Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Poskytovatelé sociálních služeb píší Drábkovi, bojí se nedostatku peněz a zániku

Půl miliardy korun chybí poskytovatelům sociálních služeb na další fungování. Jejich zástupci proto dnes podepsali v Praze dopis adresovaný ministru práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi (TOP 09). V něm poukazují na to, že některá zařízení budou kvůli nedostatku financí muset pravděpodobně skončit, a to už za pár měsíců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Lochovicích stojí první azylový dům na Hořovicku

V Lochovicích stojí první azylový dům na Hořovicku | Foto: Petr Kološ

Případný kolaps sociálních služeb by nejvíc pocítili senioři, lidé bez domova nebo mentálně postižení. Ohrožené jsou třeba některé azylové domy pro matky s dětmi nebo sociálně terapeutické dílny.

Mezi klienty, kterých by se to mohlo dotknout, patří i Sandra Kukwiszová. V současné době bydlí v azylovém domě v Prachaticích spolu se dvěma malými syny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy poskytovatelů sociálních služeb se zabývala redaktorka Eva Rajlichová

„Pravděpodobně by se ze mě stal bezdomovec a náš sociální systém by zařídil věci tak, že moje děti by putovaly někam do ústavu a vypadalo by to s nimi za pár let úplně stejně jako se mnou, protože já jsem z dětského domova. Bez zázemí a bez nějakých dalších šancí,“ říká.

Hlavním problémem jsou bezprostředně chybějící peníze. Třeba organizace Naděje, která působí ve 20 městech a obcích v republice, loni dostala od státu na provoz něco málo přes 60 milionů, letos to bude asi o 15 procent méně. Podle ředitele Ilji Hradeckého to bude mít vliv na provoz už za několik měsíců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel občanského sdružení Naděje Ilja Hradecký ve Stalo se dnes Radiožurnálu

„Jeden z našich domovů pro seniory ve Vysokém Mýtě je už od loňska ohrožený. Spotřebovali jsme všechny úspory a letos to znamená, že by mohl fungovat do srpna a pak by skončil,“ upozornil Hradecký.

I kdyby se nakonec peníze našly, podle zástupců neziskových organizací by problémy neskončily. Všichni volají po tom, aby financování sociálních služeb bylo vyřešené systémově, zákon z roku 2007 tohle podle jejich názoru neřeší.

Řešením by mohla prý být takzvaná sociální pojišťovna, míní Pavel Dušek z České rady sociálních služeb. „Je to model financování sociálních služeb, který je běžný třeba v německy mluvících zemích. Modelů je v Evropě víc, ale sociální služba musí být naceněná, musí být objektivizovány její náklady, službu musí někdo objednat a někdo ji musí podle obvyklých cen zaplatit,“ zdůraznil Dušek.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme