Pojistné události po zářijových povodních dosahují zatím podle odhadů České asociace pojišťoven téměř 19 miliard korun. Výraznou většinu tvoří škody ve firmách.
Z odhadovaných událostí činí 6,6 miliardy korun škody občanů. „Potvrzuje se, že intenzita denního přírůstku hlášení se postupně snižuje,“ uvedl mluvčí asociace Tomáš Pavlík.
Podle údajů pojišťoven tak jde o druhou největší katastrofu od vzniku ČR v roce 1993. Více škod způsobily jen rozsáhlé povodně, které zasáhly Česko v srpnu 2002.
Pojišťovny mají několik možností, jak určit zůstatkovou hodnotu vodou zaplaveného auta. Podle mluvčího Kooperativy Milana Káni je někdy částka uvedena přímo v pojistné smlouvě.
Odhad počtu pojistných událostí je nyní podle asociace kolem 85 000. Z tohoto počtu bylo pojišťovnám nahlášeno přes 65 000 případů a téměř 22 000 z nich už pojišťovny vyřídily.
Motoristé už u sebe nemusí vozit zelenou kartu. Ta bude uložena online v databázi České kanceláře pojistitelů, kam budou mít přístup policisté a někteří úředníci.
„Každý druhý byt má zahrnuto riziko povodně. Majitelé rodinných domů jsou opatrnější a riziko velké vody si sjednaly dvě třetiny z nich,“ uvedl produktový expert pojišťovny Martin Podávka.
Některé domácnosti na Jesenicku po povodni vyhodily většinu nábytku. Tomáškovi z Lipové-lázně velkou vodu už zažili a pečlivě se připravili. Gauč zachránila důmyslná konstrukce z podpěr a žebříků.
Škody na pojištěném majetku by podle prvních odhadů České asociace pojišťoven mohly dosáhnout až 17 miliard korun, čímž by překonaly i povodně z roku 1997.
Pojišťovny posilují výjezdové týmy v reakci na očekávané extrémní počasí v Česku. Menší incidenty by měly vyřešit do pár dní. Smlouvu s pojišťovnou je třeba podepsat, než ke škodě dojde, upozorňují.
Zvýší se také minimální limity pojistného plnění v případě újmy na zdraví, smrti nebo majetkové škody. Ve všech případech se limit zvyšuje z nynějších 35 milionů na 50 milionů korun.
Obavy mají lidé podle průzkumu agentury Ipsos i z toho, že naletí s investicemi podvodníkům. Téměř polovina obyvatel se totiž už setkala s nabídkou investice, která se jim zdála podvodná.
Pokud mají pojišťovny dostatek důkazů, řeší problém s klientem osobně. Za pojistný podvod se považuje například i zamlčení něčeho podstatného, lhaní nebo hrubé zkreslení údajů.
Česká kancelář pojistitelů sleduje data v registru vozidel. Pokud zjistí, že auto jezdí, ale majitel za něj neplatí povinné ručení, vyzve ho k zaplacení příspěvku do garančního fondu.
Povinné ručení budou muset mít zřejmě od jara kromě aut a motocyklů nově třeba i majitelé segwayů nebo sněžných skútrů a zmíněných elektrických koloběžek či zahradních traktůrků.
Od začátku listopadu budou čeští řidiči muset přezout při sněhu a námraze na zimní pneumatiky. V případě, že řidič bez zimních gum způsobí nehodu, je pravděpodobné, že mu ji neproplatí pojišťovna.
Vládní úsporný balíček zavádí pro zaměstnance odvod na nemocenské pojištění. Mění odvody živnostníkům. Nově má navíc vzniknout i limit pro lidi, kteří mají uzavřených více dohod o provedení práce.
Cena pojištění se odvíjí převážně od hodnoty auta. Čím je totiž vozidlo starší, tím více klesá jeho cena. A vlastník vozu by měl sám vědět, o jak velkou částku by přišel v případě totální škody.
Pacient se šedým zákalem má nárok na plně hrazenou základní variantu zákroku. Když chce moderní čočku, musí si ji zaplatit celou. Nově by si jen doplatil rozdíl.