Větrná elektrárna u Krouny na Chrudimsku nebude. Podle ministerstva by mohla ohrozit obranu státu

Dvousetmetrový větrník u Krouny na Chrudimsku stát nebude. Proti stavbě někteří obyvatelé obce protestovali a zelenou dostala až v místním referendu. O zásadní obrat se ale postarala armáda. Větrná elektrárna by podle ní mohla narušit bezpečnost státu.

Chrudimsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Větrná elektrárna

Větrná elektrárna | Zdroj: Unsplash | Licence Unsplash,©

Plán investora počítal se stavbou větrné elektrárny u osady Františky, která ke Krouně patří, ale je od ní asi šest kilometrů daleko. A to se tam lidem nelíbilo, bránili se, že se tím zásadně naruší krajina, báli se možného hluku z provozu elektrárny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministerstvo zakázalo stavbu větrníku u Krouny kvůli možnému ohrožení leteckého provozu a obrany státu, zjistil Josef Kopecký

Rozhodlo místní referendum. Předloni se ho zúčastnilo skoro 600 lidí a 70 procent hlasujících větrník podpořilo. Investor totiž Krouně sliboval zhruba dva miliony korun ročně za nájem pozemku, plus výhodnější ceny elektřiny pro samotné obyvatele.

Příliš vysoká elektrárna

Armádě ale vadí hlavně výška. Jsou navržené tři varianty: 188, 200 a 212 metrů. A podle ministerstva obrany není schůdná ani jedna. Stavba by zasáhla do vymezeného území primárního radaru Pomezí.

Podle mluvčího ministerstva Petra Peška by větrník ohrozil bezpečnost vojenského leteckého provozu, a tím pádem i zajištění bezpečnosti státu. Tak velká překážka by zkrátka mohla způsobit, že by radar nefungoval správně.

Zdá se tedy, že stanovisko ministerstva znamená pro projekt definitivní stopku. Podle nezávislého místostarosty Krouny Michala Pekaře je celý plán zastavený. Zastupitelé obce neschválili smlouvy s investorem, které ke stavbě potřeboval, a naopak chtějí ukončit dohodu o připojení k distribuční soustavě.

Vyjádření Ministerstva obrany ČR pro Český rozhlas Pardubice

Ministerstvo obrany jakožto dotčený orgán (podle § 36 zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů) své stanovisko k žádosti obce Krouna uvedlo v předběžné informaci z 19. května letošního roku. Hlavním důvodem nesouhlasu je výška zamýšlené větrné elektrárny, která měla být postavena ve vymezeném území MO, konkrétně v ochranném pásmu radiolokátoru Pomezí. Ve všech navrhovaných variantách (212, 200 i 188 metrů) by to narušovalo vymezené území přehledového primárního radaru Pomezí, což by v této lokalitě ohrožovalo bezpečnost vojenského leteckého provozu a de facto mu bránilo. Důvodem je vysoké riziko ovlivnění funkčnosti technických prostředků a technologií, což by ve finále mohlo mít negativní vliv na plnění úkolů Armády ČR a ohrozilo by to veřejný zájem na zajištění obrany a bezpečnosti státu. Nové stavby (objekty) nesmí ve vymezeném prostoru radaru přesahovat definované vymezené území, tato by se stala nebezpečnou dominantní překážkou.

Josef Kopecký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme