Pojišťovny platí za vosí bodnutí miliony. Případy přibývají každý rok

Letní prázdniny jsou obdobím, kdy k lékařům přichází nejvíc lidí s bodnutím od včel, vos, sršňů nebo jiného hmyzu. Jejich počet podle navíc rok od roku roste a tím se zvyšují i náklady, které pojišťovny hradí za péči o tyto pacienty. Informoval o tom deník Právo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vosa

Vosa | Zdroj: Fotobanka Pixabay

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) v loňském roce zaplatila víc než 21 milionů korun za pokousání hmyzem nebo pobodání od včel a vos.

Podle mluvčího pojišťovny Vlastimila Sršně vykázala zdravotnická zařízení VZP víc než 26 tisíc takových pacientů. Údaje menších pojišťoven k dispozici nejsou.

Jedenáct specialistů za rok. Češi chodí k lékaři nejčasněji z celé Evropské unie

Číst článek

Pro většinu zdravých lidí není pokousání nebo bodnutí hmyzem nebezpečné. Vážnější problémy ale můžou přijít ve chvíli, kdy žihadlo zasáhne jazyk nebo krk.

V tomto případě kvůli otoku hrozí, že se pacient udusí a je nutná lékařská pomoc. Nebezpečí ale hrozí i těm lidem, kteří mají alergii anebo atopický ekzém.

V krajním případě bodnutí hmyzem vyvolá anafylaktický šok.

Potíže s dýcháním i křeče

„Ten anafylaktický šok je mnohoorgánová alergická reakce, kdy selhávají postupně různé orgány. Člověk se může dostat do hypotenze, to znamená výrazný pokles tlaku, které vede k mdlobě. Většinou má kožní projevy, případně dechové potíže, ale i řadu dalších problémů, jako křeče v břiše, nucení na stolici, u žen se může objevit i menzes mimo termín,“ popsal pro Radiožurnál projevy šoku lékař Ondřej Rybníček z Fakultní nemocnice Brno.

Těžká reakce přichází většinou do několika minut, podle deníku Právo ale přichází někdy i několik hodin po bodnutí.

V Brně působí dva z deseti největších evropských odborníků na simulace mozkové mrtvice

Číst článek

Větší riziko je u starších lidí, kteří mají problémy se srdcem nebo průduškami.  Alergická reakce může mít ale i mírnější průběh - to když se po bodnutí třeba zježí kůže anebo se objeví vyrážka.

Na běžnou reakci stačí obklad

O alergii podle Rybníčka mluvíme v případech, kdy je opravdu nutné vyhledat lékařskou pomoc. V ostatních případech, kdy stačí studené obklady a otok sám ustoupí, mluvíme o běžné reakci.

Jak velký otok je, záleží na místě bodnutí. Co se týče první pomoci při bodnutí hmyzem -  u lidí alergických na hmyzí bodnutí je potřeba chladit místo vpichu a vzít si lék na alergii. A co nejdřív jít k lékaři. Doktoři doporučují mít protialergický lék pro jistotu stále u sebe.

Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme