Objev může být prvním krokem přesunu od dýchacích přístrojů nošených během spánku k léčbě pomocí léků. „Tahle alternativa by lidem jejich léčbu mohla v mnohém usnadnit.“
„Narodila se nám krásná zdravá holčička, nic nenasvědčovalo tomu, že něco je v nepořádku. Dlouho mi trvalo, než jsem se s tím nějak srovnala,“ říká Petra Androščuková.
Pomáhat by látky mohly také u lidí s depresemi, ischemií nebo autismem. Vědci nicméně upozorňují, že působením neurosteroidů onemocnění nezmizí, spíš se zlepší kvalita života.
Pro klid všech zúčastněných je na táboře přítomný neurolog z Kliniky dětské neurologie. Podle něj je velkým problémem epileptiků silná stigmatizace jejich onemocnění a zbytečné omezování aktivit.
Neurolog Martin Tomášek dostal podmínku za to, že bez souhlasu gynekologicky vyšetřoval pacientky s epilepsií. Dál pracuje v motolské nemocnici. „Pacienty nevyšetřuje,“ zdůraznila mluvčí nemocnice.
Takzvaný Mozartův efekt před lety způsobil, že nastávající matky po celém světě pouštěly svému břichu vážnou hudbu. V Česku koncerty pro těhotné pořádala třeba Filharmonie Brno.
Sledující twitterového účtu Epilepsy Foundation dostali do zpráv video nebo GIF s blikajícími světly. Za kybernetickým útokem stojí hackeři, kteří se snažili o vyvolání epileptického záchvatu.
Epilepsie je fyzické onemocnění mozku. Typů záchvatů je několik. Nemusí se projevovat pouze známými křečemi se ztrátou vědomí, ale také pouhým zahleděním, brněním nebo výpadkem paměti.
Na otázku, co je příčinou epileptického záchvatu, vědci stále hledají jednoznačnou odpověď. Ta je možná ukrytá v genech. Jaké jsou teď nejnovější metody výzkumu nemoci a jejích příčin?
Až 30 procentům lidí s epilepsií nezabírají moderní léky. Čeká je buď doživotní boj s nečekanými záchvaty, nebo chirurgická operace. Epilepsie je přitom nejčastější léčitelné neurologické onemocnění.
Ministerstvo zdravotnictví vydalo zákaz vyvážet čtyři druhy léků na cukrovku, epilepsii a deprese. V českých lékárnách je těchto přípravků totiž málo. Zákaz platí až do odvolání.
Věda hledá způsoby, jak epileptiky, kardiaky a diabetiky varovat předtím, než udeří záchvat. Varovným systémem nemusí být jen citlivá čidla a důmyslná elektronika, ale třeba i obyčejný psí čenich.
„Máma pěstuje“ – tak se jmenuje nový spolek matek v Chile, které se pustily do pěstování konopí. Nechtějí ale zbohatnout na drogách. Riskují až 15 let vězení proto, aby pomohly svým dětem, které trpí epilepsií, na kterou běžné léky nezabírají.
Člověk, který dostane za volantem epileptický záchvat, přestává kontrolovat vůz a následky jsou někdy tragické. Zabránit v řízení mu však spolehlivě nejde. Lékař, který vydává osvědčení o způsobilosti k řízení, se o nemoci nemusí vůbec dozvědět. Tak tomu bylo i v případě muže, který kvůli záchvatu nezvládl řízení a srazil dva lidi. Za to mu soud určil šestiletý trest.
Je to nemoc mozku, která vážně ovlivňuje životy lidí. Když se narodí dítě postižené epilepsií, pro rodinu je to velmi zatěžkávací zkouška. Epilepsií trpí v České republice zhruba sedmdesát až sto tisíc lidí. V posledních letech se však metody léčby výrazně zlepšují. Testují se nové léky, ale také způsoby, jak rychle rozpoznat a utlumit epileptické záchvaty.
Extrémní mrazy si na severu Moravy vyžádaly už třetí oběť. V ostravské městské nemocnici zemřel silně podchlazený bezdomovec, který trpěl chronickými chorobami. Dramatické chvíle zažili také policisté v Bohumíně. Pátrali po pohřešované ženě, která dostala epileptický záchvat.