Polovina českých dětí má zkušenost s kyberšikanou

Se šikanou prostřednictvím internetu nebo telefonu má zkušenost 51 procent českých dětí. Přes sedm procent obětí kyberšikany se setkalo i s vydíráním. Vyplývá to z průzkumu Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a portálu Seznam.cz.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyberšikana, ilustrační foto

Kyberšikana, ilustrační foto | Foto: Stock.xchng, Uživatel: crirez

Nejnovější výzkum rizikového chování dětí na internetu je dosud vůbec největší sondou svého druhu ve střední Evropě, říká manažer pro internetovou bezpečnost společnosti Seznam.cz Martin Kožíšek. Ankety se zúčastnilo přes 22 tisíc dětí

Nejčastěji se děti potýkají s verbálními útoky na internetu či v textových zprávách nebo s nátlakem prostřednictvím prozvánění. Vydírání se zase zpravidla týká problematických videí či fotografií, které se šíří internetem.

Přehrát

00:00 / 00:00

O výsledcích nejnovější studie o kyberšikaně mezi dětmi mluvil ve vysílání Českého rozhlasu Martin Kožíšek, manažer pro internetovou bezpečnost společnosti Seznam.cz.

Výjimkou nejsou případy, kdy dítě šikanují sami vrstevníci. Často to přitom vzniká jako hra, jejíž důsledky děti nedokážou domyslet.

Zatímco se počet obětí kyberšikany v porovnání s výsledky předchozích studií nijak výrazně nezvyšuje, dramaticky stoupá intenzita útoků.

Nejúčinněji děti před kyberšikanou ochrání důvěra v rodiče. Odborníci varují hlavně před poskytováním osobních fotografií prostřednictvím internetu cizím lidem. Kromě toho vyzývají rodiče, aby nezavírali oči před incidenty, které se netýkají bezprostředně jejich potomků.

Psycholog Jeroným Klimeš vidí největší problém v tom, že sami rodiče mnohdy neumí s internetem zacházet. Varuje také před falešným pocitem soukromí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Psycholog Jeroným Klimeš přiblížil chování dětí na internetu

„Internetová stopa neslábne a je stále stejně silná i za mnoho let. To znamená, internet se chová jinak, než se chová normální prostředí. A lidé zapomínají, že cokoliv píšou a dávají třeba erotické fotky a podobně, že to s nimi může jít i řadu následujících let,“ vysvětluje.

S cizími lidmi přes internet komunikuje 53 procent dětí, na osobní schůzku s jiným uživatelem jich je ochotno jít 36 procent. Děti podle Klimeše hledají útočiště na internetu zejména tehdy, když se jim rodina příliš nevěnuje.

Děti prý internet obecně nadužívají. Zákazy mnoho neřeší, protože děti je nezřídka umí obejít, aniž by si ale uvědomovaly rizika takového chování.

„Závislost dětí na internetu je enormní. Je naprosto nová, je to nový jev, se kterým i my psychologové máme velice málo zkušeností. To znamená, vypracovávají se nové modely, jak s tím pracovat, jak to omezovat. Narážíme samozřejmě na problém, že děti znají cestičky k internetu často lépe než jejich rodiče,“ dodává Klimeš.

Helena Šulcová, Martin Karlík, krw, Tereza Chlubná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme