Pomněnkový den Linky bezpečí připomíná ztracené a pohřešované děti
Česká republika se už podeváté přidává k Mezinárodnímu dni pohřešovaných dětí. Nejstarší dětské krizové Sdružení Linka bezpečí pořádá při této příležitosti tradiční sbírkovou akci nazvanou Pomněnkový den. Zapojuje se i policie – upozorněním na vysokou úspěšnost při vypátrání ztracených dětí.
„Pořádáme veřejnou sbírkovou akci, doplňujeme ji nějakými konkrétními pilotními projekty typu prodeje pomněnek v rámci farmářských trhů, veřejných čtení s osobnostmi. Vygenerované prostředky pomáhají krýt náklady sdružení Linka bezpečí na provoz Helplinky,“ řekl Radiožurnálu ředitel Sdružení Linka bezpečí Richard Schinko.
Na mezinárodní telefonní číslo 116 111 se denně obrátí až dvě děti kvůli útěku z domova. Jen za loňský rok přijala Linka bezpečí více než 600 hovorů, kdy se dítě ocitlo bez střechy nad hlavou. Nejčastější příčiny útěků vysvětlil vedoucí Linky bezpečí Peter Porubský:
„Ty útěky tvoří z celkového počtu volání zhruba dvě procenta. Nejčastějším důvodem útěku děti zmiňují problémy v rodině – nějaké neshody, hádky, velmi často jsou to případy týrání, zneužívání, popřípadě zanedbávání dětí. Dále jsou to problémy ve škole, šikana.“
Podle Porubského se děti často rodičů bojí, proto Linka zřídila speciální službu – předání vzkazu po telefonu.
Newyorská policie po 33 letech zřejmě našla vraha šestiletého chlapce
Číst článek
„Služba vypadá tak, že my přesně ten vzkaz, který nám dítě řeklo, v plném znění předáme rodiči. Tím zjistíme situaci v rodině. Často se setkáme s tím, že rodič je vyplašený a neví, kde je jeho dítě. Taky rodiči nabídneme, jestli nechce nechat dítěti vzkaz, a tím je vlastně vzájemně propojíme. Nabízíme i takzvanou telekonferenci, kdy se v jednu chvíli zároveň uslyší dítě, rodič a pracovník Linky bezpečí,“ vysvětluje Porubský.
Linka bezpečí spolupracuje s dalšími organizacemi, včetně policie. Jen za uplynulý rok policie pohřešovala více než 6 a půl tisíce dětí, letos 2 tisíce a v ohrožení jich bylo 14. Třináct se jich už podařilo nalézt.
„Jsou tam i takové úsměvné příběhy. Hodně dětí se najde za velmi krátkou dobu, pátrání se odvolává ještě ten samý den. Hodně se jich našlo u babičky, přesto rodiče nevěděli a zavolali. Když bylo dítě malinké, mělo to už příznak ohrožení. Tato pátrání většinou po dvou hodinách končí, ale už jdou do statistik,“ řekla Radiožurnálu Petra Binková z ministerstva vnitra.
První medializovaný případ se stal už před 33 lety
Policisté apelují na rodiče, aby zmizení nebo útěk dítěte nahlásili co nejdříve.
„Pokud jsou s dítětem domluveni, že se má třeba z nějaké návštěvy kamaráda vrátit v danou hodinu a oni otálejí třeba tři, čtyři hodiny nebo ho sami hledají, potom nám tento čas může při pátrání dětí chybět. Pokud je to dítě malé, tak čím dřív přijdou a nahlásí pohřešování dítěte, tím je to lepší,“ potvrzuje Pavla Kopecká, mluvčí policejního prezidia.
Mezinárodní den pohřešovaných dětí se ve světě vzpomíná od roku 1979, kdy se v New Yorku ztratil šestiletý Etan Patz. Právě nyní, tedy po 33 letech se zdá být případ konečně vyřešen. Etan byl unesen a zavražděn, pachatelem je nyní jednapadesátiletý Pedro Hernandez, který se při výslechu přiznal.
Právě případ Etana stál v 80. letech minulého století u zrodu celostátního hnutí lidí pátrajících po zmizelých dětech. Byl první, jehož obrázek se veřejně šířil na letácích, v novinách, a dokonce i na obalech na mléko.