‚Vyšší riziko zranění.‘ Děti s autismem či hyperaktivitou získávají úrazová pojištění hůře
Sjednat úrazové pojištění pro hyperaktivní nebo autistické dítě je u některých společností velký problém. Radiožurnál na to upozornili rodiče takto nemocných dětí. Pojišťovny tvrdí, že se lidé s diagnózou ADHD nebo epilepsií chovají nepředvídatelně a existuje u nich vyšší riziko zranění. Rodiče naopak říkají, že si můžou zlomit ruku nebo vyvrtnout kotník úplně stejně, jako děti bez diagnózy.
„Oslovili jsme několik českých pojišťoven a byli jsme rozčarováni. Jejich stanovisko znělo - diagnóza F84, tudíž žadatel je nepojistitelný. Důvody totožné - nepředvídatelné chování, tím pádem několikanásobně vyšší riziko úrazu,“ popisuje snahu úrazově pojistit svého autistického syna Ondřeje Jitka z Královéhradeckého kraje.
Další matce se dítě s poruchou autistického spektra pojistit nakonec podařilo, jak ale popsala v písemném vyjádření, ze kterého citujeme, za horších podmínek.
„Syna jsem připojišťovala ke své pojistce a mají v podmínkách výčet diagnóz, na které se pojištění nevztahuje. Autismus je mezi nimi. Bylo mi řečeno, že pojišťovna nemůže plnit za jakékoliv zranění, které bude mít souvislost se synovou diagnózou. Posuzování bude asi subjektivní. Pokud si například zlomí ruku, tak mohou a nemusí plnit z pojistky. Pojištění přesto platím.“
Přístup jednotlivých pojišťoven k lidem s diagnózami se liší. Česká asociace pojišťoven mluví za 28 společností, které pokrývají asi 96 procent trhu. Mluvčí asociace Veronika Exnerová připouští, že některé pojišťovny detailně zkoumají lékařské zprávy a zájemce odmítají.
V Česku se každoročně rodí asi 10 dětí se spinální svalovou atrofií. Nová léčba dává rodinám naději
Číst článek
„Je možné, že některé pojišťovny posoudí tu danou diagnózu s větší opatrností a pojištění s těmito osobami neuzavřou, někdy to může být přijetí, ale s vyšší cenou toho pojistného. No a v některých případech jde o přijetí dítěte bez omezení. Záleží na posouzení dané pojišťovny,“ řekla Exnerová.
Z pojišťoven má největší podíl na trhu v republice Česká pojišťovna. Podle mluvčí Ivany Buriánkové pojistit dítě s poruchou autistického spektra za určitých podmínek jde.
Detailní zkoumání diagnózy
„Z oblasti úrazového pojištění je ta situace specifická. Zajímá nás stupeň tohoto onemocnění, v závislosti na něm předkládáme zájemci o pojištění nabídku,“ uvedla.
Druhou největší pojišťovnou je Kooperativa. Milan Káňa říká, že se zajímají třeba o detailní psychomotorický vývoj autistického dítěte. Pojišťovnu zajímají i zranění z minulosti.
Lidé s poruchami autistického spektra budou nosit speciální průkazy, pomohou jim v krizových situacích
Číst článek
„Pro účely úrazového pojištění je pochopitelně potřeba zohlednit předchozí úrazy klienta a případné následky, které zanechaly. Na pravděpodobnost úrazů a jejich rozsah však mohou mít dopad i další faktory a onemocnění, např. cukrovka, poruchy snášenlivosti krve, osteoporóza, psychická onemocnění a mnohé jiné. To, jak tyto faktory posuzují jednotlivé pojišťovny, se však může výrazně lišit. Neexistuje obecně závazné pravidlo, kterým by se pojišťovny musely řídit.“
Po České pojišťovně a Kooperativě má nejvíc klientů Allianz. Václav Bálek říká, že v případě sjednávání úrazového pojištění přihlížejí například ke vrozeným chorobám kostí, těžké formě ADHD, epilepsii nebo autismu.
„Lidem s těmito diagnózami pak úrazové pojištění kryje konkrétně vyjmenovaná rizika, kterých je velmi mnoho - jako příklad lze uvést například poranění hrudníku, plic, břicha, ztrátu ledvin, poškození páteře, oka, zlomeniny kostí atd.“
Pojišťovny se shodují, že úrazové pojištění nejde sjednat pro lidi závislé na alkoholu nebo drogách.