Policie zadržela tři celníky. Podezřívá je, že vynášeli tajné informace lihové mafii

Kriminalisté zadrželi tři celníky a jednoho dalšího člověka kvůli tomu, že vynášeli tajné informace z celní správy takzvané lihové mafii, zjistil Radiožurnál. Podle policie od nich mafie v čele s lihovým bossem Radkem Březinou dopředu dostávala informace třeba o tajných akcích, které celníci připravovali proti nelegálním obchodníkům s lihem.

Původní zpráva Praha (Aktualizováno: 12:34 24. 1. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Březina u olomouckého soudu 6. června 2017

Radek Březina u olomouckého soudu 6. června 2017 | Zdroj: ČTK

Olomoucký státní zástupce Petr Šereda Radiožurnálu řekl, že někteří z nich jsou podezřelí ze zneužití pravomoci nebo přijetí úplatku: 

„Jsou podezřelí ze zneužívání pravomoci úřední osoby, přijímání úplatků, pomoci k trestnému činu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, účast na zločinném spolčení a ohroženi utajované informace.“ 

Policisté jezdili do lázní lihového bosse Březiny. Nevěděli jsme to, vysvětlují

Číst článek

Mluvčí celní správy Martina Kaňková k tomu uvedla pouze to, že o zadržení ví a že správa s policií na případu dlouhodobě spolupracuje.

K zadržení dopomohla výpověď

Podle Šeredy jsou tři zadržení z celní správy, přičemž jeden z nich už u celníků nepracuje. Kde působí čtvrtý zadržený, nechtěl státní zástupce komentovat.

Policie čtveřici zadržela i na základě výpovědi bratra Radka Březiny Tomáše. Ten, aby si zajistil nižší trest, před soudem rozkryl pozadí miliardových lihových obchodů.

Víc než 5,5 miliardy

Lihový boss Radek Březina byl loni odsouzen ke třinácti rokům vězení. Jeho mladší bratr Tomáš si za mřížemi odpykává šestiletý trest.

Podle dosavadních informací měla lihová mafie stát připravit o více než 5,5 miliardy korun. Podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013, obžaloba přitom původně obsahovala i obchody z dřívější doby.

Líh, jenž neprošel denaturací, ukrývali obchodníci v podzemních nádrží v areálu Morávia-Chem, kterou skrytě vlastnil Radek Březina. Líh nezatížený spotřební daní poté odváželi přímo odběratelům nebo do tajných skladů. Soud množství lihu vyčíslil na 20,8 milionu litrů.

Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme