, že se nejedná o protiprávní, tak s tím nelze nic jiného dělat,“ uvedl mluvčí Daněk na dotaz, jestli takový postup nepopírá smysl policejní výzvy, aby lidé podezřelé asfaltéry hlásili na linku 158.
Volejte, nabádá policie
Policie totiž před podvodným asfaltéry roky nejenže varuje, ale zároveň prosí občany o pomoc. Karlovarští kriminalisté dokonce před několika lety psali o případech s asfaltéry jako o možném podvodu. Dělníci se totiž vždy objeví s podobnou legendou: jsou na cestě ze stavby a materiál, který jim z předchozí práce zbyl, chtějí prodat za dobrou cenu.
„Nejčastěji přijede nákladní automobil k domku a řidič se zeptá majitele, zda si nechce výhodně vyasfaltovat kus dvora, předzahrádku, cestu a podobně s tím, že zrovna jedou ze stavby a zbyl jim materiál,“ líčili tehdy ve výzvě chebští policisté.
„Poškození se ve většině případů nechají nalákat na důvěryhodné vystupování a především na výhodně nízkou nabídku. Řidič nejprve vyinkasuje peníze, poté vylije na určené místo podřadný nekvalitní materiál (stěrku) a odjede,“ varovali muži zákona.
„Pokud se domníváte, že jste byli podvodným jednáním poškozeni, nebo jste byli jeho svědkem či jste zpozorovali podezřelé osoby, které nabízí vyasfaltování, obraťte se na nejbližší policejní služebnu nebo zavolejte na linku 158,“ nabádala dokonce policie.
Kromě toho plnili podobné incidenty před lety stránky novin, nejčastěji s přídomkem „falešní asfaltéři“. Jelikož se zpravidla jednalo o cizince, především z Irska a Velké Británie, zaměřil se na podvodný gang také Interpol.
Devalvace policie
Podle advokáta Jaroslava Ortmana sice k reálné škodě ve výše popsaném případě nedošlo, mohlo se ale jednat o podvod ve stádiu pokusu či přípravy. „Zaráží mě, že policie dá výzvu, a když ji někdo splní, tak se nestane vůbec nic,“ říká.
Podle něj měla policie postupovat tak, že přítomné dělníky pozve na podání vysvětlení či prověří, odkud pochází jejich stavební stroje. „Zasadit to do rámce, jestli takových případů nebylo víc. Zjistit, kde vzali techniku, kdo je řídí, prověřit jejich příjmy, jestli odvádí daně, jestli jsou evidovaní na živnostenský list. A teprve poté dělat závěry,“ vyjmenovává možný postup Ortman.
Na dotaz, co vše pražská policie ohledně incidentu z pražského Třebešína prověřila, policejní mluvčí Daněk ještě doplnil: „Vzhledem k tomu, že se ve věci nejednalo o protiprávní jednání, policisté nic takového nezjišťovali. Všechny okolnosti tohoto výjezdu byly zachyceny do úředního záznamu a věc předána na místní oddělení. Tam došlo k jejímu uložení.“ Podle jeho slov se navíc pražská policie v tomto roce obdobným případem ještě nezabývala.
„Je to devalvace policejní práce, v jiném světle i autority policie. Příště, až budou policisté k něčemu vyzývat, tak se na to může občan vykašlat,“ uzavírá Ortman.