'Křivé obvinění soudce, policistů a žalobců'. Podnikatel očištěný Klausovou amnestií čelí novému obvinění
Někdejší obchodní partner Petra Kellnera a bývalý majitel fotbalové Slavie Milan Vinkler čelí dalšímu trestnímu stíhání, tentokrát kvůli křivému obvinění. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, měl se ho dopustit vůči soudci, policistům a státním zástupcům, kteří objasňovali jeho případ nedovoleného ozbrojování a padělání dokladů. Podnikatel v současnosti sedí ve vazbě kvůli údajným daňovým podvodům úzce souvisejícím s lobbistou Martinem Dědicem.
„Je pravda, že pan Vinkler je stíhán pro křivé obvinění ve třetím odstavci. Proti obvinění si podal stížnost, státní zástupce ji ale odmítl,“ potvrdil informaci serveru iROZHLAS.cz Vinklerův obhájce Zdeněk Svoboda.
Případ vyšetřuje ústecké krajské ředitelství. „V souvislosti s případem, který popisujete, byl koncem srpna letošního roku obviněn muž (57 let) z trestného činu křivého obvinění,“ uvedla jeho mluvčí Šárka Poláčková.
Krajský soud neposlechl Ústavní. Potrestaného podnikatele nechce soudit znovu
Číst článek
Podnikatele v roce 2014 soudy potrestaly čtyřmi roky vězení. Trest dostal poté, co policisté u něj doma našli tři pistole, dva samopaly a zásobníky. Vinkler navíc cizincům vyráběl falešné občanské průkazy a pasy.
Vyšetřování případu a jeho soudní projednávání ovšem provázela napjatá atmosféra. Vinkler obvinil ze spiknutí a manipulací někdejšího teplického soudce Martina Roubalíka, státní zástupce a detektivy, kteří u něj prováděli domovní prohlídku.
Soudce podal trestní oznámení
Soudce Roubalík na něj kvůli tomu posléze podal trestní oznámení, které zřejmě patří mezi impulzy k nejnovějšímu Vinklerově obvinění. „Zahájení trestního stíhání bylo zhruba před dvěma měsíci. Týká se to také pana soudce Roubalíka, poškozených je tam ale asi kolem patnácti,“ připustil advokát Svoboda.
Zachránila ho Klausova amnestie
Podnikatel Vinkler měl v bytě úkryt, kde policisté našli tři pistole, dva samopaly a zásobníky. Podnikatel také vyráběl falešné občanské průkazy a pasy pro cizí osoby. V minulosti ho detektivové stíhali za padělání směnky. Soudy podnikatele potrestaly za to, že se společníky v 90. letech obral stát o 25 milionů korun na daních při pašování lihu z Itálie. Kvůli průtahům ho však v roce 2013 očistila amnestie odcházejícího prezidenta Václava Klause. Způsobil je nicméně sám Vinkler, protože se skrýval před nástupem do vězení. Vinkler na počátku 90. let rozjel s nejbohatším Čechem Petrem Kellnerem společnost Wika a především společně stáli na počátku Prvního privatizačního fondu, později známého jako PPF. Wika v roce 1994 prodala podíl v PPF a Kellner prodal svůj podíl ve firmě Wika Vinklerovi. Vinkler s Kellnerem také získali společnou investicí poloviční podíl ve fotbalové Slavii.
Na případ původně dohlíželo teplické státní zastupitelství, kvůli podjatosti se ale vyloučilo. Nakonec ho tak dozoruje Okresní státní zastupitelství v Lounech. „Vyšetřovatel akorát vyslýchá svědky, zadal jsem mu jich poměrně dost. Vyslechl už i pana obviněného,“ popsal pro iROZHLAS.cz státní zástupce Jindřich Koželuh.
Hrozí mu až osm let
Vinklerovi nově hrozí až osm let za mřížemi, ovšem ve skutečnosti za nimi může strávit mnohem delší dobu. Kriminalisté se ho totiž chystají společně s dalšími 23 lidmi obžalovat z daňového úniku dosahujícího skoro 400 milionů korun.
Detektivové kvůli němu dva roky vyšetřovali agenturu PropagStorm, která podle nich byla součástí organizované skupiny pomáhající společnostem „ušetřit“ na daních.
PropagStorm představuje vedlejší větev známé kauzy Dědic. Právě vyšetřování vlivného ostravského lobbisty obžalovaného z přijímání úplatků za ovlivňování veřejných zakázek Dopravního podniku a Městské nemocnice Ostrava policisty na stopu daňových úniků přivedlo.
Vinkleroovu situaci zhoršuje i fakt, že ho detektivové obvinili ve zkušební době po podmíněném propuštění z vězení. Z trestu za padělání a nedovolené ozbrojování si neodpykal ani polovinu, když ho soud v březnu 2016 propustil na svobodu. Stanovil mu přitom čtyřletou zkušební lhůtu.