Daňové úniky za stovky milionů. Policie chce obžalovat 21 lidí včetně známého advokáta Grubnera
Pražská policie dokončila vyšetřování údajně podvodné sítě firem, která podle detektivů okradla stát o stovky milionů korun. Kriminalisté chtějí před soud poslat celkem 21 lidí, a to za nadržování a krácení daně. Kauza se podle dřívějších informací týká také pražského advokáta Martina Grubnera, který obvinění odmítá. Obviněným hrozí i desetileté tresty vězení.
„Kriminalisté ukončili prošetřování tohoto případu návrhem na podání obžaloby příslušnému státnímu zastupitelství,“ potvrdil pro server iROZHLAS.cz mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.
Vyšetřovatelé předali případ na Městské státní zastupitelství v Praze minulý týden. Před soud chtějí poslat celkem 21 lidí, přičemž devatenáct z nich pro trestný čin krácení daně, poplatku a podobné povinné platby. Zbylé dva obviněné stíhá policie pro nadržování.
Pět roků
„Konkrétně si vytvořili celý řetězec firem, který tvořila jedna společnost jako takzvaná matka, která byla obklopena ‚dceřinými‘ společnostmi, na které navazovaly další a další. Na jejich konci pak byly konkrétní fyzické osoby, které z účtů čerpaly hotové peníze, které si pak úzký okruh lidí dělil mezi sebe. Koncové firmy celého řetězce po vyčerpání finančních prostředků z jejich účtů zanikaly, kdy obratem vznikaly místo nich nové, určené předem ke stejnému osudu, tedy vyvedení peněz a následnému zániku,“ popsal v tiskové zprávě mluvčí Hulan.
Kriminalisté se celým případem začali zabývat na podzim roku 2012. Tehdy se na ně obrátilo ministerstvo financí s podezřením, že se – tehdy neznámé osoby – dopouštějí údajně takzvaného praní špinavých peněz.
Do médií se případ dostal o tři roky později, kdy mluvčí Hulan v tiskové zprávě napsal, že kriminalisté „rozkryli trestnou činnost renomovaného advokáta“.
Stručně řečeno: hlavní organizátoři provozovali podle detektivů několik firem na spotřební materiál, zejména na reklamní a dárkové předměty pro sportovní akce. Firmy ale podle policejního mluvčího fakticky nic nevyráběly ani nedodávaly (viz box vpravo).
Symfonie výhrad
Mezi obviněnými je i renomovaný pražský advokát Martin Grubner. Ten o policejním návrhu na podání obžaloby nevěděl, proto se k němu nechtěl vyjadřovat. Pro iROZHLAS.cz nicméně uvedl, že před dvěma týdny podal žádost o přezkoumání postupu policie.
„Učinil jsem tak poté, co policejní orgán odmítl bez zdůvodnění návrhy obhajoby na doplnění dokazování,“ popsal s tím, že upozornil na „13 závažných procesních vad“ a „dvě závažné hmotněprávní vady“. „Ostatní vaše otázky nemohu za situace, kdy přípravné řízení stále trvá, komentovat.“
I podle Grubnerova advokáta Tomáše Sokola je návrh na podání obžaloby vnitřní záležitostí policie.
„Nejsem zbaven mlčenlivosti, ale zejména s odstupem několika let se nic nezměnilo. Policie obviňuje a klient popírá. Jen se původně jednotlivé výhrady a námitky, zejména k procesním postupům, změnily v celou symfonii těchto výhrad,“ popsal Sokol.
V kauze podvodů za 100 milionů figurují i špičky české advokacie. Policie stíhá 17 lidí
Číst článek
Mluvčí městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová serveru iROZHLAS.cz potvrdila, že dozorující státní zástupkyně obdržela návrh na podání obžaloby na 21 lidí. Jestli v případu nakonec skutečně padne obžaloba, se ale teprve rozhodne.
„Státní zástupkyně nyní vše prostuduje a rozhodne o dalším postupu. Ale rozhodnutí bude určitě nejdříve po novém roce,“ doplnila mluvčí Zenklová.
Soud před dvěma lety poslal Martina Grubnera do vazby, a to z obavy, aby neovlivňoval svědky. Proti tomu ale advokát podal stížnost a nadřízený soud rozhodl, že má být okamžitě propuštěn na svobodu.