Během posledního roku přišla sociální demokracie o 2000 členů. Novým hnutím naopak lidé přibývají

Sociální demokracie se v posledních letech potýká se stále větším úbytkem svých členů. Ještě před deseti lety jich strana měla přes 24 000. Letos jich bylo už jen zhruba 11 500. Za poslední rok ztratila ČSSD zhruba 2000 členů – to je nejvíc ze všech sněmovních uskupení. Vyplývá to z ankety Radiožurnálu mezi jednotlivými politickými stranami v dolní komoře. Pokles členů ale zaznamenaly i jiná tradiční uskupení, u novějších naopak počet roste.

Audio Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před začátkem sjezdu ČSSD.

Členové strany souhlasili s účastí ČSSD ve vládě s Andrejem Babišem a hnutím ANO, nicméně nikdy se za tím nesjednotila celá strana, říká politolog | Foto: Michaela Danelová

Za poklesem počtu členů sociální demokracie je podle politologa Miloše Gregora z Masarykovy univerzity hlavně rozpor uvnitř strany. Gregor zároveň řekl, že důvodem jsou problémy ve vládě s hnutím ANO.

Přehrát

00:00 / 00:00

O kolik členů přišly parlamentní strany? Dozvíte se v reportáži

„Můžeme připomenout, že sice členové strany souhlasili s účastí ČSSD ve vládě s Andrejem Babišem a hnutím ANO, nicméně nikdy se za tím nesjednotila celá strana. Ale můžeme vidět množící se problémy vládní spolupráce. Pravděpodobně mizí straníci, kteří s tímto souhlasili. Už nemají trpělivost a stranu opouštějí,“ vysvětlil pro Radiožurnál.

Hnutí ANO přišlo v posledním roce zhruba o 300 členů, teď jich má přes 2800. „Počet členů poklesl, což bylo dáno hlavně zrušením velké organizace Jihomoravského kraje, kterou nyní postupně obnovujeme. Právě v roce 2019 mělo hnutí členů nejvíce,“ napsal v e-mailu napsal mluvčí hnutí Martin Vodička.

„Rád bych ale podotkl, že naším cílem nikdy nebylo a není mít co nejširší členskou základnu, jde nám spíš o její kvalitu,“ dodal.

Některé straníky ztratili i lidovci, skoro 400. Stranu opustil významný člen a také bývalý ministr pro místní rozvoj, zahraničí a vnitra Cyril Svoboda. KDU-ČSL má přesto dál přes 21 tisíc členů.

A méně straníků oproti roku 2019 zaznamenala i ODS. „Počet členů ODS se snížil o 491, nicméně v posledních třech měsících jsme zaznamenali zvýšený zájem o členství v občanské demokracii. Myslím, že to lze přičíst také úspěchu v krajských a senátních volbách,“ popsal mluvčí Václav Smolka.

Členové ubyli i ODS | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nová hnutí, více členů

Naopak víc členů mají TOP 09, hnutí STAN nebo Piráti. 

2:44

Volební neúspěchy donutily ČSSD a KSČM šetřit na mzdách. Propouštění se dotklo až třetiny personálu

Číst článek

Podle mluvčího TOP 09 Vladana Vaňka se hlásilo víc lidí také po podzimních krajských a senátních volbách. „Máme nyní o 69 členů více než před rokem. Aktuálně je to 2483 členů. Zároveň evidujeme dalších 69 zájemců o členství, u kterých probíhá proces přijímání do TOP 09. V listopadu po volbách jsme zaznamenali zhruba dvojnásobný zájem než v měsíci před volbami,“ uvedl.

Třeba u Pirátů ale nábor nových zájemců ovlivnila i epidemie koronaviru. „Počet členů se meziročně zvýšil z 1023 v prosinci 2019 na 1090. V souvislosti s koronavirovými opatřeními v první polovině roku 2020 byl přirozeně proces přijímání nových členů spíše upozaděn,“ řekla mluvčí strany Karolína Sadílková.

„Téměř v průběhu celého roku byla totiž uzavřena pirátská centra v krajích, která jsou nejvýznamnějším místem přímého kontaktu s občany,“ doplnila.

Piráty podle politologa lidé vnímají jako alternativu k vládě | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

O stranictví není zájem

Podle politologa Gregora právě Piráty a hnutí STAN část obyvatel vnímá jako alternativu k současné vládě, proto je více podporují. Zároveň ale dodal, že lidé už teď mají menší zájem o vstup do politických stran než dřív.

„Trend, kdy jsme byli ochotní jako občané svoji politickou preferenci spojit s tím, že jsme do té strany vstoupili, už pravděpodobně je za námi. Spíše s politickými stranami sympatizujeme, než abychom se aktivně podíleli na jejich fungování,“ zmínil.

Komunisti, kteří mají stále nejvíc členů ze sněmovních stran – kolem 30 tisíc – budou mít statistiky až v únoru. Podle mluvčí Heleny Grofové by ale KSČM mohla přijít o více než dva tisíce straníků. Hnutí SPD na dotazy Českého rozhlasu nereagovalo.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme