Policie navrhla obžalovat 18 lidí v kauze oprav objektů armády
Protikorupční policie navrhla obžalovat 18 lidí v kauze údajné manipulace tendrů na opravy vojenských objektů za desítky milionů korun. Podle mluvčí dozorujícího státního zastupitelství Štěpánky Zenklové je skupina podezřelá z pletich při veřejné soutěži a veřejné dražbě, podvodu a porušování povinnosti při správě veřejného majetku. Nejpřísnější sazba je u trestného činu podvodu, a to až 10 let vězení.
Kauza se týká veřejných zakázek ve stavebnictví u Vojenské ubytovací a stavební správy Praha, která spadá pod ministerstvo obrany.
Zatím není jasné, jestli mezi obviněným figurují zaměstnanci ministerstva obrany či jiní lidé. Policie ani pražské Městské státní zastupitelství k případu zatím nechtějí zveřejňovat podrobnosti.
„V tuto chvíli se k tomu nebudeme vyjadřovat, protože není rozhodnuto, jestli bude obžaloba podána. Státní zástupce zatím případ studuje,“ vysvětlila Zenklová.
Na kauzu před časem upozornil deník Mladá fronta Dnes, podle níž detektivové začali v roce 2011 stíhat někdejšího šéfa Úřadu pro dohled nad akvizicemi ministerstva obrany Romana Hoštu.
Ve funkci působil v době úřadování bývalého ministra obrany Martina Bartáka. Jeho podpis je údajně pod třemi tendry na renovace vojenských ubytoven a bytových domů v Chotusicích, Táboře a Kozlově.
Mezi další stíhané údajně patří tehdejší Hoštovi podřízení, kteří podle detektivů soutěže v letech 2008 až 2010 manipulovali. Policie také podle MfD stíhá podnikatele.
Hošta již dříve uvedl, že o okolnostech zakázek nevěděl a spojování aféry s ním je nesmyslné. Z funkce jej odvolal v roce 2010 ministr obrany Alexandr Vondra.