Poláci chtějí o základně tvrdě vyjednávat; čeští komunisté prosazují referendum

Poláci se chystají o případné americké raketové základně na svém území tvrdě vyjednávat. List Rzeczpospolita píše, že za souhlas bude Varšava mimo jiné žádat protiraketový systém Patriot, který by zemi chránil před střelami z Ruska či Běloruska. Oficiálně však Polsko o rozhovorech s Američany mlčí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radar protivzdušné obrany NATO v Nepolisích

Radar protivzdušné obrany NATO v Nepolisích | Zdroj: ČTK

Polští odborníci nyní analyzují jejich žádost, příští měsíc polská vláda a prezident určí strategii a vyberou členy vyjednávacího týmu. Na případné americké základně v Polsku by byla zhruba desítka raket. Vyhledávací radar by pak Američané chtěli postavit u nás v Brdech.

Komunisté chtějí prosadit referendum o americké základně

Přepracovaný návrh zákona o referendu k americké radarové základně na našem území chce předložit Poslanecké sněmovně šéf komunistů Vojtěch Filip. Dolní komora se tím už jednou zabývala.

Tentokrát ale Filip do návrhu zapracoval i připomínky, které minule od poslanců zazněly. Ještě dnes by chtěl šéf KSČM požádat o podpisy poslance sociální demokracie Zdeňka Jičínského a Hanu Šedivou, kteří předlohu i minule podpořili. Jednat chce i se zákonodárci Strany zelených.

"Při prvním projednávání bylo velkým argumentem to, že věc se základnou není aktuální. Když se ale ukázalo, že žádné dohady nejsou a dokonce už dorazila žádost americké strany, tak jsem přesvědčen, aby byl ten zákon projednán urychleně. Ty, kteří podepsali ten první návrh zákona, požádám znovu o podpis. Pokud jde o Stranu zelených, tak ta to měla ve volebním programu," řekl Filip.

Podle nového návrhu by referendum mohlo iniciovat například i krajské zastupitelstvo. Americký radar by měl být umístěný v západní části vojenského prostoru Jince na Příbramsku. Jak Radiožurnálu řekl hejtman Středočeského kraje a místopředseda ODS Petr Bendl, proti referendu obecně žádné námitky nemá. V případě radarové základny se mu nicméně zdá zbytečné.

"Tady je potřeba vzít v potaz, že od roku 2002 jednotlivé vlády a představitelé bývalých vlád příslib Spojeným státům učinili. Považoval bych referendum za irelevantní, že je nutné, aby v tomto případě rozhodli spíše politici," dodal Bendl.

Zuzana Bančanská, Veronika Malá, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme